Máte doma ledničku? No, my ano. Kombinovanou chladničku, tedy tu horní velkou věc pro spoustu věcí co se v pátek po nákupu stejně nevejdou. A dole pod tím mrazák. A pro každou z těch částí lze nastavit teplotu. Pro chladničku teplotu nad nulou, pro mrazák hodně pod nulou.
To nastavení teploty můžete na léto chtít změnit, tedy dát na nižší teplotu a v zimě opět vrátit zpět. Čím víc ale bude chtít mít studeno, tím větší spotřebu ledničky mít budou. To jen tak pro pořádek. Nezapomínejte odmrazovat, příliš námrazy a ledu účinnost snižuje.
Jenže, jakou teplotu by tedy lednička měla mít?
Chladnička by měla mít teplotu mezi 3 až 5 stupni Celsia. A neměla by přesahovat osm stupňů.
Mrazák má doporučenou teplotu mínus 18 stupňů. A nemělo by tam být nad mínus patnáct. Tedy míněno nad jako směrem k nule. Pochopitelně.
U chladničky je ale důležité, že různé části mají různé teploty. Logika věci v tom je, že nahoře je tepleji a dole méně (ale pozor, ty spodní šuplíky na ovoce a zeleninu jsou na tom jinak). Stejně tak jako ve dveřích bývá tepleji.
- Horní police – 4 až 5 stupňů.
- Střed lednice – 3 až 4 stupně.
- Dolní police – 1 až 2 stupně
- Zásuvky na ovoce a zeleninu – 5 až 7 stupňů.
- Dveře chladničky – 8 a až 10 stupňů.
Důležité vědět, protože podle toho jak je kde teplo (no, zima), byste měli v lednici skladovat věci.

Jak ale ověřit, že vaše lednice funguje jak má?
Velmi snadno, prostě si do lednice pořídíte teploměr. Můžete mechanický, ale velmi praktické jsou teploměry digitální – na baterii. A bohatě bude stačit “hloupý”, byť by samozřejmě chytrý, napojený na Home Assistant by mohl být velmi dobrý v hlídání, jestli něco není v nepořádku.

Každopádně za pár desítek korun si můžete na Ali či Temu koupit třeba to, co vidíte na obrázku. Měří to teplotu a ukazuje to minimální a maximální (což jde resetnout) – můžete tak sledovat výkyvy teplot.
Teploměr pak v ledničce postavíte kam se vám hodí, můžete i postupně otestovat jednotlivé pozice (a můžete ho dát i do mrazáku).
Má stojánek, má zavěšení a má i dvojici magnetů, pokud by v lednici bylo něco na co to lze přichytit. Na výběr je i černý nebo bílý a baterie je součástí, jen musíte otevřít a vyjmout izolační plast.
Pokud spěcháte tak “lednice teploměr” na Alze je výběr mechanických i digitálních.
Co chytré sledování lednice?
Pokud byste hledali chytrý, tak je to složitější, protože v ledničce je nejen studeno, ale také hodně vlhko. Jedna možná alternativa je Inkbird Wi-Fi Smart Thermometer, ale tam se připravte už na 750 Kč a podobně.
Do chladničky by nicméně mohl jít použít SwitchBot Thermo/Hygrometer Indoor/Outdoor – je i venkovní a od -10 do 65 stupňů, takže do mrazáku sice ne, ale do chladničky ano. Připojení BLE. Tenhle kousek je mimochodem už popsaný v Čím měřit venkovní teplotu (a případně vlhkost)?
PS: Hodně užitečnou věc najdete v Home Assistant: Jak nahlas varovat že se něco děje. Rozšíření pro hlídač ledničky
Tipy týkající se Chytré domácnosti (včetně Home Assistant)
-
Jak na Google Home? Ovládací prvky na Google Home a jak resetovat (tovární nastavení) (3)
Ač to tak nevypadá, na Google Home Mini jsou ovládací prvky, tlačítka – liší se podle provedení (Google Home, Google Home Mini, atd) a případná nápověda je v Control Google Home by touch.…
-
Jak na Google Home? Zprovoznění a základní nastavení (1)
Google Home je osobní asistent ovládaný hlasem – ten základní, nejrozířenější a cenově dostupný (od 1600 do 2000 Kč podle toho kde koupíte) je malá krabička velikosti puku – má jediný ovládací…
-
TIP#1018: Jak funguje chytrá žárovka od Xiaomi. Včetně Alexa, Google Home a IFTTT
Začali jsme v Jak je to s chytrými žárovkami. Jak fungují, co můžete čekat a je čas se podívat na konkrétní příklad – tím je snadno dostupná Xiaomi Yeelight AC220V RGBW E27 Smart LED Bulb…
-
TIP#1017: Jak je to s chytrými žárovkami. Jak fungují, co můžete čekat.
Do chytré domácnosti patří řada věcí. Některé z nich jsou složitější, některé extrémně jednoduché, celkově v tom všem ale panuje poněkud džungle. Daná hlavně tím, že je řada velmi různorodých výrobců, kteří…
-
TIP#991: Xiaomi chytrá váha, Smart Weight Scale (V2) aneb jak chytře na měření váhy
Nový rok dorazil, podzim, zima, blíží se jaro, přes Vánoce jste určitě nabrali, pohybu je málo. Dobrý čas rozšířit chytrou domácnost a „fitness“ vybavení o pořádnou váhu. Takovou co bude vážit, to…
-
TIP#985: Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo
TP-Link HS-100 je jedna z cenově přístupných a v Česku snadno po říditelných chytrých (na dálku ovladatelných) zásuvek. Ovládá se přes Wi-Fi a TP-Link má vlastní aplikaci, ale tím se nemusíte nechat…
-
TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)
Které Amazon Echo si koupit? Dost zapeklitá otázka, protože na výběr jich je několik (a pouze některé jsou v International podobě, tedy přímo koupitelné do Česka) a navíc existuje první a druhá…