@365tipu

TIP#1231: Kde ve Windows 10 najdu uložené slovníky a automatické opravy?

Windows 10 obsahují slovníky a možnosti automatických oprav – jsou použitelné napříč všemi aplikacemi (tedy pokud aplikace nemají vlastní), ale nečekejte, že by to prozatím bylo nějak masově používané (Edge, OneNote a Internet Explorer pokud si chcete vyzkoušet).

Jak už to tak se slovníky bývá, čas od času do nich zanesete něco omylem. Microsoft klasicky zapomněl, že k slovníkům a vytvořeným automatickým opravám je potřeba mít přístup. Možné to je jenom pokud víte, kde se nacházejí příslušné soubory.

Mrkněte do složky %AppData%\Roaming\Microsoft\Spelling – najdete tam další složky podle jednotlivých jazyků (takže tam velmi pravděpodobně budete mít cs-CZ a en-US). V složce najdete tři soubory

  • default.acl – automatické opravy
  • default.dic – slovník
  • default.exc – slova, který nebudou automaticky opravovat

Všechny tři jsou textové soubory, takže je můžete opravovat například v Notepadu. Ze slovníku (.dic) nejspíš budete čas od času odstranit omylem přidané slovo (mimochodem, nesahejte na první řádku).

Do automatických oprav (.acl) si pak můžete ručně přidávat (a opravovat) automatické opravy – formát je jednoduchý slovošpatně | slovodobře (| je Alt+124).

2018-11-17 08_58_43-Nastavení.png

Bylo by nefér tvrdit, že to Microsoft nezpřístupnil někde jinde – mrkběte do Nastavení -> Soukromí -> Řeč, rukopis a zadávání -> Zobrazit uživatelský slovník. Můžete tam vymazat uživatelský slovník a podívat se na jeho obsah – nemůžete ho ale opravovat.

TIP: Další tipy a triky najdete v‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

PS: Nezapomeňte, jiné programy než těch pár výše uvedených tyhle slovníky používat nebudou. Mají vlastní. Viz například Jak zapnout českou kontrolu pravopisu ve Firefoxu

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky