@365tipu

TIP#2082: Jak u bezdrátových sluchátek prodloužit výdrž? Ať už jde o AirPody nebo jiné 

Máte bezdrátová sluchátka? Pecky do uší od Apple (AirPody) nebo něco pořádného přes uši? Klidně to mohou být i sportovní sluchátka, se kterými chodíte běhat nebo na kolo. Konkrétní model mívá konkrétní výdrž – jak dlouho vydrží nehrající a jak dlouho hrající. 

Závisí to na velikosti (kapacitě) baterií, takže menší (a lehčí) sluchátka vydrží méně (u AirPods to je okolo pěti a více hodin, v závislosti na modelu) a ta větší, přes uši, mohou mít výdrž i v několika desítkách hodin – hrajících hodin, samozřejmě. 

Co výdrž hraní ovlivňuje? Co můžete udělat, abyste i prodloužili?

Snížit hlasitost

Pokud budete hrát “na plné koule” vs. na polovinu hlasitosti, tak budou sluchátka spotřebovávat víc energie. Takže pokud chcete prodloužit výdrž, snižte hlasitost. Což, mimochodem, prospěje i vašem zdraví. 

Použijte jedno sluchátko místo dvou

Pokud vám to vaše hlava dovolí, tak můžete používat jedno sluchátko (jenom v jednom uchu) a až mu dojde baterie, tak budete mít druhé. 

Udržujte sluchátka čistá

Možná se vám nezdá, že by něco takového mohlo mít vliv na výdrž baterie, ale je tomu tak. Zanesené “reproduktory” budou znamenat nižší hlasitost, takže ji vytočíte na víc. Zanesené nabíjecí kontakty komplikované nabíjení. 

TIP: Nejvíce užitečné tipy a triky pro Apple AirPods a AirPods Pro

Udržujte sluchátka nabitá

Není nic horšího, než vyrazit ven s nedostatečně nabitými sluchátky. Takže je udržujte nabitá – mají-li nabíjecí pouzdro, tak v něm (a pouzdro samotné také udržujte nabité). Nabíjí-li se jinak, ta odpovídajícím způsobem. 

Mělo by platit, že pokud sluchátka nepoužíváte, nabíjíte je. A vůbec se nemusíte bát takových těch obav z vlivu na životnost baterie – ta je dána počtem plných vybíjecích a nabíjecích cyklů. 

Nezkoušejte také pořád dokola kontrolovat nabití, každé takové spotřebovává další energii. 

POZNÁMKA: Je celkem běžné, že se jedno sluchátko může vybíjet rychleji než druhé. Můžete mít jinak nastavenou rovnováhu, možná se hraje hudba jednostranně hlasitější, ale může také jít o technický problém. Pokud by vybíjení bylo v extrémní nerovnováze, je čas na reklamaci. Tedy za předpokladu, že už nemáte sluchátka dva a více let, kde se už může projevit rozdíl mezi bateriemi.

Vypněte Siri nebo jiné služby toho druhu

U AirPodů (od druhé generace) je možné vyvolat Siri prostým “Hey Siri“. Můžete to ale vypnout, protože to také spotřebovává energii neustálým “nasloucháním”.  Najdete v Nastavení/Settings -> Siri a hledání/Siri & Search -> Čekat na vyslovení “Hey Siri”/Listen for “Hey Siri”. Nic vám pak nebrání Siri vyvolávat manuálně. A pozor, změna tohoto nastavení to vypne i pro iPhone jako takový, “jen” pro sluchátka to udělat nejde.

Pokud nemáte zrovna Apple AirPods tak je možné, že naslouchají pro jiného asistenta, třeba pro toho od Google. A možná to také  jde vypnout.

Vypněte sluchátka, když je nepoužíváte

U “špuntů” to asi možné nebude, ale větší sluchátka mohou mít skutečné vypínací tlačítko. Tak se ho nebojte používat. 

TIP: Zlobí sluchátka Apple AirPods? Co zkusit pro nápravu

Můžete-li drátem, jděte na to drátem

Větší sluchátka možná mají i možnost připojit k počítači či notebooku klasicky drátem. Takže místo trápení baterie a zbytečně komplikovaného přenosu zvuku přes Bluetooth to dělejte přímým připojením. 

Mějte aktuální firmware

Doporučení, které se může stát komplikací. Čas od času se totiž může stát, že nové firmware bude spotřebovávat baterii více než předchozí. Ale také to může být přesně naopak. Nevýhodu, zejména u AirPods od Apple, je většinou ta, že nemůžete ovlivnit aktualizaci a už vůbec se nemůžete vrátit k předchozí verzi. 

TIP: Nákupní rádce: Bezdrátová sluchátka nebo drátová sluchátka? Na co myslet, pokud půjdete do bezdrátu

Vypněte pokročilé funkce

Věci jako spatial audio, aktivní potlačení hluku (ANC) či režim transparentnosti u Apple AirPods jsou další věci, které stojí víc energie a když je nutně nepotřebujete (ale potřebuje výdrž) tak je můžete vypínat. Vypnout poslední dvě vám může přinést zhruba půl hodiny navíc, alespoň podle Apple. Až budete hledat kde se to vypíná, tak na iPhone v ovládání hlasitosti. 

Pokročilejších funkcí ale může být víc – live liste audio, headphone levels, conversation boost (u Apple sluchátek) a záleží na tom jaký model a od jakého výrobce máte. Takže chcete-li prodloužit výdrž, tak si nastudujte co všechno vaše sluchátka umí. 

TIP. Nákupní rádce: Mám koupit USB mikrofon nebo sluchátka s mikrofonem?

Vliv teploty 

Vliv na výdrž baterie bude mít teplota – nízké teploty (mrazy) automaticky znamenají nižší výdrž baterie. Podobný dopad může mít extrémní teplo. Běžná teplota pro používání sluchátek je od nuly do cca 35 stupňů, ale opět se to může lišit podle výrobce. 

Patří sem i to, že byste neměli nepoužívaná sluchátka nechávat v zimě či horku (třeba odložená v autě na slunci). 

Vzdálenost od zdroje (Bluetooth)

Extrémně velkou roli to hrát nebude, ale je rozdíl jestli jste od zdroje (Bluetooth v počítači, mobilu či tabletu) nějaký ten metr nebo třeba desítku metrů. 

TIP: Jak do jednoho audio konektoru v počítači/mobilu připojit dvoje sluchátka

Podivné chování občas vyřeší “reset”

Pokud se sluchátka chovají divně (což může být i otázka vybíjení), tak se vůbec nebojte je “resetovat” – konkrétní postup záleží na výrobci, ale u AirPods na to stačí jít do Nastavení/Settings -. Bluettoth -> kliknout na (i) u sluchátek -> Zapomenout toto zařízení/Forget this Device. Tím dojde k odpojení a zrušení spárování a následně si je znovu spárujte.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky