Určitě to znáte, zvoní vám mobil, je na něm neznámé číslo. Jednou či dvakrát zazvoní a přestane. Nebo jste u telefonu zrovna nebyli, měli vypnuté zvonění, nemohli volání zvednout. Pak nastává dilema, volat na neznámá čísla?
Osobně mám na tohle poměrně snadný pohled. Na neznámá čísla nevolám. Občas, pokud mám čas, se pokusím prověřit kdo byl volající a pokud zjistím o koho jde, tak případně zavolám (o tom více v Jak zjistit komu patří telefonní číslo?. Ale platí zde jednoduchá věc, pokud to bylo důležité, zavolají vám znovu. Případně mohou využít další způsoby komunikace, které máte (e-mail, SMS, atd).
Proč nevolat? Především proto,že tohle je běžný způsob podvádění a okrádání – snadno si nevšimnete, že to číslo začínající „2“ nemá rozhodně devět číslic a ve skutečnosti je to Tunisko (příklad najdete ve Volá vám +21958501296 nebo nějaké podobné číslo? a na obrázku vpravo).
Nebo že je to prostě zpoplatněná linka. Vytočíte a rovnou vás to stojí peníze. Běžné je i to, že vám volají automatické systémy telemarketingu, které jenom prozvánějí.
Tady si dejte hodně velký pozor u dětí a jejich mobilních telefonů, ty je nutné opravdu naučit, že na žádné neznámé číslo nikdy volat zpět nemají. Nepoznají zda tím nepřijdou o peníze. Extra zpoplatněné služby (placené linky i zpoplatněné SMS) jim navíc zcela určitě na mobilu zablokujte.
TIP: Vyplatí se, velmi hodně, abyste každé číslo se kterým jste mluvili uložili do telefonu a jménem a určením o koho/odkud šlo. Usnadní vám to pozdější rozhodování, pokud vám zavolají znovu. Udržovaný seznam kontaktů se prostě vyplatí. Hodit se může i tip Jak v Androidu blokovat volání z obtěžujících čísel?
Další důvod proč nevolat na neznámé číslo je ten, že to co vidíte jako číslo volajícího nemusí být pravda a podvodníci běžně volají z podvržených čísel (spoofing, velký problém mimochodem). Je to stejné jako e-mail je jenom políčko, kam je možné napsat cokoliv, takže odesílatel může a nemusí být reálný. Je to mimochodem tak velký problém, že se kvůli tomu v roce 2024 mění legislativa.
O nevolání zpět na neznámá čísla je řeč i v Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení?
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#2836: VPN pro (nejen) Android/iOS zdarma i placené. Co pořídit a pár praktických postřehů
Je taková doba, kdy je vhodní mít pro ruce VPN. Zejména pro nápady EU, které vedou k nedostupnosti některých věcí z USA (jako třeba Advanced Voice Mode od ChatGPT donedávna). Nebo pro…
-
TIP#2819: Máte podezření, že váš iPhone byl hacknut? Dá se to nějak poznat? A hlavně, co se dá dělat?
Hacknutý iPhone (či iPad) je poměrně méně obvyklá situace, ale i přes veškerá tvrzení to možné je. Různé bezpečnostní chyby, ale i nepozornost uživatelů, může vést k tomu, že se útočníkům podaří…
-
TIP#2784: Co je to shovelware?
Člověk se stále učí nová zajímavá slovíčka a také nové podivuhodné taktiky. V tomto případě, jak -ware napovídá, týkající se software.
-
TIP#2640: Co se stane s mým dvoufaktorovým ověřením, když přijdu o telefon?
Nějak tak není měsíc, aby se někdo neozval s tím, že přišel o telefon (krádež, ztráta, prostě odešel, skončil v práci a přišel o firemní) a teď se nemůže přihlásit tam, kam…
-
TIP#2516: Nakupovat na “marketplace” jako tom od Kauflandu, Allegro či AliExpress? Co vám hrozí
Marketplace je chytré zaklínadlo pro online tržiště (obchod), které zprostředkovává prodej mezi kupujícím a prodávajícím – tím není samotné tržiště, takže i když zdánlivě kupujete něco od (například) Kauflandu či Allegro, tak…
-
TIP#2513: Od kolika let by mělo (mohlo) mít dítě mobilní telefon? A jaký?
Někdy před pár lety, když vznikla knížka Dítě v sítí, se to tu určitě někde objevilo, ale ne jako samostatný tip. Přitom jde o poměrně časté dilema, které mají rodiče. Dilema, na…
-
TIP#2486: Jak rizikové je někomu sdělovat sériové číslo, IMEI a IMEI2 mého telefonu?
Sdělení sériového čísla, IMEI a IMEI2 vašeho iPhone někomu může představovat riziko, zejména pokud nemáte důvěru v danou osobu nebo organizaci, které tyto informace poskytujete. Zde jsou hlavní obavy:
-
TIP#2325: Jak bezpečně hledat na Google? Ochrana soukromí při vyhledávání
“Bezpečně” hledat na Google? Téma posledních dnů, které má ale několik samostatných (ale zároveň i souvisejících) aspektů. Prakticky všechny jsou již v jiných tipech, ale s ohledem na množící se dotazy a…
-
TIP#2322: Jak nenaletět podvodníkům, když něco prodáváte přes Internet. Co nikdy nedělat
Věnoval jsem tomu v září podcast Phishing, rhybaření a jak lidé přicházejí o peníze z účtu či účty na Facebooku, takže pokud máte chuť si poslechnout zhruba čtvrt hodiny, můžete začít tím.…