Je to další zvláštní móda. Příspěvky na Linkedin jsou doslova romány, desítky řádek textu, prapodivné formátování, snaha aby příspěvek působil co nejdelší.
Realita je, že ty dlouhé flákoty nikdo číst nebude a čím víc si budete hrát s formátováním, emotikony a podivnými věcmi, tím míň to lidé budou číst. Komplikujete jim to.
U příspěvkl či článků na Linkedin samozřejmě platí, že by měly být přesně tak dlouhé, jak vyžaduje řešené téma. Rozhodně ale ne uměle natahované. Byť se můžete cítit pohánění tím, že “čím delší to je, tím déle u toho lidé vydrží a tím víc mne bude mít Linkedin algoritmus v oblibě”. Nebude, je to jeden z mnoha mýtů.
Zpravidla se doporučuje, aby příspěvek na LinkedIn měl mezi 50 a 100 slovy. Tato délka je dostatečná na to, aby byla sdělena významná myšlenka nebo zpráva, ale zároveň dostatečně krátká na to, aby byla snadno přečtena a zaujala pozornost uživatelů.
Pro srovnání, do konce předchozí odstavce od začátku tipu jde o 150 slov/891 znaků), tedy i pro Linkedin nadbytečně dlouhý příspěvek. Těch 50 až 100 slov bývá zhruba 300 až 600+ znaků, pokud to chcete v přijatelnější “délkové” míře. Což, mimo jiné, je třetina “normostrany”.
Ale pojďme dál.
Příspěvky na LinkedIn by také měly být vizuálně atraktivní, ať už se jedná o připojení obrázku nebo videa. Tyto prvky mohou pomoci přitáhnout pozornost uživatelů. Vizuální atraktivnost tedy připojením obrázku, ideálně videa (sociální sítě videa milují, ačkoliv je uživatele nenávidí). Obrázku, nikoliv záplavou emotikonů a podivnost v textu.
Krátce? uživatelé LinkedIn mají tendenci preferovat krátké, srozumitelné a atraktivní příspěvky, takže většina úspěšných příspěvků bývá kratší než maximální limit.
Co se stane když to přeženete?
To co se stane je jasné, nepřečtou to, takže pokud jste špatně strukturovali sdělení, tak se nejspíš nedozví co jste chtěli říct. Vaše příspěvky navíc budou číst na mobilních telefonech, kde už i 100 slov je prostě hodně.
Priorita algoritmu Linkedin jsou reakce, tedy líbí, komentáře a sdílení – čím delší příspěvek je, tím menší je míra reakcí na něj, takže se připravujete o příležitost. Výsledkem je menší organický dosah.
Naštěstí maximální počet znaků pro příspěvek na Linkedin je 3 000 (předchozí byl 1 300). Delší texty, které občas budete potřebovat zveřejnit patří do článků – tam nejen že je omezení podstatně jiné, 125 tisíc znaků (což by mohlo být tak 25 000 slov), ale jsou tam k dispozici formátovací možnosti, které pro dlouhé články řeší problém s čitelností.
V článcích je ale také dobré se držet na rozumné délce, tedy něco jako 1000 až 2000 slov.
Pokud na Linkedin tvoříte Newslettery, tak je dobré mít na paměti, že příliš dlouhé e-maily Google ořízne. Popsané je to v Proč mi Gmail zkracuje newslettery? Jak se tomu vyhnout a pro potřeby psaní newsletteru na Linkedin to neznamená, že můžete psát newsletter co má až 102 000 znaků. K oříznutí dojde většinou někde okolo 7 000 znaků.
PS: 483 slov, 2954 znaků. Od počátku tip až do konce předchozího odstavce.