TIP#2157: Před čím vším může ochránit VPN

VPN jsme tu už probírali v Co je to VPN, k čemu je to dobré a co byste měli všechno vědět. Plus pár tipů na konkrétní služby, takže pokud tápete co to vůbec VPN je, můžete začít tam. A pak se můžete věnovat tomuto tipu, který to jde probrat z trochu jiné strany. Před čím vlastně VPN chrání. 

VPN neprozradí cílové službě (třeba webu) vaši pravou IP adresu. Uvidí tu od VPN, skrz kterou přistupujete. Užitečná ochrana soukromí, komplikace pro sledování a šmírování, byť ne až tak silná. Vaši IP adresu bude ale znát provozovatel VPN, takže nepočítejte s tím, že byste mohli páchat nepravosti a byli jste nedohledatelní. 

Přístup přes VPN a jinou IP adresu umožňuje přístup ke službám s geofencingem, tady omezením přístupu podle země, odkud přistupujete. Budete totiž vypadat jako že přistupujete odjinud než kde skutečně jste. Ne vždy to ale pomůže, některé služby poznají, že jdete přes VPN a stejně vám to zatrhnou,.

TIP: Je bezpečné používat zdarma poskytované služby VPN? Dost důležité čtení, protože hodně z dostupných VPN reálně moc nechrání. 

VPN umožní obejít blokování přístupu k webů a službám v nějaké zemi. V Rusku či v Číně je to tak jediná možnost jak se dostat na zlé imperalistické zahraniční služby.

VPN šifrující přenos (vše jde přes bezpečný šifrovaný tunel) vás ochrání před šmírováním – nikdo cestou nebude moc zkoumat co přenášíte, ale ani kam se připojujete. Ani váš poskytovatel připojení k Internetu. Samozřejmě je nejenom nutné aby VPN skutečně šifrovala, ale také aby váš počítač či mobil byl plně připojený přes VPNne aby si třeba DNS zjišťoval napřímo.

´Šifrovaná VPN ochrání i před zásahy do vaší komunikace. Byť ta by stejně měla probíhat přes šifrovaná spojení (https). Ale DNS šifrované nebývá a je otázka, zda připojení k e-mailu máte správně nastavené. Ochrání ale pouze na cestě mezi vámi a výstupem z VPN – co se děje poté co data tečou mezi VPN službou a cílem neovlivníte. Zamezíte ale případným zásahům v místě/zemi, kde se připojujete.

Nezapomeňte, že přihlašování na služby jako Google, Facebook či Microsoft vás neochrání přes šmírováním od těchto služeb ať jste kde jste – budou vás identifikovat podle toho, že jste přihlášení. Tomu VPN nebrání.

TIP: Co je to iCloud Private Relay (Soukromý přenos)?