Mít NAS je skvělé, ale jako u každého “úložiště” i tady platí, že je dobré ho mít zálohované (ostatně, řešilo se to už v Jak zálohovat externí disk (NAS)?). Nespoléhat se na to, že v QNAP NAS je něco jako Raid 5. Může odejít víc než jeden disk. Může odejít celé zařízení. Můžete si chybou smazat nějaká data.
Osobně jsem využil toho, že mi zůstala stará Synology s dvojící 3 TB disků. Udělal jsem Factory Reset, zrušil zrcadlení a ze stárnoucího a pomalého zařízení udělal zálohovací disk – pomalost se totiž netýká úložiště, jen rozhraní a aplikací.
Pokud nemáte něco takového, tak ideální je QNAP na QNAP – nejjednodušší protože přes RTRR protokol a přes HBS 3 – Hybrid Backup Sync.
Jinam to jde nejsnáze pomocí právě zmíněného HBS 3 – jen místo Backup použijete Sync a předem si připojíte jiný NAS (počítač) – můžete přes CIFS/SMB, FTP. Pak už jen vytvoříte synchronizační úlohy a můžete je buď spouštět ručně, automaticky v určitou hodinu nebo nechat automaticky synchronizovat cokoliv se v zdroji změní.
V jedné Sync úloze může být přidáno víc složek – můžete přidat při prvním vytvoření nebo se kdykoliv později vrátit k úloze a v Oprava/Edit můžete přidat další.
Můžete zálohu/sync spouštět plánovaně v určité dny/hodiny, ručně, nechat průběžně syncnout změny a nové soubory. Nebo můžete zálohovací/sync úlohy řetězit.
HBS 3 můžete použít i pro zálohování nebo synchronizaci do řady cloudových služeb. Můžete tak automaticky SYNChronizovat třeba fotky do Google Disku. Jen tam narazíte na to, že pro více jak dvě připojené cloudové služby musíte pořídit licence.
Pokud chcete dělat mirror (tedy odstranit v cílovém to co už není ve zdrojovém) tak je to nutné ručně nastavit.
TIP: Jak zálohovat QNAP NAS na externí USB (a jak připojit USB zařízení)
Jediný nepříjemný nedostatek HBS 3 je, že neumožňuje filtraci. Umí vyjímat pouze podle typů souborů (přípon), data změny, či velikosti, citelně ale chybí filtrace složek. Narazíme na to ještě u toho jak zálohovat WordPress – tamní MARS má stejný nedostatek.
S absencí filtrace myslete i pokud si budete synchronizovat například složku Video a v ní budete mít stahovací složku pro Download Station. Dejte ji jinam, nebo, ještě lépe, nepoužívejte průběžnou (při změnách) synchronizaci ale nastavte to jednou za … třeba den, 6 hodiny. Podle toho jak často se objevují nové věci.
Nezapomeňte pro zálohování/sync brát v potaz rychlost síťového připojení (propojení) – rychlost bude dána nejslabším článkem. TS-364 má sice 2.5 Gbps ethernet, síť zvládá 1 Gbps, stejně jako cílové místo. Takže rychleji to prostě nepůjde přenést a ještě zbývá jak rychle to cílové místo dokáže uložit.
Další možnost v App Center a jinde
V App Center -> Backup/Sync je zálohovacích a synchronizačních nástrojů víc, takže možná pro vaše potřeby najdete i něco jiného,. než HBS 3. Je tam mimochodem i Resilio Sync, které může velmi dobře posloužit pro synchronizaci (zálohování). Jsou tam aplikace pro připojení na konkrétní cloudová úložiště – MEGAcmd pro Mega, iDrive pro (jak jinak, iDrive), Boxafe (Google Workspace a Office365), NAKIVO pro AWS, QuObject pro Amazon S3 a řada dalších. Jen pozor, některé z nich vyžadují pořízení licence.
Cloudová úložiště jde i pomoci VJBOD Cloud připojovat a chovají se jako lokální svazky/LUN. Umí toho hodně – Amazon S3, Azure, Backblaze, Catalys, Digital Ocean, Google Cloud Storage, IBM Cloud, Oracle Cloud, Rackspace a řadu dalších. Podobný výběr cloudových úložišť a služeb je i v jiných aplikacích.
V QNAP Club (připojitelné repository) je v sekci Backup/Sync další množství řešení.
Řada z těchto řešení umí i verzování, takže se dost dobře hodí i pro možnost návratu k starším verzím, ale třeba i pro napadení ransomware.
Můžete zálohovat i na externí disk/úložiště připojené přes USB, rychlé jsou na to dostatečné a stačí je připojit jako další volume/disk k NASu. Ale o tom případně až někdy jindy.
Další tipy týkající se QNAP NAS
-
TIP#2916: Mám na QNAP NAS zapínat podporu AFP pokud se připojuji z Mac počítačů? A proč mi nejde vypnout?
QNAP NAS umí vedle klasického SMB či NFS také AFP, tedy Apple Filing Protocol. Jde ale o starou cestu, jak se Mac počítače spojovaly po síti a v současnosti není důvod tento…
-
TIP#2869: Deluge bittorrent klient. Dobrá věc co můžete mít v Dockeru
Deluge je Bittorrent klient, který můžete mít v Dockeru (a samozřejmě i na jiné způsoby) a je vhodný doplněk pro radarr/sonarr a podobně věci – dá se tam totiž nastavit jako klient…
-
TIP#2832: Jak aktualizovat Plex na QNAP NAS?
Na QNAP NAS je možné mít Plex, který si snadno nainstalujete z App Center. Háček je, že je to relativně stará verze a QNAP se už dlouho nemá k tomu, aby ji…
-
TIP#2828: Jak na Pi-hole pro domácí i firemní blokování reklamy a lepší bezpečnost (A jak ji mít na QNAP NAS)
Pi-hole je DNS server, který umí blokovat reklamu a také některé nebezpečné věci. Dělá to tak, že si v domácí/firemní sítě nastavíte jeho použití na počítačích i mobilních zařízeních a pokud kdokoliv/cokoliv…
-
TIP#2820: MyQNAPcloud? K čemu to je?
MyQNAPcloud kupodivu nic nestojí a může být velmi užitečným nástrojem pro přístup k vašemu NASu přes Internet aniž byste ho na Internet umístili – tj. máte ho někde doma nebo v kanceláři,…
-
TIP#2767: Jak Raspberry Pi zálohovat? SD kartu a další disky do podoby pro snadné obnovení?
Raspberry Pi můžete dlouho a dobře provozovat z SD karty, ale jsou momenty, kdy se bude hodit mít nějakou poměrně aktuální zálohu. Související příspěvky TIP#2940: Docker na Raspberry Pi. Je to snadné…
-
TIP#2762: Jak na QNAP aktivovat SSH (a SFTP) přístup?
Jsou věci, které na QNAP bez přístupu přes SSH prostě neuděláte. Jsou sice vždy poněkud pokročilejší, ale časem k nim asi stejně dorazíte. SSH (a SFTP) není na QNAP NAS ve výchozím…
-
TIP#2748: Tailscale: VPN přístup na Raspberry či jiný stroj za NATem i navzájem mezi čímkoliv, kdekoliv
Moc šikovná věc, máte někde (doma například) stroj, na který se chcete připojit, když jste mimo domov. A nechcete nic moc řešit, jen nainstalovat, zprovoznit a používat. Klasicky do “doma” je připojení…
-
TIP#2646: Nebaví vás odhlašování z plochy QNAP NAS? Vypněte si to
QNAP NAS se ovládá přes prohlížeč, to asi víte. Přihlásíte se a získáte plochu s ikonkami, menu a aplikacemi. Můžete zavřít prohlížeč a po novém otevření se objeví to, co jste na…
-
TIP#2638: QNAP NAS pro automatické zálohování webů přes FTP (HBS 3)
O HBS 3 (Hybrid Backup Sync) už tu byla řeč. Už dlouho slouží pro zálohování obsahu z QNAP NAS na starší Synology. Protože prostě co kdyby. A už dlouho jsem také potřeboval…
-
TIP#2443: Jak na QNAP NAS provozovat webový server (Apache). Základní cesta. A jak tam dostat WordPress
Součástí QNAP NAS je možnost mít Apache. Instalace v Control Panel -> Applications kde najdete Web Server. Tam pak už stačí zaškrtnout Enable Web Server. Vytvoří se tím i network share Web…
-
TIP#2436: Jak si na QNAP NAS pořídit SQL Server? Nejsnazší varianta
Chcete mít doma či ve firmě k dispozici SQL server pro vývoj či provoz aplikací a máte QNAP NAS? Dobrá zpráva je, že právě SQL Server je součástí základního vybavení a stačí…
-
TIP#2422: Mohu QNAP NAS automaticky vypínat a zapínat?
Jednu věc je nutné zdůraznit. NAS (disková pole) jsou určena k tomu, aby fungovala 24/7 a s vypínám a zapínám se příliš nepočítá. Některé z NAS umí “usnout”, což by měla být…
-
TIP#2417: Jak QNAP NAS nastavit, aby při spuštění, vypnutí či restartu nevydával zvuky
QNAP NAS má nemilou vlastnost. Při zapnutí či vypnutí “pípá” (a to dost hlasitě), stejně tak jako pípá při restartu. U vyvolaného automatickou aktualizací to pak může znamenat hlasité obtěžování kdesi uprostřed…
-
TIP#2383: Co to znamená, že je nové firmware update pro QNAP NAS? Jak aktualizovat firmware?
QNAP (QTS) poměrně dobře upozorňuje na aktualizace – jak aplikací (vyběhne v upozorněních a můžete aktualizovat), tak i na firmware – to vyběhne jako popup a aktualizace prakticky vždy bude vyžadovat restart.…