@365tipu

TIP#2221: Jak zálohovat QNAP NAS na externí USB (a jak připojit USB zařízení)

Toto je vlastně docela snadné, tedy pokud nenarazíte na nechuť QNAP NAS připojovat USB disky (řešitelné zpravidla jen restartem a po určitě době se to stane znovu). Občas pomůže to zkusit párkrát odpojit a zase zapojit, ale to je spíš výjimka, že by se to chytlo. POzor i na to, že u některých disků trvá připojení (mount) delší dobu.  

Připojení poznáte modrým světlem na čelní straně (na mém NAS alespoň ano) a v QTS je v horní liště ikonka (dvě šipky v kruhu), kde se objeví co je připojeno Disk bude vidět ve File Station a v Storage & Snapshots -> External Storage

USB disk zapojený do USB konektoru se automaticky připojí (mount) a rovnou vám nabízí i možnost využít pro zálohování, takže nápovědu máte jasnou. K zálohování slouží Hybrid Backup Station 3 (HBS)

V SSH  můžete používat klasické věcí z Linuxu, hodí se naučit lsusb – ale ačkoliv vám lsusb ukáže detekovaný externí disk, připojený prostě nebude. 

Funguje i fdisk -l (potřebuje sudo), ale opět platí, že tam najdete korektně identifikovaný disk, ale nedojde k připojení (mount). 

Hybrid Backup Station

V HBS 3 najdete přímo Backup/Restore (zálohování obnovení), které se liší od Sync tím, že umí jiné věci – deduplikaci, šifrování, ověřování zálohy, verzování a odstraňování smazaných věcí ze zálohy (včetně možnosti až po určitém počtu dní). Zálohu můžete spouštět ručně, plánovat nebo prostě pokaždé když připojíte příslušný externí disk

Co zálohování neumí je komprimace.

Na cílovém disku nenajdete soubory přímo v použitelné podobě – je tam struktura složek a v nich číslované soubory se zálohou. Případné obnovení je v HBS3, bez toho vám záloha je k ničemu. 

Počítejte s tím, že rychlost je dána USB rozhraním (USB 3.0 není špatná volba) a rychlostí externího disku – ty klasické, pevné, nebývají nejrychlejší pro zápis. Na QNAP NAS, tedy alespoň tom mém, je jeden USB vpředu a několik vzadu – všechny USB 3. Ty zadní jsou napájené, takže se hodí více pro připojení externího disku co nemá vlastní napájení.

Záloha 425 GB dat, ovlivněná i množství menších souborů (242 458 souborů) trvá tři hodiny (34 MBps).  Zálohování je náročné na CPU – využití běžně 60 až 80 procent. V průběhu zálohování se je sice možné podívat na průběh, ale odhad času i velikosti se průběžné počítá a může trvat i desítky minut, než se dopočítá.

K Obnovení zálohy použijete HBS 3, jak jinak, ale k tomu se vrátíme v jiném tipu.

Další tipy pro QNAP

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky