@365tipu

TIP#1871: Xiaomi Mi Watch Lite. Další cenově dostupné chytré hodinky (recenze)

Po recenzi Amazfit Bip U Pro je tu konkurenční kousek od Xiaomi – v prakticky stejné cenové kategorii (1500 Kč) a také skoro  stejně vybavené. Jenže, jak se ukáže dále, ne vždy se někomu tak velkému jako Xiaomi věci úplně povedou. Pojďme na to.

Mi Watch Lite mají 1.4″ barevný dotykový TFT IPS displej 320×320 bodů, baterii 230 mAh s výdrží až 9 dní a dobitím do dvou hodin, velikost 41x35x10,9 mm, váha 35 g, silikonový řemínek 20 cm (bez zacvakávací pojistky a můžete si pořídit jiné). Jedno ovládací tlačítko (a nikoliv otočně). Nabíjení v kolébce, která je (bohužel) mechanická, ale nasazuje se poměrně dobře. Vodotěsnost 5 ATM (50 m) takže vše až na potápění povoleno.

PPG (tepová frekvence), GPS, rychloměr, gyroskop, senzor světla, kompas, barometr. Připojení přes Bluetooth 5.1 BLE k Androidu i iPhone, klasicky nutná vlastní aplikace od Xiaomi. Do hodinek přenos upozornění z telefonu, ale už ne odpovídání na ně.

120 tematických ciferníků (vlastní si vytvářet nemůžete, nejde ani vlastní obrázek na pozadí) co si stáhnete a nastavíte přes mobilní aplikaci (hodinky si pamatují pět), 11 režimu cvičení (málo, ale stačit vám to bude). Hodinky se probouzí gestem zápěstí nebo tlačítkem, to slouží i pro odemčení (dlouhé držení) pokud zamknete displej. Neumí ale třeba dlouhý stisk po odemčení pro vyvolání aktivit a nastavitelné není už vůbec.

Vedle měření tepu lze tradičně sledovat i spánek (bez detekce REM fáze, což stejně reálně fungovat nemůže) a trénovat dýchání. Přítomny jsou i stopky, minutka, kompas. Počasí paradoxně neukazuje předpověď, ale jen aktuální den pokud vyvoláte posunem displeje. Pokud vyvoláte z menu, tak i předpověď. Podobně je to i s dalšími funkčnostmi – přímo z displeje jenom základní pohled, přes menu vždy více „obrazovek“.

Sportovat můžete bez telefonu, vlastní GPS zaznamenává trasu a měří vše potřebné, běží i měření tepu. Co ale chybí je možnost exportu do Stravy – jediné co jde připojit je Apple Health (a předpokládám že i odpovídající Google Health/Fit). Oklikou byste tedy aktivity dostali i do Stravy.

Co hodinky neumí? Nemají NFC (takže žádné platby), Wi-Fi ani možnost na ně nahrát hudbu (umí jen ovládat telefon). Nemají ani žádnou možnost dalších aplikací, prostě to co hodinky umí, to je dáno. Nemůžete z nich telefonovat. Připojení k počítači nezpřístupní paměť (a hudbu si tam nahrát nemůžete tak jako tak).

Ovládání

Ovládání hodinek je hlavně dotykovým displejem a tady narazíte na rozdíl oproti Amazfit Bip U – je to pomalejší, žádné animace, procházení nepříliš dobře řešené. Stejně jako všude se ale musíte naučit co se dá odkud „vytáhnout“ a po čase problém mít nebudete.  Tlačítko slouží pro hlavní menu – což je bohužel matice 18 ikonek (3×3) a není možné si to přepnout na něco s popisem.  Celkově má Amazfit ovládání lepší.

Mobilní aplikaci Xiaomi Wear Lite si stáhněte z App Store či Google Play (kupodivu není použita předchozí Mi Fit) – podporuje, stejně jako hodinky, češtinu (nastavit ručně jazyk nejde, použije se ten z telefonu). K použití potřebujete účet u Xiaomi a jak už to tak u Xiaomi chodí, bude na vás aplikace občas klidně mluvit čínsky. Dřív to bylo podstatně horší, zlepšení tu je, ale stále v tom mají zmatek. Stejně jako s párováním, většinou to vyjde tak na podruhé.

Po spárování si hodinky automaticky zaktualizují systém a můžete je začít používat. Projděte si aplikaci, vyberte si ciferníky (případně stáhněte do hodinek jiné, pozor při stahování se hodinky nedají používat) a přepínání ciferníků na hodinkách je zdlouhavé. Výběr ciferníků je velký, včetně řady kreativní a barevných (pro děti například).

Aplikace toho vlastně ani moc neumí, v porovnání s Amazfit je docela dost chudá, ale na základní věci to stačí.  Pokud se vám neaktualizují data z hodinek, tak překlikněte na „postavičku“ a udělejte ruční refresh.

Upozornění je možné nastavit na hodinky prakticky z každé aplikace, dozvíte se i o příchozím hovoru (lze ho na hodinkách jen odmítnout). Protože ale vše jde přes Bluetooth, tak nepočítejte se spolehlivostí jako tam, kde je to vyložené integrováno do systému jako Apple Watch. Občas něco nedorazí, bude to mít zpoždění.

Měření tepu je při aktivitě průběžné, mimo si ho musíte vyvolat – interval nastavit nejde, ale vyvolané měření bude měřit dokud to neukončíte nebo nezhasne displej.

Závěr? Slabší 4 z 5 hvězdiček

Pokud jste si oblíbili náramky od Xiaomi, tak Mi Watch Lite je dobré pokračování. Slušná cena a dobré vybavení, vhodné pro děti i začátky, než se vydáte k pokročilejším (a výrazně dražším) modelům. Osobně bych ale asi ale spíš doporučil Amazfit Bip U Pro. Umí toho prostě víc, lépe se ovládá a i mobilní aplikace je pokročilejší.

Koupit můžete přímo u „českého“ Xiaomi (Xiaomi MI Watch Lite Black za 1 590 Kč a možná i méně, pokud probíhá nějaká akční nabídka)

TIP: Další recenze a praktické zkušenosti hledejte v Recenze a praktické zkušenosti a  Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky