Starám se o pár “vlastních” účtů na sociálních sítích a pak ještě kupičku “cizích”. Mých klientů, ale i klientů Rubikonu. A pokaždé, když je nutné v příspěvcích označit (tagging) jiné účty či osoby, tak je to opruz nejvyšší.
Proč? Paradoxně ani po nějaké té dekádě existence sociální sítě nemyslí na to, aby označování umožnilo jednoduše vyhledat správný účet. Mají sice našeptávače, ale ten buď většinu času nefunguje (Linkedin, ale často i Facebook) nebo ukazuje jen nic neříkající náhledy (napříč sítěmi).
TIP: Proč v příspěvcích na sociálních sítích označovat další účty a lidi?
Nahrává tomu i to, že (zejména) firmy na sociálních sítích mají vesmírný zmatek v tom, jak se vlastně jmenují. Často jinak než ve skutečnosti, neví jestli si tam mají přidat Česko/CZ/Czech, někdy používají názvy domén, jindy ne. Časté je i to, že se na různých sítích jmenují různě, což je další věc, která by neměla být.
Stejně tak to komplikují tím, že běžně mají na sociálních sítích záplavů jakýchsi pozůstatkových účtů z minulosti, nebo běžně zakládají osobní účty s jménem firmy, které používají pro správu firemních účtů (ačkoliv takhle to není třeba dělat).
Mírně to komplikují firmy, které označování blokují (na |Facebooku je to možné) a Facebook se neobtěžuje to sdělit. Takže vy sice pracně něco označíte, aby se to po odeslání ztratilo.
TIP: Jak funguje označování na Facebooku? Kdo může označovat koho a co?
Což se ostatně může stát i s odstupem času, na některých sítích je možné označení dodatečné odstranit.
Jak na to?
Pokud označujete v příspěvcích na sociálních sítích, tak je vlastně jenom jedno vhodné řešení. Předem si vyhledejte zda vůbec lze označit a jak přesně se účet jmenuje – našeptávače potřebují abyste psali korektně název účtu. Občas pomáhá si zjistit “handle”, tedy to co ja v adresu (URI) účtů na Facebooku – lze totiž označovat pomoci @handle a vcelku se vyplatí to tak dělat.
Pokud se vám na sociální síti ani nedaří firmu najít, tak občas pomůže jít na firemní web. Býva tam uvedeno kde na sociálních sítích jsou. Často tak pochopíte, proč je nemůžete najít – jejich účty se prostě jmenují zcela jinak než firma.
TIP: V Jak na Twitteru zmínit nějaký (další) účet? Pomoci @ nikoliv pomocí # je dost důležitá poznámka o tom, že zmínky (tagging) se dělá zavináčem, nikoliv hashtagem
Pokud označujete často ty samé účty, tak se vyplatí si někde udržovat něco jako tabulku s přehledem těchto účtů. Může vám to ušetřit spoustu času. Tedy až do momentu, kdy si už budete pamatovat jak přesně označovat.
A nezapomeňte, že (zejména na Facebooku) nemohou firemní profily (Stránky) označovat osobní profily.
Dejte si také pozor na příliš mnoho označení. Různé sítě mají různá omezení a pokud to budete přehánět, dorazí penalizace – od omezení účtu až po zablokování. Pro řadu lidí i firem může i přítomnost ve velkém chumlu označených být odrazující.
Vyplatí se i přemýšlet zda označení bude mít smysl, tedy zda to označení ocení a (ideálně) vrátí vám to – alespoň přes líbí, ideálně přes přesdílení. Po čase zjistíte, že některé účty označování zcela ignorují a je tak možná lepší je přestat označovat.
Poslední co je důležité dodat. Velký pozor na označování fake účtů, které na první dobrou vypadají jako „ty pravé“.
Další tipy týkající se Facebooku
-
TIP#2609: Čínské aplikace mi do mobilu nesmí, chtějí toho moc. Daleko víc než ty naše. Pravda nebo mýtus? Kauza Temu
Někdy pár dní zpět na sociálních sítích zaznělo: “Vzhledem k tomu, kolik toho ta jejich apka chce, mi do mobilu nesmí. Jsem přesvědčenej, že mají prachy od čínský vlady a netuším, proč…
-
TIP#2301: Chcete aby Facebook smazal vaše telefonní čísla a e-mail získaná bez vašeho vědomí?
Tohle je taková ta Facebooková klasika. Má vaše telefonní číslo (mobilní a klidně i pevné) a vaši e-mailovou adresu, ačkoliv jste mu je nikdy nedali. A ani na něm případně nemáte účet.…
-
TIP#2127: Jak bezpečné je poslat pro ověření někomu kopii občanky či jiného obdobného dokladu?
Pokud budete chtít kupovat reklamu na Facebooku, budete muset v určitý moment prokázat totožnost. Stejně tak pokud budete chtít ověřený účet na Twitteru. Totéž vás může čekat při snaze získat zpět ukradený/napadený…