Chcete mít chytrou domácnost s co nejméně problémy? Jděte do ZigBee, pokud ji chcete mít dostatečně “otevřenou”. Nebo volte Wi-Fi zařízení od určitého výrobce, co má větší výběr a slušný ekosystém (TP-Link). Pokud ale půjdete do něčeho co používá Bluetooth (respektive hlavně BLE), tak se připravte na různorodé komplikace.
Home Assistant umí Bluetooth i BLE, ale musíte tomu trochu pomoci. Popsáno je to v Přímá podpora Bluetooth? Jak na to a ESP32 a Bluetooth Proxy pro Home Assistant
To “pomoci” dost souvisí s tím, že Bluetooth/BLE je prostě peklo. Je charakteristické malým dosahem, protože ho bude ovlivňovat cokoliv co máte doma – zdi, vaše Wi-Fi, všechna Wi-Fi od sousedů, další zařízení, atd.
Řada zařízení používá (tak trochu) šifrovanou komunikaci a jsou závislá na aplikacích či cloudu výrobce, takže budete narážet na problematické připojení a uzavřenost. Typické je to u Xiaomi, ale klíče pro zpřístupnění se dají vydolovat.
TIP: ZigBee? Co to je, proč to je a proč mě to má zajímat? A co ostatní? Wi-Fi, Bluetooth a Thread
BLE má nízkou přenosovou rychlost (protože má také nízké nároky na napájení). V kombinaci s nízkým dosahem a rušením je pak zpravidla nutné různě řešit “prodloužení” pokrytí (viz výše zmíněné ESP32 a Bluetooth Proxy pro Home Assistant).
Omezení BLE jsou pak i důvodem toho, že řada zařízení aktualizuje stav pouze v určitých intervalech, často dlouhých. U některých BT/BLE zařízení je k aktualizaci/získání dat třeba “pokyn” z aplikace od výrobce.

Komplikované je i to, že některá zařízení (typicky půdní sentory) ukládají data ve vlastní paměti a přenášejí je hromadně až poté, co se k nim připojíte z aplikace. Přenos bude velmi pomalý a trvat dlouho.
TIP: Co je to Bluetooth LE, BLE, Bluetooth Low Energy, Bluetooth Smart, Bluetooth 5)? je vhodné čtení pro pochopení co že to to BLE vlastně je.
Výše zmíněný zádrhel s šifrováním je zároveň další komplikace Bluetooth/BLE zařízení, tedy bezpečnost a ochrana soukromí. Některá zařízení posílají data v nešifrované čitelné podobě. Což se sice hodí když je potřebujete dát do Home Assistant, ale zároveň to znamená, že můžete doma například číst data ze zubních kartáčků od sousedů.
Tipy týkající se Chytré domácnosti (včetně Home Assistant)
-
Jak na Google Home? Ovládací prvky na Google Home a jak resetovat (tovární nastavení) (3)
Ač to tak nevypadá, na Google Home Mini jsou ovládací prvky, tlačítka – liší se podle provedení (Google Home, Google Home Mini, atd) a případná nápověda je v Control Google Home by touch.…
-
Jak na Google Home? Zprovoznění a základní nastavení (1)
Google Home je osobní asistent ovládaný hlasem – ten základní, nejrozířenější a cenově dostupný (od 1600 do 2000 Kč podle toho kde koupíte) je malá krabička velikosti puku – má jediný ovládací…
-
TIP#1018: Jak funguje chytrá žárovka od Xiaomi. Včetně Alexa, Google Home a IFTTT
Začali jsme v Jak je to s chytrými žárovkami. Jak fungují, co můžete čekat a je čas se podívat na konkrétní příklad – tím je snadno dostupná Xiaomi Yeelight AC220V RGBW E27 Smart LED Bulb…
-
TIP#1017: Jak je to s chytrými žárovkami. Jak fungují, co můžete čekat.
Do chytré domácnosti patří řada věcí. Některé z nich jsou složitější, některé extrémně jednoduché, celkově v tom všem ale panuje poněkud džungle. Daná hlavně tím, že je řada velmi různorodých výrobců, kteří…
-
TIP#991: Xiaomi chytrá váha, Smart Weight Scale (V2) aneb jak chytře na měření váhy
Nový rok dorazil, podzim, zima, blíží se jaro, přes Vánoce jste určitě nabrali, pohybu je málo. Dobrý čas rozšířit chytrou domácnost a „fitness“ vybavení o pořádnou váhu. Takovou co bude vážit, to…
-
TIP#985: Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo
TP-Link HS-100 je jedna z cenově přístupných a v Česku snadno po říditelných chytrých (na dálku ovladatelných) zásuvek. Ovládá se přes Wi-Fi a TP-Link má vlastní aplikaci, ale tím se nemusíte nechat…
-
TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)
Které Amazon Echo si koupit? Dost zapeklitá otázka, protože na výběr jich je několik (a pouze některé jsou v International podobě, tedy přímo koupitelné do Česka) a navíc existuje první a druhá…