TIP#1732: Jaká je maximální velikost tabulky v Excelu?

Microsoft Excel je velmi oblíbený software pro zpracování tabulkových dat. Než se ale do něčeho v Excelu pustíte, ujistěte se, že víte jaké jsou jeho limity. Není až tak složité na ně v některých případech narazit.

To nejzásadnější omezení je, že můžete (v XLSX souboru) mít maximálně 1,048,576 řádek a maximálně 16,384 sloupců. Pro starší Excel (a XLS soubory) je to ale 65,536 řádek a 256 sloupců.

Do jedné buňky se vejde maximálně 32,767 znaků. Pokud budete v buňce odřádkovávat, tak i zde je omezení – maximálně 253 krát.

Sponzor článku

Co se počtu sešitů týče, tak žádné omezení uváděné není – jen velikosti paměti.

TIP:  Jak zmenšit velikost dokumentu ve Wordu, Excelu či PowerPointu?

Paradoxně je omezen počet odkazů (hyperlink, URI) v sešitu na 66,530. Tohle může být dost důležité, pokud používáte Excel pro SEO analýzy.

Undo (vzít zpět) je omezeno na 100 kroků

Výběr položek pro filtr je omezen na 10 000 položek.

Vybrat můžete maximálně 2,147,483,648 nespojitých buňek.

TIP: V Jaká je maximální velikost dokumentu ve Wordu? je řeč o omezeních Wordu. Tam jsou daná i tím, že při stoupající velikosti se zvyšuje riziko pádu.

Vedle toho ještě narazíte na omezení pamětí a souborovým systémem – v 32 bitovém prostředí je maximální velikost paměti využitelné pro Excel 2 GB. Což je také maximální velikost souborů.  Soubor mimochodem nemůže mít jméno delší než 218 znaků (kompletní cesta a soubor).

Pokud potřebujete pracovat s „tabulkovými“ data přesahujícími 2 GB? Můžete použít Microsoft Access nebo nějaký SQL server. Pro otevření 2 GB Excel souboru budete pochopitelně potřebovat odpovídající velikost paměti RAM v počítači.

Různých omezení je pro Excel daleko více, projděte si je v Excel specifications and limits

Další tipy a triky týkající se Excelu

TIP#1744: Jak filtrovat Google Tabulky aniž byste tím ovlivnili ostatní uživatele

Google Sheets (Tabulky Google) jsou skvělá alternativa pro Microsoft Excel mající zásadní výhodu v možností práce více lidí s tabulkou, aniž by bylo potřeba řešit nějaké posílání souborů. Přináší to ale i jednu nepříjemnou vlastnost – pokud si někdo začne filtrovat tabulku podle nějakých kritérií, tak tím ovlivní to jak i ostatní uživatelé uvidí obsah … Pokračování textu TIP#1744: Jak filtrovat Google Tabulky aniž byste tím ovlivnili ostatní uživatele

TIP#1743: Jak uložit obrázky z dokumentu ve Wordu, Excelu či PowerPointu?

Obdobnou věc po Google Dokumenty tu už řeší Jak z dokumentu v Google Docs stáhnout (získat) vložený obrázek? To proto, že nejenom Microsoft Office se staví poněkud odmítavě k situaci, kdy z něj potřebujete dostat vložený obrázek ven v použitelné a nepoškozené podobě. Právě cesta přes Google Docs je mimochodem jedna z těch, jak na to … Pokračování textu TIP#1743: Jak uložit obrázky z dokumentu ve Wordu, Excelu či PowerPointu?

TIP#1654: Jak v Excelu nebo Google Sheets skočit na poslední řádku kde jsou data

Je vlastně docela s podivem, že Google ani Microsoft do svých tabulkových procesorů nedali nějakou snadnou možnost jak se dostat na poslední řádku kde jsou nějaká data. Tedy na „konec“ tabulky. K dispozici je totiž pár klávesových zkratek, ale vždy je budete muset nějak zkombinovat abyste dosáhli konce dat spolehlivě.

TIP#1645: Jak v Excelu (a Google Sheets) zaokrouhlit?

Jsme zpět u snadných věcí. Tedy užitečných základů pro Microsoft Office a Google Sheets (Tabulky Google). Zaokrouhlování je snadné, prostě máte nějaké číslo a chcete ho zaokrouhlit na určitý počet desetinných míst nebo na nějakou hezčí podobu zaokrouhlením (například) na celé desítky. Základním principem zaokrouhlování navíc je, že se zaokrouhlujeme směrem nahoru nebo dolů podle … Pokračování textu TIP#1645: Jak v Excelu (a Google Sheets) zaokrouhlit?

TIP#1547: Jak (nejen) v Excelu vypočítat procenta?

Než si to povíme o tom Excelu, tak je lepší začít od počátku. Jak se počítají procenta?  Tedy lépe řečeno jak se vypočítá kolik procent je určité číslo z určitého celku? Kolik je procent je třeba pět lidí z 30 lidí?

TIP#1440: Jak ve Wordu označit celý text? A nejenom ve Wordu!

Je trochu k neuvěření, že problém jak ve Wordu označit celý text je jednou z hodně hledaných věcí  – lidé prostě netuší jak jednoduché to je. Označení (výběr) všeho textu totiž je tak prosté jako stisk Ctrl+A (Command+A na MACu). Mimochodem proto, že „A“ je v tomto případě „All“ neboli všechno.

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.