@365tipu

TIP#1581: Jak spustit ve Windows Editor Registru (Registry Editor) a k čemu je to dobré

Vlastně je to docela zábavné, o Editoru Registru (Registry Editor) je na @365tipů zmínka v řadě tipů. Je to poměrně zásadní pomůcka pro různorodé přizpůsobování Windows (ideálně pro pokročilejší uživatele). A přesto tu prozatím nebyl tip co to vlastně je a jak to spustit. Tak to napravíme.

Editor Registru je nejsnazší otevřít z příkazové řádky – stačí napsat regedit.  Totéž můžete udělat v boxu vyvolaném Win+R. Potřebná správcovská práva si Editor Registru vyžádá sám.

Otevřít ho můžete i přes vyhledávání – také napsat regedit a ve výsledcích vyhledávání se objeví.

2020-03-28 10_17_23-Registry Editor.png

V dřívějších verzích Windows byl rozdíl mezi regedit.exe a regedt32.exe – první je určený pro starší 16 bitové Windows, druhý je 32 bitový. Ve skutečnosti v novějších Windows můžete na tenhle rozdíl zapomenout – vyvolání regedt32.exe totiž ve skutečnosti spouští regedit.exe co už dáno není 16 bitový – nic tedy neřešte a prostě vždy spuštějte regedit.exe.

POZOR. Editor Registru může být velmi nebezpečný nástroj s jehož pomocí si můžete nevratně poškodit Windows – zásahy byste měli provádět opatrně, vědět co děláte, před něčím rizikovějším se vyplatí zálohovat.

Data v Registru jsou organizována ve velmi rozsáhlé stromové struktuře a mají několik větví. Samotná data (klíče) mají hodnoty různých datových typů a je důležité je dodržovat.

Editor registru umožňuje vyhledávat – neočekávejte, ale to bude fungovat rychle. Je to prostě sekvenční procházení všech klíčů (dat).

Jednotlivé klíče navíc mají přístupová práva.

Konkrétní klíč („adresu“ klíče) si lze uchovávat do oblíbených a usnadnit si tak případné vracení k něčemu co často opravujete.  

Editor Registru umí data (jednotlivé klíče i celé struktury) exportovat a importovat. Existují tedy i .reg soubory, které umožňují import a změny klíčů přímo otevřením.

Otevřít Registry (tedy onu databázi na kterou se přes Registry Editor díváte) je možné i na dálku – Editor Registru to umí přes síť.

Některé tipy kde je vidět jak se používá Editor registru

TIP: Přehled tipů a triků pro Windows najdete ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky