Člověk se stále učí nová zajímavá slovíčka a také nové podivuhodné taktiky. V tomto případě, jak -ware napovídá, týkající se software.
Shovelware je termín používaný totiž především v oblasti softwaru, zejména počítačových her a aplikací. Označuje software, který byl vytvořen rychle a levně, bez velkého ohledu na kvalitu nebo uživatelskou hodnotu.
Takový software bývá často „nasypán“ na médium (jako jsou CD nebo DVD) ve velkém množství, bez ohledu na to, zda je skutečně užitečný nebo zajímavý pro uživatele.
V současnosti je “sypán” hlavně na různorodé aplikační obchody, které takovou taktiku umožňují. Tvůrci pak doufají, že se uživatelé nechají zlákat a aplikaci si koupí. A čím více se to děje, tím více autoři vydělají.
U her to často znamená i to, že hry označované jako shovelware jsou obvykle klony, rip-off, bez invence a často přinášejí minimální zábavu nebo hodnotu, byly vytvořeny jen s cílem rychle vydělat peníze. Velmi v oblibě tvůrci shovelware v minulosti byla hra Flappy Bird či Candy Crush.
V současnosti záplavou shovelware trpí Nintendo Switch, částečně i kvůli tomu, že Nintendo se nijak extra nevěnuje kvalitě toho co se v obchodě objeví. Hodně k tomu přispívá i to, že koupené na tomto obchodě nelze vracet.
TIP: Pro představu zkuste List of shovelware
Tvůrci shovelware využívají i obvyklé taktiky jako nabízení “slev”. Tvrdí například, že prodávají hru s 90% slevou, takže výsledná cena je pár dolarů, ale hra samotná působí jako dražší, tedy by měla být kvalitní.
Shovelware tak poznáte nízkou cenou, vyvoláním pocitu velké slevy a prakticky žádnými recenzemi. Samotný zápis v obchodě bývá podivný, nekvalitní, jazykově matený , screenshoty působí neprofesionálně. Jediné co bývá provedeno skvěle je hlavní pouták, obrázek co má nalákat ke koupit. Dnes ale velmi často generování AI.
Tvůrci shovelware také s oblibou využívají starší herní konzole a také záměrně cílí na děti.
TIP: Existují další podobné termíny- crapware, bloatware, adware, A z -ware serie také jiné, které nemají negativní konotaci – freeware, shareware. Ale také nebezpečné věci jako malware, stalkerware či ransomware.
Původ slova „shovelware“
Slovo je odvozeno od anglického slova „shovel“ (lopata) a „software“. Termín vznikl v 90. letech, tedy není až tak velkou novinkou, kdy se začalo běžně používat CD-ROM jako médium pro distribuci softwaru.
Výrobci často využívali velkou kapacitu těchto disků k tomu, aby na ně nahrnuli (obrazně „naházeli lopatou“) co nejvíce softwaru, často velmi nízké kvality, jen aby médium zaplnili. To vedlo k tomu, že se takový software často považoval za bezcenný, protože byl vytvořen spíše kvantitativně než kvalitativně.
CD už k šíření software neslouží, takže shovelware se přesunulo, jak je naznačeno výše, do aplikačních obchodů.
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#2836: VPN pro (nejen) Android/iOS zdarma i placené. Co pořídit a pár praktických postřehů
Je taková doba, kdy je vhodní mít pro ruce VPN. Zejména pro nápady EU, které vedou k nedostupnosti některých věcí z USA (jako třeba Advanced Voice Mode od ChatGPT donedávna). Nebo pro…
-
TIP#2819: Máte podezření, že váš iPhone byl hacknut? Dá se to nějak poznat? A hlavně, co se dá dělat?
Hacknutý iPhone (či iPad) je poměrně méně obvyklá situace, ale i přes veškerá tvrzení to možné je. Různé bezpečnostní chyby, ale i nepozornost uživatelů, může vést k tomu, že se útočníkům podaří…
-
TIP#2784: Co je to shovelware?
Člověk se stále učí nová zajímavá slovíčka a také nové podivuhodné taktiky. V tomto případě, jak -ware napovídá, týkající se software. Shovelware je termín používaný totiž především v oblasti softwaru, zejména počítačových…
-
TIP#2640: Co se stane s mým dvoufaktorovým ověřením, když přijdu o telefon?
Nějak tak není měsíc, aby se někdo neozval s tím, že přišel o telefon (krádež, ztráta, prostě odešel, skončil v práci a přišel o firemní) a teď se nemůže přihlásit tam, kam…
-
TIP#2516: Nakupovat na “marketplace” jako tom od Kauflandu, Allegro či AliExpress? Co vám hrozí
Marketplace je chytré zaklínadlo pro online tržiště (obchod), které zprostředkovává prodej mezi kupujícím a prodávajícím – tím není samotné tržiště, takže i když zdánlivě kupujete něco od (například) Kauflandu či Allegro, tak…
-
TIP#2513: Od kolika let by mělo (mohlo) mít dítě mobilní telefon? A jaký?
Někdy před pár lety, když vznikla knížka Dítě v sítí, se to tu určitě někde objevilo, ale ne jako samostatný tip. Přitom jde o poměrně časté dilema, které mají rodiče. Dilema, na…
-
TIP#2486: Jak rizikové je někomu sdělovat sériové číslo, IMEI a IMEI2 mého telefonu?
Sdělení sériového čísla, IMEI a IMEI2 vašeho iPhone někomu může představovat riziko, zejména pokud nemáte důvěru v danou osobu nebo organizaci, které tyto informace poskytujete. Zde jsou hlavní obavy:
-
TIP#2325: Jak bezpečně hledat na Google? Ochrana soukromí při vyhledávání
“Bezpečně” hledat na Google? Téma posledních dnů, které má ale několik samostatných (ale zároveň i souvisejících) aspektů. Prakticky všechny jsou již v jiných tipech, ale s ohledem na množící se dotazy a…
-
TIP#2322: Jak nenaletět podvodníkům, když něco prodáváte přes Internet. Co nikdy nedělat
Věnoval jsem tomu v září podcast Phishing, rhybaření a jak lidé přicházejí o peníze z účtu či účty na Facebooku, takže pokud máte chuť si poslechnout zhruba čtvrt hodiny, můžete začít tím.…