TIP#1084: Jak ponechat notebook s Windows zapnutý i při zavřeném víku?

Možná máte k notebooku jeden (či dva) externí monitory a chcete ho používat jako klasický „stolní“ počítač. Psát budete na klasické klávesnici, myšovat s klasickou myší a notebook budete chtít mít zaklapnutý aby nepřekážel.

Za normálních okolností se zaklapnutí víka notebooku postará o jeho uspání či vypnutí – nic ale nebrání tomu to změnit, stačí navštívit Nastavení napájení (starý Ovládací panel) a najít tam místo, kde se nastavuje reakce na zapínací knoflík a zavření víka – budou tam dvě možnosti, jedna pro stav kdy je notebook napájen ze zdroje a druhá kdy je napájen z baterii.

2018-05-21 07_05_59-Nastavení.png

Zajímat vás bude nastavení reakce na zavření víka – stačí dát „Neprovádět žádnou akci“ („do nothing“) a tím je nastaveno potřebné.

2018-05-21 07_06_13-Nastavení systému.png

Nezapomeňte, že pro přesun s vašim notebookem v tomto nastavení musíte provést korektní vypnutí (nebo spíše uspání/hibernaci), jinak budete cestovat se zapnutým notebookem. Řeč je o tom ostatně i v Jak ve Windows nastavit. co se stane po zavření víka notebooku

Nezapomeňte také, že zavřený notebook se méně větrá, takže pokud budete dělat něco intenzivního, může hrozit přehřátí. Což právě zapomenutí vypnutí a vložení do přepravní brašny může být dost zásadní problém.

Částečně si můžete pomocí tím,že „nic nedělat“ nastavíte pro stav kdy je notebook napájen a uspání/hibernaci si nastavíte pro stav bez baterie. Tím dojde po odpojení napájení k uspání/hibernaci notebooku.

Osobně zapínací knoflík nastavuji na hibernaci, zavření víka na uspání  – což je dáno tím, že notebook sice používám často s dalším displejem, ale nikdy ho nezavírám.

TIP: Hibernace, vypnutí, uspání? Jaký je mezi nimi ve Windows rozdíl a co používat kdy vysvětlí co jsou jednotlivé možnosti ve výše uvedeném nastavení. Více tipů a triků týkající se Windows (a Windows 10) hledejte ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10