@365tipu

Jak zjistím verzi Windows?

Možná to nikdy nebudete potřebovat, ale třeba zrovna s Windows 10 je to docela užitečné znát – tam totiž záleží na tom jestli máte Windows 10 Creators Update (v roce 2017 vypuštěné Windows 10, viz Co je nového ve Windows 10 Creators Update?) nebo Anniversary Update (rok 2016) a tak podobně. Hodí se to ale i když neumíte z první pohledu poznat jaké Windows máte před sebou.

Zjištění verze Windows i čísla sestavení (build number) je v zásadě jednoduché. Stačí v příkazové řádce (i přímo v Run dialogu) použít winver  – otevře vám nové okno a v něm je vše potřebné.

2017-07-21 11_21_08-O produktu Windows.png

Další možnost, opět z příkazové řádky, je spustit ver. To vám řekne prostě něco jako „Microsoft Windows [Version 10.0.15063]„.  Tady si dejte pozor, starší verze Windows mají poněkud zmatené číslování. Pokud se dobře pamatuji, tak například Windows 7 se bude hlásit jako Windows 6.1.

TIP: Pokud tápete nad tím jak se dostat k příkazové řádce, tak viz Jak rychle otevřít příkazovou řádku Windows jako správce?. Pro zjišťování verzí Windows ji ani jako správce otevírat nemusíte, stačí obyčejná

Třetí možnost je dostat se do Ovládacího panelu jménem Systém – ale musíte do toho nového, v tom najdete jak „edici“ (Windows 10 Pro, například), tak verzi (Creators Update se hlásí jako 1703), tak již zmíněný Build (15063.483 je poslední aktualizace Creators Update). Tahle varianta má jednu výhodu, dozvíte se zde i to, jestli máte 32 nebo 64 bitové Windows.

2017-07-21 11_26_48-Nastavení.png

Pro pokročile? Můžete zkusit z příkazové řádky spustit toto:

systeminfo | findstr /B /C:"OS Name" /C:"OS Version"

– vrátí vám to něco takovéhoto:

OS Name: Microsoft Windows 10 Pro
OS Version: 10.0.15063 N/A Build 15063

Případně poněkud detailnější informace je možné získat takto:

systeminfo | findstr /C:"OS"

Pro ještě pokročilejší? Těm pomůže WMI –

 wmic os get Caption,CSDVersion /value

– podobně můžete zjistit i 32/64 bitovost –

 wmic os get osarchitecture

WMI je mimochodem použitelné i pro zjišťování těchto informací na vzdáleném stroj (přidáte parametr /node: jméno_stroje).

Poznámka: Máte-li Windows XP (zejména Home), tak je dost dobře možné, že některé z výše uvedených možností tam nefungují – pokud se nepletu, tak systeminfo zcela určitě ne.

TIP: Tento tip patří do ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10. Najdete tam další doslova stovky tipů týkající se Windows 10 i starších verzí Windows. A jisté je, že se vám může hodit Jaká čísla verzí mají jednotlivé verze Windows 10? Jak poznám Windows 10 Fall Creators Update?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky