Přeskočit na obsah
@365tipu
  • Domů
    • Práce na dálku
    • Twitter for dummies
    • Jak na Mastodon
    • Facebook a marketing
    • Návod pro Instagram
    • Jak na LinkedIn
    • Bezpečný Internet
    • Bezpečnost pro novináře
    • Soukromí na Facebooku
    • Pomocník webdesignera
    • Jak na WordPress
    • Nepostradatelné software
      • Jak na Windows 11
      • Jak na Windows 10
      • Jak na iPhone/iPad
      • Jak na Mac OS
      • Jak na Apple TV/TV+
      • Jak na Apple Watch
      • Jak na Apple AirTag
      • Microsoft Office
      • Linux
    • Jazykový koutek
    • GTD
    • Filmy a TV seriály
    • Recenze
    • Chytrá domácnost
      • Chytrá domácnost
      • Jak na Google Home
      • Amazon Echo a Alexa
      • Apple HomePod
      • Jak na Raspberry Pi
      • Jak na QNAP NAS
      • Netatmo
    • Jak na Home Assistant
  • Všechny štítky
  • Odběr e-mailem
  • RSS/XML
  • Kontakt
    • Kontakt
    • Twitter
    • Facebook
    • BlueSky
    • Mastodon
      • Threads
    • Zásady Cookies (EU)
26. 11. 2024 podle 365tipů
Nezařazené

TIP#2854: Přechod z Windows na Mac: Klávesnice

V listopadu 2024 jsem pořídil Mac Mini M4, dva dny ho instaloval a nastavoval a současně pracoval na Windows stroji. A pak Windows stroj vypnul a přešel čistě na Mac. Což bylo nejlepší, protože mě to přinutilo postupně dořešit spoustu malých i velkých věcí. A také psát průběžně nový seriál. 

Klávesnice je komplikace

Ctrl je prostě o pár pozic jinde než ve Windows, takže i tak obyčejná věc jako Ctrl+C/V (Cmd+C/V na Windows klávesnici bude jako Alt+C/V) na kterou je naučená hlava nefunguje.

Řešitelné přemapováním kláves (přímo v Nastavení pro Mac OS). Nebo přesvědčením hlavy. To druhé asi bude lepší, protože ono to není 100% shodné a přemapováním se rozbijí některé jiné kombinace. 

Klávesové zkratky co nefungují. Prostě i tak obyčejná věci jako Ctrl a End (viz dále) nefunguje. Naučené Ctrl+Backspace nesmaže slovo vlevo ale celý kus odstavce vlevo. Tahle komplikace má navíc dvě složky, jedna jsou Ctrl/Alt pozice vs ekvivalenty pro Apple, druhá jsou samotné aplikace, které nemají konzistentní klávesové zkratky mezi Win a Mac. 

TIP: Před pár lety napsané Jak používat Mac OS s klasickou PC klávesnicí? se věnuje zprovoznění klasické Windows klávesnice a případnému přemapování.

Specificky česká klávesnice a psaní # a @ a dalších je velký nezvyk. Není to na pravém altu a už vůbec ne na písmenech, ale na číselné řadě.  

O posedlosti Apple uvádět klávesy pomoci ⌃ | ⌥ | ⌘ raději nemluvě, čtyři roky používám MacBook a dodnes si nepamatuji co znamenají. A nejspíš nikdy nebudu.

  • Řešení: Karabiner-Elements po některé úpravy (Home/End zejména, viz dále) a pak prostě pár dní trpělivě cvičit hlavu. Nedoporučím prohazovat Ctrl a Alt. 

Klávesová zkratka pro emoji je také velmi velmi jinak Control + Command + Space (ctrl+alt). Našeptávač umí česky i anglicky, ale jsou tam jiné názvy, než ve Windows. A pozor, jde to změnit na jednu klávesu, viz Jak na Mac OS vyvolat emoji klávesnici jednou klávesou. Tedy pokud takovou klávesu na klávesnici vůbec máte.

Pozor na Home/End, tyhle klávesy v pojetí Apple jsou začátek/konec dokumentu a dokonce jen zobrazení, bez přemístění kurzoru, nikoliv začátek a konec odstavce či snad řádku. V některých aplikacích se to bude chovat “jako na Windows”, ale někde vůbec (Substack například). 

Absence F kláves (jde to přepnout) je nezvyk. Ale dnes už moc nejsou nutné. U Apple jsou tam ovládání různých věcí. Takže prostě naučit.

Screenshot neuděláte přes PrintScreen, ale to je jenom o zvyku a změně postupů. A také nezapomeňte na změnu kam se ukládají, protože to všechno dává na plochu. Logitech klávesnice co mám tak jako tak nemá screenshot klávesu.  Tady viz Jak na Mac OS udělat screenshot a (hlavně) jak změnit kam se ukládá

Pokud jste zvyklí na numerické klávesnici zadávat znaky přes číselnou hodnotu, tak tohle Mac dělá přes Alt/Option a poté +unicode_hex_kód (ano včetně toho +). A nebude to fungovat, dokud to v System Preferences > Keyboard > Input Sources nezapnete (a nezapnete to, pokud nepřidáte klávesnici Other -> Unicode Hex Input). Ano, opět, prostě Apple. JInými slovy, na tohle spíš zapomeňte. Třeba i proto, že pak budete mít další klávesnici v systému a při přepínání bude překážet.

Chybějící Del(ete) bude realitou pokud si nenecháte Windows klávesnici, tam bude Del fungovat. Na té od Apple je jenom Backspace. Opět o tom se naučit/přeučit postupy, protože Delete je fn+Backspace.

Capslock je možné deaktivovat tam, kde je možné prohodit všechny ty ctrl/alt/start a podobně. Rozhodně doporučim.

Další tipy týkající se Mac OS

  • TIP#2997: Na iPhone/iPadu můžete nastavit jaké audio zařízení jste připojili.  A může to pomoci při používání

    TIP#2997: Na iPhone/iPadu můžete nastavit jaké audio zařízení jste připojili.  A může to pomoci při používání

    Pokud si k iPhone/iPadu připojíte (přes Bluetooth) nějaké audio (zvukové) zařízení, tak to “prostě funguje”. Ale je dost dobře možné, že iPhone nerozpoznal správně typ a můžete pomoci k lepší funkčnosti správným…

  • TIP#2995: Jak na iPhone/iPadu či Macu najít duplicitní fotografie a videa

    TIP#2995: Jak na iPhone/iPadu či Macu najít duplicitní fotografie a videa

    Možná jste nezaregistrovali, ale od iOS 16 je možné aplikaci Fotky/Photos použít pro nalezení duplicitních fotek (a videí). Bohužel funkčnost dorazila zároveň s redesignem aplikace do nepoužitelné podoby, takže jde o obtížněji…

  • TIP#2993: Co to znamená, že něco je “beta”, “developer beta” … atd? Co když chcí zkusit nějakou tu “betu”?

    TIP#2993: Co to znamená, že něco je “beta”, “developer beta” … atd? Co když chcí zkusit nějakou tu “betu”?

    Apple zveřejnilo developer betu iOS/iPadOS/MacOS 26. Je hodně nedodělaná, nestabilní, chybová. Sociální sítě se plní nářkem a nepochopením těch, kdo si ji nainstalovali. Prakticky vždy na ostrý stroj a občas dokonce bez…

  • TIP#2986: Jak aktivovat Lockdown Mode (režim blokování) na iPhonu, iPadu a Macu. Jak funguje tato zvýšená ochrana proti cíleným útokům

    TIP#2986: Jak aktivovat Lockdown Mode (režim blokování) na iPhonu, iPadu a Macu. Jak funguje tato zvýšená ochrana proti cíleným útokům

    Lockdown Mode (režim blokování, uzamčení) je zvýšená úroveň ochrany zařízení, kdy se řada funkcí a aplikací začne chovat tak nějak podstatně paranoidně, než bez tohoto režimu. Slouží k ochraně před bezpečnostními útoky…

  • TIP#2974: Používáte Chrome? A máte aktivní Enhanced Protection/Pokročilou ochranu?

    TIP#2974: Používáte Chrome? A máte aktivní Enhanced Protection/Pokročilou ochranu?

    V Nastavení/Settings v Chrome najdete Enhanced Protection/Pokročilá ochrana v Privacy and Security/Soukromí a Bezpečnost > Security. Nedávno zde přibyly nějaké AI funkce, které chrání proti dalším nebezpečím. A je užitečné mít právě…

  • TIP#2964: Jak na Mac OS (a nejen tam) mít lokálně LLM (AI). DeepSeek, Llama a další?

    TIP#2964: Jak na Mac OS (a nejen tam) mít lokálně LLM (AI). DeepSeek, Llama a další?

    Chcete mít vlastní umělou inteligenci, která nepotřebuje přístup k Internetu a ani nic nikam neposílá a nevykecává? Je to vlastně docela snadné, prostě si budete LLM co to umožňují spouštět přímo v…

  • TIP#2952: Zálohuje TimeMachine externí disky připojené k Macu? A co síťové disky?

    TIP#2952: Zálohuje TimeMachine externí disky připojené k Macu? A co síťové disky?

    Externí disky jsou součástí věcí vyjmutých ze zálohování a můžete to vidět v nastavení. A znamená to, že pokud je odtamtud odstraníte, tak zálohovat bude. Související příspěvky TIP#2910: Užitečné věci pro Time…

  • TIP#2946: MacOS (a nejen ten) a nástroje pro práci se SQL. Co si pořídit? 

    TIP#2946: MacOS (a nejen ten) a nástroje pro práci se SQL. Co si pořídit? 

    Pokud pracujete se SQL serverem, tak potřebujete nástroj pro jeho správu. Takový co ukáže přehled databází, tabulek a dalších věci, umožní s nimi pracovat a také spouštět dotazy. Případně i nějaké další…

  • TIP#2942: USB disk na Macu? Je nutné ho ručně vysunout (Eject) při uspání počítače? A co zálohovací disk?

    TIP#2942: USB disk na Macu? Je nutné ho ručně vysunout (Eject) při uspání počítače? A co zálohovací disk?

    Jedna taková menší nedomyšlenost v MacOS a zálohování s TimeMachine. V praxi často řešená na MacBooku. Je totiž nutné připojený USB disk ručně vysunout (Eject), nestane se to automaticky ani se o…

  • TIP#2939: MacOS neumí přehrávat AVI, MKV, WMV.  Co s tím? 

    TIP#2939: MacOS neumí přehrávat AVI, MKV, WMV. Co s tím? 

    Brzy to objevíte, že QuickTime Player v Mac OS má velmi omezené možnosti formátů a kodeků. Takže i tak běžné věci jako AVI či WMV přehrávat neumí. O MKV nemluvě. Související příspěvky…

  • TIP#2937: Proč MacOS Finder nedokáže udržet nastavený pohled a třídění? 

    TIP#2937: Proč MacOS Finder nedokáže udržet nastavený pohled a třídění? 

    Další fascinující vlastnost Finderu. Nastavíte si potřebné zobrazení i třídění a očekáváte, že když příště otevřete Finder (nebo alespoň tu samou nastavenou složku), tak ono nastavení bude platné. Není, jste zpět na…

  • TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení

    TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení

    Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…

  • TIP#2934: Oblíbené/Favorites ve Finderu a tam přidané síťové disky. Proč se odtamtud ztrácí? 

    TIP#2934: Oblíbené/Favorites ve Finderu a tam přidané síťové disky. Proč se odtamtud ztrácí? 

    Ano, je dost věcí co mě na MacOS vytáčí a práce s disky je obecně jedna z nich. Zcela konkrétně to, že si připojíte síťové disky, uložíte to aby to i fungovalo…

  • TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky.  Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)

    TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky.  Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)

    Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…

  • TIP#2930: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 3/3

    TIP#2930: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 3/3

    Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…

«Předchozí stránka
1 2 3 4 5 6 … 25
Další stránka»
Předchozí článekTipy pro Docker (3): Užitečné kontejnery pro Knihy, audioknihy, Fotografie, TorrentyDalší článek Tipy pro Docker (4): Užitečné kontejnery pro Správu hesel, bezpečnost, správu kontaktů

Nejnovější příspěvky

  • TIP#3260: Vrací WordPress na spoustu kliknutí chybu “Not a Valid JSON Response”? Jak to napravit
  • TIP#3259: Jak přesně měří CGM senzory na cukr? Co vlastně zjišťují a jaké jsou zkušenosti?
  • TIP#3258: Windows 11 a zálohování? Zlepšilo se něco, nebo je to stále stejná bída?
  • TIP#3257: GeForce Now: Tarify, limity, platit či neplatit? A co si pořídit
  • TIP#3256: Postřehy k hernímu AlzaPC GameBox Elite – R7 / RTX5070Ti / 48GB RAM / 2TB SSD

Nejčtenější

Přispět na provoz můžete

Přispějte. 500 Kč můžete změnit dle vlastního uvážení. Z částky zaplatíme DPH a pochopitelně daně platbou na účet 331049001/5500, spec. symbol 365. Částku si můžete změnit. Z platby odvádíme DPH a daníme ji.

Zdejší tipy na zajímavé/užitečné věci obsahují affialiate odkazy na Alzu/Aliexpres

... nebo placeným odběrem

Staňte se platícím odběratelem newsletteru. 5 USD/měsíc, 50 USD/rok nebo dle vlastního uvážení od 100 USD/rok. Každou středu a neděli nálož informací.

Kontakt a tak

Kontakt: 365tipu@gmail.com

Veškerý obsah zde uveřejněný je CC-BY-NC-SA

Oznámení