Někdy před pár lety, když vznikla knížka Dítě v sítí, se to tu určitě někde objevilo, ale ne jako samostatný tip. Přitom jde o poměrně časté dilema, které mají rodiče. Dilema, na které není až tak snadná odpověď, které se navíc v čase mění.
Před někdy deseti lety, kdy Kuba šel do první třídy, bylo běžné uvažovat o mobilu pro dítě tak ve čtvrté, výjimečně již třetí třídě. Hodně to bylo (a stále je) ovlivněno tím, jestli jste ve městě nebo na vesnici, jestli dítě chodí do školy samo. Tehdy bylo také běžné (a praktické) dětem pořídit nejprve nějaké ne-chytré telefony, vhodné jen k tomu abyste se vzájemně dovolali.
Doba se trochu mění, takže dnes může vzniknout potřeba dát dítěte telefon dříve (druhá třída, mnohdy už první) a stále to bude mít několik původních aspektů, ale také jeden zásadní, který dnes platí více než před těmi deseti lety.
Dítě bez mobilního telefonu, nutno dodat bez chytrého telefonu, bude dnes více než dříve ve školním kolektivu za “divné”, vyvrhele. Bohužel navíc ještě platí, že citlivost na značky je daleko vyšší, než tomu bylo před lety – iPhone je dnes “normální”, Android je divný a čím levnější telefon, tím negativněji se to projeví.
S ne-chytrým telefonem to už navíc nedává moc smysl, výhody a funkčnost chytrých jsou přeci jen přínosem. Což obnáší i potřebu mít mobilní data (a čím starší dítě tím větší spotřeba, viz ostatně Co dělat, když (zejména) dítěti nestačí mobilní data (FUP) na měsíc?).
Co tedy oceníte na tom, že má vaše dítě chytrý telefon?
Možnost kontaktování, hlasem, ale daleko více posíláním zpráv – SMS nefrčí, takže WhatsApp, Messenger, Instagram, atd. A čím starší, tím míň si s vámi bude chtít klasicky volat.
Sledování polohy (nezapomeňte, o tomhle by dítě rozhodně mělo vědět a mělo by to fungovat vzájemně). Pomůže vědět, kde se vám dítě zatoulalo, ale také když někde zapomene telefon. Nebo, v tom horším případě, dojde ke krádeži. Pomůže i když se máte někde sejít, vy či dítě se můžete podívat kde se nacházíte.
Sledování využití telefonu, toho co dítě dělá i s případnou možnosti to omezovat. Bezpečnostní opatření (nevhodný obsah), ale i otázka omezení nadměrného trávení času na mobilu. A opět by mělo platit, že dítě ví, že něco takového děláte, proč to děláte.
TIP: Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení?
Placení mobilem bude užitečné zejména v pozdějším věku, kdy bude mít vlastní kartu. Do té doby (zejména) nezapomeňte na to, Jak na mobilním telefonu zakázat m-platby.
Co vybrat?
V rozhodování zda mobil, jaký mobil, jaký tarif (datový zejména) bude pochopitelně hrát roli to co to bude stát, ve spojení s tím, že děti mají poněkud více příležitosti mobily rozbíjet či ztrácet. Vyplatí se tak nejenom dobré ochranné pouzdro a polep displeje, ale také třeba na počátku pořizovat nejen levnější modely, ale využívat výprodeje, repasy, bazary.
iPhone je sice povedený společenský symbol už od základní školy, ale řídit byste se tím vyloženě neměli. Přeci jen je to poněkud vyšší cenová kategorie.
Při rozhodování nezapomeňte, že pro dítě může být podstatné, jestli bude na telefonu moci hrát hry. Zejména takové, které hrají spolužáci. Ale každé dítě je jiné, takže možná tuto komplikaci nebudete muset řešit.
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#2836: VPN pro (nejen) Android/iOS zdarma i placené. Co pořídit a pár praktických postřehů
Je taková doba, kdy je vhodní mít pro ruce VPN. Zejména pro nápady EU, které vedou k nedostupnosti některých věcí z USA (jako třeba Advanced Voice Mode od ChatGPT donedávna). Nebo pro…
-
TIP#2819: Máte podezření, že váš iPhone byl hacknut? Dá se to nějak poznat? A hlavně, co se dá dělat?
Hacknutý iPhone (či iPad) je poměrně méně obvyklá situace, ale i přes veškerá tvrzení to možné je. Různé bezpečnostní chyby, ale i nepozornost uživatelů, může vést k tomu, že se útočníkům podaří…
-
TIP#2784: Co je to shovelware?
Člověk se stále učí nová zajímavá slovíčka a také nové podivuhodné taktiky. V tomto případě, jak -ware napovídá, týkající se software.
-
TIP#2640: Co se stane s mým dvoufaktorovým ověřením, když přijdu o telefon?
Nějak tak není měsíc, aby se někdo neozval s tím, že přišel o telefon (krádež, ztráta, prostě odešel, skončil v práci a přišel o firemní) a teď se nemůže přihlásit tam, kam…
-
TIP#2516: Nakupovat na “marketplace” jako tom od Kauflandu, Allegro či AliExpress? Co vám hrozí
Marketplace je chytré zaklínadlo pro online tržiště (obchod), které zprostředkovává prodej mezi kupujícím a prodávajícím – tím není samotné tržiště, takže i když zdánlivě kupujete něco od (například) Kauflandu či Allegro, tak…
-
TIP#2513: Od kolika let by mělo (mohlo) mít dítě mobilní telefon? A jaký?
Někdy před pár lety, když vznikla knížka Dítě v sítí, se to tu určitě někde objevilo, ale ne jako samostatný tip. Přitom jde o poměrně časté dilema, které mají rodiče. Dilema, na…
-
TIP#2486: Jak rizikové je někomu sdělovat sériové číslo, IMEI a IMEI2 mého telefonu?
Sdělení sériového čísla, IMEI a IMEI2 vašeho iPhone někomu může představovat riziko, zejména pokud nemáte důvěru v danou osobu nebo organizaci, které tyto informace poskytujete. Zde jsou hlavní obavy:
-
TIP#2325: Jak bezpečně hledat na Google? Ochrana soukromí při vyhledávání
“Bezpečně” hledat na Google? Téma posledních dnů, které má ale několik samostatných (ale zároveň i souvisejících) aspektů. Prakticky všechny jsou již v jiných tipech, ale s ohledem na množící se dotazy a…
-
TIP#2322: Jak nenaletět podvodníkům, když něco prodáváte přes Internet. Co nikdy nedělat
Věnoval jsem tomu v září podcast Phishing, rhybaření a jak lidé přicházejí o peníze z účtu či účty na Facebooku, takže pokud máte chuť si poslechnout zhruba čtvrt hodiny, můžete začít tím.…