TIP#2174: Co dělat, když mi na iPhone zabírá příliš prostoru Hudba/Music? 

Plní se vám paměť iPhone či iPadu? Možná to bude tím, že používáte Apple Music a Alba/skladby stahujete. Po pár letech tak může hudba běžně zabírat i vyšší desítky GB místa. Řešení uvolnění místa je snadné, prostě smazat hudbu, kterou jste si uložili v Apple Music na zařízení. Ideálně samozřejmě jenom tu, kterou jste si stáhli z Apple Music. 

Má to ale háček, Apple moc neusnadňuje mazání ani zjišťování co zabírá místo, takže vás čeká trochu otravné a zdlouhavé klikání.  

První co ale můžete zkusit je nastavit optimalizované úložiště – najdete v Nastavení/Settings -> Hudba/Music -> Optimalizovat úložiště Optimise Storage (v sekci Stahování/Downloads). Aktivujte si (výchozí je Vypnuto/Off) a po určité době z iPhone/iPadu budou odstraněny stažená alba, která (delší dobu) neposloucháte

Aktivace umožňuje navíc nastavit jaké minimum prostorou může hudba využít – 8/16/32/64 GB – případně zvolit Žádné/None. Co znamená “nějaký čas nepustili” se ale nedozvíte. 

Na stejném místě můžete zjistit i kolik hudba zabírá místa a zjistit i co zabírá které album. Jak už to tak u Apple bývá, výpis je tříděn abecedně a nejde ho třídit podle zabraného místa. Pokud budete tedy chtít mazat od největších žroutů, tak je musíte najít. 

Co můžete snadno udělat je vymazat vše co je stažené – tapněte vpravo nahoře na Úpravit/Edit a objeví se červené “-” u každého alba, ale také u souhrnné položky Všechny skladby/All Songs

Jednotlivé věci můžete mazat i přímo v Apple Music, takže pokud už něco nechcete a přišli jste na to při zkoumání co máte, tak to udělejte přímo tam. V otevřeném albu je mazání v menu alba. Lze mazat i jednotlivé skladby. 

Šetřit místo můžete i vypnutím Stahovat v Dolby Atmos/Download in Dolby Atmos a také vypnutí Automatické stahování/Automatic Downloads. Nutno dodat, že tyto volby jsou samostatně aktivovatelné/deaktivovatelné na každém iPhone či iPadu. 

Odstraněné skladby je stále možné poslouchat pokud je iPhone/iPad připojen k Internetu. Případně je možné si je opět stáhnout. 

Poslední nutné upozornění – odstranění při aktivní optimalizaci neprobíhá, pokud k tomu není důvod. Proběhne až v okamžiku, kdy vám telefon či tablet zahlásí nedostatek místa. 

TIP: Další tipy pro iPhone a iPad najdete v  Jak na iPhone/iPad

Další tipy pro Apple Music