@365tipu

Jak ve Windows 10 nastavit, že určité připojení je účtované podle objemu dat

Připojení „účtované podle objemu dat“ (v angličtině „metered„) je zpravidla mobilní telefon, tablet či SIMka s připojením přes mobilního operátora, který v rámci podivných nápadů omezuje data měsíčním stropem, který marketingově označuje jako FUP (Fair-Use-Policy), ač to s férovostí užívání nemá nic společného. FUP, tedy omezení objemu dat, může ale být přítomno i na připojeních přes jiné technologie, byť zpravidla ne tak drastické, jako u mobilních operátorů.

Problém FUP je, že pokud se třeba Windows rozhodnou aktualizovat, tak jsou schopné stáhnout stovky MB až GigaBajty. Což znamená, že vaše mobilní FUP (v příznivém případě má tak 1.5 – 3 GB na měsíc) zmizí velmi rychle. Windows 10 (ale i předchozí Windows 8) umožňují v některých případech nastavit, že určité připojení je „měřené“ a tím omezit chutě ho využívat pro stahování velkých objemů dat.

POZOR! Creators Update (duben 2017) přineslo změnu, více ve Windows 10 Creators Update umožňuje každé připojení nastavit jako účtované (metered) takže pro novější podobu nastavení mrkněte právě tam.

Ve starších verzích Windows se stále může hodit i Zapněte si ve Windows 10 WiFi připojení jako „metered“ (účtované) i když není. Bude se to hodně hodit

Jak nastavit, že určité připojení je „měřené“

Pro Wi-Fi můžete snadno nastavit, že jde o „metered“ (účtované podle objemu dat) připojení. Skrz Nastavení (Win+I) -> Síť a internet -> Wi-Fi -> Upřesnit možnosti (pod přehledem všech WiFI) kde najdete Připojení účtované podle objemu dat. Což se vždy bude týkat Wi-Fi, ke které jste právě připojení. Nehledejte možnost, jak to nastavit pro síť jinou, než ke které jste připojení, vždy je potřeba se nejprve připojit.

2016-04-17 10_43_40-Nastavení.png
Pro Wi-Fi připojení můžete nastavit, že jsou účtovaná podle objemu dat.

Pokud máte v notebook/počítači přímo mobilní připojení (SIMku, atd, tedy něco co vidíte jako Mobile Broadband Connection, například), tak to Windows 10 poznají přímo a není tedy potřeba nic řešit.

Pokud se k měřenému (účtovanému podle objemu) připojení dostáváte přes Ethernet, tak špatná zpráva, pro klasické „drátové“ připojení tohle nastavit nejde.

Stejný problém je u připojení přes Bluetooth hotspot, kde nelze „měřené“ připojení označit. Pokud tedy můžete, spíše se skrz mobil či tablet připojujte přes WiFi hotspot. Pokud to nejde, tak si prostě musíte dát pozor a služby co mohou něco velké stahovat včas vypnout (což platí například i o Dropboxu, OneDrive a řadě dalších věcí).

POZNÁMKA: Podle některých zdrojů je Bluetooth automaticky chápáno jako účtované podle objemu dat. Osobně si tím ale opravdu nejsem jist a řada dalších zdrojů uvádí, že tomu tak není.

Co se stane, když jste na „měřeném“ připojení

To že nějaké připojení označíte (nebo ho tak Windows chápou) za „měřené“ bude znamenat, že se nepoužije pro stahování aktualizací přes Windows Update (ale pozor, těch prioritních ano, ale to by se mělo stát velmi výjimečně).

Nebudou se stahovat aplikace z Windows Store, přestanou se synchronizovat soubory, což ale nemusí platit pro Dropbox a další aplikace. A možná se vám přestanou hýbat animované dlaždice.

Windows Update také přestane využívat okolní počítače pro stahování aktualizací (podrobněji viz Jak je to ve Windows 10 s aktualizacemi operačního systému a dalších programů?)

Pokud vám právě Windows Update vs. FUP dělá potíže, tak je dobré vědět, že Windows Update lze kompletně vypnout (viz Jak ve Windows 10 kompletně zamezit aktualizaci (vypnout Windows Update)), byť to možná není až tak nejlepší nápad.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky