@365tipu

TIP#1732: Jaká je maximální velikost tabulky v Excelu?

Microsoft Excel je velmi oblíbený software pro zpracování tabulkových dat. Než se ale do něčeho v Excelu pustíte, ujistěte se, že víte jaké jsou jeho limity. Není až tak složité na ně v některých případech narazit.

To nejzásadnější omezení je, že můžete (v XLSX souboru) mít maximálně 1,048,576 řádek a maximálně 16,384 sloupců. Pro starší Excel (a XLS soubory) je to ale 65,536 řádek a 256 sloupců.

Do jedné buňky se vejde maximálně 32,767 znaků. Pokud budete v buňce odřádkovávat, tak i zde je omezení – maximálně 253 krát.

Sponzor článku

Co se počtu sešitů týče, tak žádné omezení uváděné není – jen velikosti paměti.

TIP:  Jak zmenšit velikost dokumentu ve Wordu, Excelu či PowerPointu?

Paradoxně je omezen počet odkazů (hyperlink, URI) v sešitu na 66,530. Tohle může být dost důležité, pokud používáte Excel pro SEO analýzy.

Undo (vzít zpět) je omezeno na 100 kroků

Výběr položek pro filtr je omezen na 10 000 položek.

Vybrat můžete maximálně 2,147,483,648 nespojitých buňek.

TIP: V Jaká je maximální velikost dokumentu ve Wordu? je řeč o omezeních Wordu. Tam jsou daná i tím, že při stoupající velikosti se zvyšuje riziko pádu.

Vedle toho ještě narazíte na omezení pamětí a souborovým systémem – v 32 bitovém prostředí je maximální velikost paměti využitelné pro Excel 2 GB. Což je také maximální velikost souborů.  Soubor mimochodem nemůže mít jméno delší než 218 znaků (kompletní cesta a soubor).

Pokud potřebujete pracovat s „tabulkovými“ data přesahujícími 2 GB? Můžete použít Microsoft Access nebo nějaký SQL server. Pro otevření 2 GB Excel souboru budete pochopitelně potřebovat odpovídající velikost paměti RAM v počítači.

Různých omezení je pro Excel daleko více, projděte si je v Excel specifications and limits

Další tipy a triky týkající se Excelu

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky