Když se podíváte na nějaký profil na Instagramu, tak základní pohled jsou tři sloupce a vzniká tak matice příspěvků. Při odrolování je pak většinou vidět kompletní sada 3×4 (tři sloupce po čtyřech řádcích) fotografií. Na některých profilech pak můžete narazit na různé kreativní způsoby využití. Má smysl se o něco takového pokoušet? Jaké úskalí to přináší?
Tři sloupce
První poměrně jednoduchý je ten, že sloupce mají nějaký systém – v každém sloupci jsou příspěvky jen k určitému tématu, zpravidla se nějak barevně či provedením liší. Je to jeden ze způsobů co nedělá tolik problémů v newsfeedu sledujících či při vyhledávání, ale je náročný na potřebu poměrně rychle zveřejnit tři nové příspěvky – pokud to nestihnete, budou se vám sloupce „rozbíjet“ posouváním. Nemusí to samozřejmě vadit, pokud netrváte na udržení „pozice“ sloupců.

Šachovnice či jiné vzory
Varianta je i šachovnice, tj střídání určitého stylu a obsahu fotografií (může jít třeba o střídání fotky a ilustrace, fotky a citátu, atd). Lépe použitelné řešení, protože nebude vadit, když zveřejníte jednu novou fotografii.

Navazující fotografie
Trochu náročnější ve všech ohledech je zveřejňování navazujících fotografií – často se to dělá jako jedna řádka (tři fotky) či dvě až tři řádky – vznikají pak matice 2×3 či 3×3 fotografií – v nich je většinou vložena celá fotografie rozdělená do více políček.
Můžete si to vytvořit v klasickém grafickém editoru, ale existují i mobilní aplikace, které vám přímo v mobilu vezmou velkou fotku a rozdělí na potřebný počet pro vložení na Instagram (9square for Instagram jako příklad odkud najdete i další na Google Play, stejně jako 9square for Instag Grid na App Store). Pak už stačí jen postupně vložit jednu po druhé, od „pravého dolního“ rohu.
POZOR: Nezapomeňte, že výchozí fotografii budete potřebovat v dostatečné velikosti. Instagram používá poměrně malou velikost fotografií (1080×1080 pro klasickou čtvercovou), takže to nebude až tak složité. Každopádně pro tři sloupce budete potřebovat výchozí fotku o šířce 3240 bodů (a ne, žádné DPI tady význam nemá).

Navazující řešení fotografií má mírně problematický vedlejší efekt v tom, že jednotlivé fotografie jsou „vytržené“ z kontextu. Zobrazení ve vyhledávání je první problém, další se objeví v newsfeedu sledujících, kde algoritmy Instagramu zobrazí jenom některé z fotek a ještě v zcela náhodném pořadí. Abyste matici udrželi na profilu aktivní budete muset vždy nahrávat tři nové fotografie.
TIP: Nebojte se kreativně pracovat i s příspěvky kam dáte víc fotografií.

Jednou za čas je dobré „maticový“ efekt použít, pokud to ale budete dělat příliš často, budete hodně plést hlavu sledujícím, v jejich newsfeedu se totiž objeví pouze část fotografie. Pokud to bude čas od času, může to mít i pozitivní efekte, že se podívat na profil na celek. Příliš často to ale bude obtěžovat.
Nezapomeňte u „maticových“ fotek upozornit na to čím jsou a že celek je možné vidět pouze na profilu. Bohužel ve vyhledávání objevené velmi staré fotografie povedou spíše k neuspokojení zvědavosti pokud se jim už celek na profilu nepodaří najít.

Okraje fotografií
Mezi fotkami na vašem profilu je velmi malý bílý prostor a můžete ho tedy využít a zvětšit. Na Instagram pak budete nahrávat menší fotky obklopené bílým okrajem. Nemusíte zůstat u čtvercových, lze využít i portrait/landcape. Můžete si hrát i s různě velkými okraji. Nejméně problematický způsob kreativního využití profilu co nezpůsobuje prakticky žádné problémy, tedy až na menší plochu samotné fotografie.
Nemusíte se pochopitelně držet jenom bílého okraje – můžete rámovat barevně. Tak jako dříve Instagram měl množství rámečků, ale lépe uděláte, když zarámujete menší fotku – doplněním například černého rámečku a ještě bílého okraje.
TIP: ‣ Návod pro Instagram je souhrn všech zdejších tipů a návodů pro Instagram
PS: Výše popsané můžete využívat i na Pinterestu, Facebooku či Twitteru. Twitter i Facebook i Twitter navíc umí příspěvek s více fotografiemi zobrazovat jako koláž.