Nic si nenamlouvejme, zálohování (a následně i případné obnovení) webů na WordPressu bývá jedna ze slabin. Můžete mít (snad) použitelné řešení u vašeho poskytovatele hostingu. Můžete jít do některých ze zálohovacích pluginů – řada z nich je ale placená v okamžiku kdy máte větší web nebo mají různorodé komplikace.
O to víc jsem uvítal, když QNAP přišel s aplikací MARS – Multi Application Reovery Service. Slouží (v aktuální podobě) k zálohování (i obnovení) webů na WordPressu.
Zálohování a obnova WordPressu je pomocí aplikace MARS (najdete mezi zálohovacími aplikacemi) a odpovídajícího pluginu (QNAP NAS Backup), který musíte pořídit na váš WordPress.
V něm také získáte klíč, který je nutné vložit do aplikace (applications), kterou si vytvoříte v aplikaci – pro každý WordPress samostatnou. Pak už jenom vytvoříte zálohovací (backup) úlohy. Ty můžete nechat spouštět automaticky, vyvolávat ručně, zachovávat starší verze (lze nastavit kritéria výmazu).
Každá zálohovací úloha potřebuje vlastní složku, kam se záloha bude ukládat.
První spuštění zálohování občas skončí selháním – bohužel se nedozvíte proč (vlastnost logování u QNAPu, že chybí informace). Stačí ale spustit zálohování znovu.
Selhání v průběhu zálohování má každopádně stejný problém, nebudete vědět proč. Dost často pomůže to prostě spustit znovu. Nepočítejte s tím, že by se ukazatel (procenta) pohyboval průběžně, klidně z 8 procent skorí na 85 procent, kde to na velmi dlouho zůstane stát (stahuje to všechny soubory, kdybyste chtěli vědět).
TIP: V Co ze složek na vašem WordPressu vyjmout ze zálohování? Které zálohovat? je dost podstatných věcí, které u MARS prozatím bohužel neuplatníte. Neumí totiž vyjímat složky ze zálohování. Ale v budoucnu snad. QNAP plugin/aplikaci postupně vylepšuje.
Může být rozumné si rozdělit zálohování na soubory a databázi. Soubory méně často, případně ručně před aktualizacemi, databáze častěji (například denně, a ideálně před aktualizacemi).
Soubory zahrnují jak kód vašeho WordPressu, tak vše ostatní – tedy i média – oddělit to bohužel možné není, takže u rozsáhlých webů s množstvím obrázků či souborů může být zálohování časově náročné. Možným řešením by bylo využití Hybrid backup Sync/Qsync nebo něco podobného – HybridMount umí připojit na FTP/SFTP/WebDAV/NFS přístup.
Budete-li zálohovat víc webů, tak si je nějak rozumně rozdělte v čase, ať se vám úlohy zbytečně nepouštění v tu samou hodinu.
Hodně velké weby se vám nemusí dařit zazálohovat, bude to po určité době (nebo rovnou) končit Failed (a protože nevíte proč, ta nemůžete nic řešit) – databáze nebývá problém (konkrétně FeedIT 700+ MB databáze), soubory mohou být (FeedIT.cz původně 14 GB, po výměně cache pluginu zhruba polovina). Ale ty můžete zálohovat většinou i jinak. Mimochodem, chybí i možnost nastavitelného “opakovat při neúspěchu”.
Jedna věc s otazníkem – na webu ve wp-content/qnap-backups plugin nechává poslední provedenou zálohu i poté, co došlo ke stažení na NAS. Pokud nemáte na webu dostatek místa, může to být komplikace.
Dostatek místa je ostatně nejčastějším důvodem proč selhala souborová záloha – plugin totiž uloží zálohu celého webu do výše zmíněné složky a teprve poté ji stahuje na NAS.
POZOR: Pro weby na WordPress.com nelze toto zálohování použit, není tam možné instalovat potřebný plugin.
Ukládané zálohy nejsou volně čitelné či použitelné – je to jeden soubor s příponou QWP. V něm je schované všechno, včetně obrázků v binární podobě.
V Pluginu na WordPressu je užitečná drobnost, možnost vidět jak velká byla záloha a kdy proběhla. Což můžete vidět i na QNAP v složce se zálohou.
Pro obnovení můžete narazit na omezení velikosti souborů pro upload (býva 256 MB) a možná i na dobu pro běh PHP i paměť – v How to Restore a WordPress Website je postup jak to navýšit, velikost souboru musíte přizpůsobit velikosti vaší zálohy, PHP paměť také navýšit (třeba na 2560 MB), a nezapomenout na zvýšení doby běhu (třeba na 3 000).
Pokud váš hosting navýšení neumožňuje, tak smůla, obnovit touto cestou nemůžete – to je ale vlastnost všech zálohovacích řešení ve formě pluginů.
K samotnému obnovení zálohy se ještě vrátí samostatný tip.
Další tipy týkající se QNAP NAS
-
TIP#2916: Mám na QNAP NAS zapínat podporu AFP pokud se připojuji z Mac počítačů? A proč mi nejde vypnout?
QNAP NAS umí vedle klasického SMB či NFS také AFP, tedy Apple Filing Protocol. Jde ale o starou cestu, jak se Mac počítače spojovaly po síti a v současnosti není důvod tento…
-
TIP#2869: Deluge bittorrent klient. Dobrá věc co můžete mít v Dockeru
Deluge je Bittorrent klient, který můžete mít v Dockeru (a samozřejmě i na jiné způsoby) a je vhodný doplněk pro radarr/sonarr a podobně věci – dá se tam totiž nastavit jako klient…
-
TIP#2832: Jak aktualizovat Plex na QNAP NAS?
Na QNAP NAS je možné mít Plex, který si snadno nainstalujete z App Center. Háček je, že je to relativně stará verze a QNAP se už dlouho nemá k tomu, aby ji…
-
TIP#2828: Jak na Pi-hole pro domácí i firemní blokování reklamy a lepší bezpečnost (A jak ji mít na QNAP NAS)
Pi-hole je DNS server, který umí blokovat reklamu a také některé nebezpečné věci. Dělá to tak, že si v domácí/firemní sítě nastavíte jeho použití na počítačích i mobilních zařízeních a pokud kdokoliv/cokoliv…
-
TIP#2820: MyQNAPcloud? K čemu to je?
MyQNAPcloud kupodivu nic nestojí a může být velmi užitečným nástrojem pro přístup k vašemu NASu přes Internet aniž byste ho na Internet umístili – tj. máte ho někde doma nebo v kanceláři,…
-
TIP#2767: Jak Raspberry Pi zálohovat? SD kartu a další disky do podoby pro snadné obnovení?
Raspberry Pi můžete dlouho a dobře provozovat z SD karty, ale jsou momenty, kdy se bude hodit mít nějakou poměrně aktuální zálohu. Související příspěvky TIP#2940: Docker na Raspberry Pi. Je to snadné…
-
TIP#2762: Jak na QNAP aktivovat SSH (a SFTP) přístup?
Jsou věci, které na QNAP bez přístupu přes SSH prostě neuděláte. Jsou sice vždy poněkud pokročilejší, ale časem k nim asi stejně dorazíte. SSH (a SFTP) není na QNAP NAS ve výchozím…
-
TIP#2748: Tailscale: VPN přístup na Raspberry či jiný stroj za NATem i navzájem mezi čímkoliv, kdekoliv
Moc šikovná věc, máte někde (doma například) stroj, na který se chcete připojit, když jste mimo domov. A nechcete nic moc řešit, jen nainstalovat, zprovoznit a používat. Klasicky do “doma” je připojení…
-
TIP#2646: Nebaví vás odhlašování z plochy QNAP NAS? Vypněte si to
QNAP NAS se ovládá přes prohlížeč, to asi víte. Přihlásíte se a získáte plochu s ikonkami, menu a aplikacemi. Můžete zavřít prohlížeč a po novém otevření se objeví to, co jste na…
-
TIP#2638: QNAP NAS pro automatické zálohování webů přes FTP (HBS 3)
O HBS 3 (Hybrid Backup Sync) už tu byla řeč. Už dlouho slouží pro zálohování obsahu z QNAP NAS na starší Synology. Protože prostě co kdyby. A už dlouho jsem také potřeboval…
-
TIP#2443: Jak na QNAP NAS provozovat webový server (Apache). Základní cesta. A jak tam dostat WordPress
Součástí QNAP NAS je možnost mít Apache. Instalace v Control Panel -> Applications kde najdete Web Server. Tam pak už stačí zaškrtnout Enable Web Server. Vytvoří se tím i network share Web…
-
TIP#2436: Jak si na QNAP NAS pořídit SQL Server? Nejsnazší varianta
Chcete mít doma či ve firmě k dispozici SQL server pro vývoj či provoz aplikací a máte QNAP NAS? Dobrá zpráva je, že právě SQL Server je součástí základního vybavení a stačí…
-
TIP#2422: Mohu QNAP NAS automaticky vypínat a zapínat?
Jednu věc je nutné zdůraznit. NAS (disková pole) jsou určena k tomu, aby fungovala 24/7 a s vypínám a zapínám se příliš nepočítá. Některé z NAS umí “usnout”, což by měla být…
-
TIP#2417: Jak QNAP NAS nastavit, aby při spuštění, vypnutí či restartu nevydával zvuky
QNAP NAS má nemilou vlastnost. Při zapnutí či vypnutí “pípá” (a to dost hlasitě), stejně tak jako pípá při restartu. U vyvolaného automatickou aktualizací to pak může znamenat hlasité obtěžování kdesi uprostřed…
-
TIP#2383: Co to znamená, že je nové firmware update pro QNAP NAS? Jak aktualizovat firmware?
QNAP (QTS) poměrně dobře upozorňuje na aktualizace – jak aplikací (vyběhne v upozorněních a můžete aktualizovat), tak i na firmware – to vyběhne jako popup a aktualizace prakticky vždy bude vyžadovat restart.…
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#2918: Jak z WordPressu smazat všechna média?
V rámci úklidu na rychlofky (#tyden) to nebylo jenom o smazání záplavy příspěvků, ale také prakticky všech médií (attachments), které ty příspěvky měly. Související příspěvky TIP#774: Má smysl si na WordPress.com zapínat…
-
TIP#2907: Jak ve WordPressu smazat velké množství příspěvků? Ideálně všechny?
V době kdy #tyden měl webovou verzi se na rychlofky.cz nashromáždilo dobrých 12 tisíc (velmi krátkých) příspěvků. Roky starých a také nenavštěvovaných, Google (vyhledávače) nemají rády krátké příspěvky a neumístí je do…
-
TIP#2871: WordPress a jak docílit toho, aby obrázky v příspěvcích měly stín?
Chcete trochu vylepšit příliš plochý design článků a svého webu na WordPressu? Můžete to udělat tak, že obrázky opatříte stínem. Budou vystupovat z jinak plochého článku a vylepší jeho čitelnost. Související příspěvky…
-
TIP#2807: Bit.ly zavádí reklamu a splash screen? Co s tím? Jak na vlastní zkracovač?
Bit.ly, jeden z mála původních a široce rozšířených zkracovačů adres (URI) za pár měsíců zavede zobrazování reklamy pro ty, kdo kliknou na bit-ly odkaz. Doposud to fungovalo aniž by kliknutí bylo jakkoliv…
-
TIP#2799: Sdílíte nějaký odkaz? Měli byste ho vyčistit od věcí, které tam nemají zůstat
Zapeklitá záležitost, něco jste si otevřeli na Internetu nebo v aplikaci a chcete to nasdílet pomocí odkazu (link). V mnoha případech se k odkazu samotnému přidá řada dalších zbytečných věcí. Někde, třeba…
-
TIP#2791: Mám na webu WordPress v “anglické” verzi, je bezpečné přeinstalovat (změnit) na cs_CZ (či opačně)?
Může se vám to stát velmi lehce a možná si toho ani nevšimnete. Máte českou verzi WordPressu a při některé z aktualizaci si nevšimnete, že vám vlastně nenabízí českou, ale anglickou. To…
-
TIP#2753: Proč mi aktualizace WordPressu cs_CZ (českého) nabízí aktualizace na en_US?
Právě teď je to aktuální. Objevil se WordPress 6.6 a pro všechny weby s cs_CZ to nabízí (a vlastně i dost vnucuje) aktualizaci na tuto verzi, jenže en_US. Související příspěvky TIP#2554: Potřebujete…
-
TIP#2733: Vývojová prostředí pro lokální vývoj pro WordPress (a webdesign vůbec)
Lokální vývojové prostředí vám umožní na vašem lokálním stroji mít vše co potřebujete pro provozování webu (s WordPressem, ale může to být i cokoliv jiného) – tedy web server (Apache, například), SQL…
-
TIP#2592: Ještě stále máte na webu Google AMP? Je to zlo, rychle s tím pryč
Je to vlastně už docela dlouho, co jsem na všech mých webech zrušil podporu Google AMP. Pak jsem delší dobu chtěl napsat tip tomu věnovaný, ale nějak to zapadlo v záplavě jiných…
-
TIP#2554: Potřebujete vyměnit obrázek v médiích na vašem WordPressu? Je nutné mít plugin
Jedna z věcí, kterou (neznámo proč) WordPress neumí přímo. Můžete nahrát média (obrázek, fotku, atd) ale když chcete nahrát upravenou verzi, tak to není možné. Přitom je to dost zásadní věc, kterou…
-
TIP#2548: Jak synchronizovat (zálohovat) web přístupný přes FTP na disk ve Windows?
Taková ta úplně klasická věc. Máte někde webový server (třeba právě jako 365tipu.cz) a je dostupný jen přes FTP (SFTP). Chcete si ho zálohovat na disk ve Windows (ať už lokální nebo…
-
TIP#2533: Jak získat štítky z WordPressu pomocí vlastního PHP
Když už byla řeč o tom jak analyzovat duplicitní štítky, tak je vhodné ještě přidat možnost jak exportovat štítky z WordPressu pomocí PHP. Předpokládá to, že máte přístup k vašemu hostingu a…
-
TIP#2514: Jak ve WordPressu deaktivovat plugin bez přístupu k WP-Admin
Tohle je snadné, ale musíte mít přístup k vašemu hostingu, tedy většinou FTP/SFTP přístup, ale může to být SSH. Prostě tak, abyste se dostali k souborům. Související příspěvky TIP#2495: Mohu z mého…