Chcete to stručně? Není to vhodné. Nenechávejte telefon na slunci, stejně jako to nedělejte s jinými zařízeními. Notebooky, tablety, nabíječky a prostě cokoliv dalšího se při ponechání na přímém slunci bude zahřívat a může to vést až k poškození zařízení. Hodně ze zařízení mívá navíc černé nebo tmavé obaly, takže se budou ohřívat o to víc.
A jak bude uvedeno o kousek níže, vysoká či už jenom vyšší teplota bude zpravidla mít dopad na životnost baterie.
Celé je to navíc komplikované tím, že telefony i další zařízení se zahřívají už samy o sobě a jsou stavěny tak, aby vnitřní teplo šlo odvádět mimo. Pokud nebude kam odvádět, bude to ještě horší.
Co s tím tedy dělat?
- Vyhněte se přímému slunečnímu záření. Přestože moderní chytré telefony jsou vyrobeny s odolností vůči teplu, je lepší nechat svůj telefon ve stínu, pokud je to možné. Vysoká teplota může ovlivnit výkon zařízení a zkrátit životnost baterie. Přímo na slunci byste měli telefon určitě nechávat co nejméně času.
- Vyhýbejte se přehřátí. Slunce může způsobit přehřátí telefonu, což může mít vážné následky. Například může dojít ke snížení výkonu procesoru, selhání baterie nebo dokonce k poškození interních komponent. Pokud si všimnete, že se váš telefon zahřívá na dotek, zhasněte ho a nechte ho vychladnout. Případně ho úplně vypněte
- Využívejte slunečních stínů. Když jste venku a nemáte jinou možnost, než nechat telefon venku, snažte se najít stín nebo použijte sluneční stínění, jako je slunečník nebo klobouk. Tím snížíte přímé sluneční záření, které by mohlo zahřívat váš telefon.
- Používejte ochranné pouzdro. Kvalitní ochranné pouzdro může pomoci ochránit telefon před slunečním zářením a přehřátím. Existují i speciální pouzdra, která mají ochranné vrstvy nebo speciální materiály, které odvádějí teplo a chrání zařízení před přehřátím.
- Uchovávejte zařízení na chladném místě: Když jste venku a nechcete nosit telefon stále sebou, uložte ho do chladné tašky nebo jiného místa, které je chráněno před slunečním zářením. Například nechte ho v uzavřené tašce ve stínu. Klasicky nezapomeňte, že nechávat telefon v autě na slunci není dobrý nápad.
- Velká pozor si dejte na nabíjení, protože v takovém případě se telefon (zařízení) bude zpravidla ohřívat více než je obvyklé a nabíjet na přímém slunečním světle může být zásadně nebezpečné.
Je důležité mít na paměti, že sluneční záření může mít negativní vliv nejen na mobilní telefony, ale také na jiná elektronická zařízení, jako jsou tablety, přenosné počítače a přehrávače. Stejná opatření by se proto měly vztahovat na veškerá elektronická zařízení.
Některé telefony (iPhone například zcela určitě) sledují vlastní vnitřní teplotu a při překročení vás budou varovat, případně odmítnou pracovat.
Nadměrné teplo každopádně škodí i domácím počítačům a dalším zařízením, takže až v létě bude něco jako 30/35 stupňů, tak na to myslete. U domácích PC a notebooků i třeba s ohledem na to, zda jsou uvnitř dostatečně zbavené prachu, fungují větráky, atd.
Ostatně viz
- Jak řešit přehřívající se počítač či notebook?
- Počítač i notebook je vhodné čas od času vyčistit od nánosů prachu, vydrží déle a bude rychlejší
- Přehřívající se počítač či notebook? Jaké teploty procesoru či grafické karty jsou bezpečné? A jak to sledovat?
Poslední podstatná věc – nezkoušejte přehřátý telefon či zařízení chladit příliš aktivně a rychle,. může to rovněž vést k poškození a navíc ke kondenzaci vlhkosti uvnitř zařízení.