Od Windows 10 Creators Update je možné každé připojení nastavit jako účtované (metered)

V tipu Jak ve Windows 10 nastavit, že určité připojení je účtované podle objemu dat byla zdůrazněna jedna poměrně zásadní vada Windows 10. Coby účtované (metered) tam nebylo možné nastavit připojení kabelem (Ethernet) či přes Bluetooth. Takže pokud jste si třeba notebook připojili přes tethering na váš mobil, tak Windows 10 netušily, že se mají chovat slušně a byly schopné vás připravit o FUP během chvíle.

Windows 10 Creators Update (viz Co je nového ve Windows 10 Creators Update?) tohle naštěstí napravuje a každé připojení můžete nyní nastavit jako účtované. Což je dobře, protože Windows 10 na účtovaném připojení nebudou automaticky stahovat (většinu) aktualizací (pozor, kritické aktualizace ale stáhnout může). Nebude docházet ani k aktualizaci aplikací, sdílení aktualizací, omezí se aktualizace dlaždic a některé další aplikace se tím také budou řídit (ne, OneDrive stále ne, takže si dejte velký pozor).

Nastavit připojení jako účtované (metered) se vyplatí vždy když jste na mobilním připojení, ať už vlastním, nebo se připojujete přes někoho dalšího. Stejně tak když jste na nějaké pomalé sítí, případně sdílíte sít s velkým množstvím lidí (ano, typicky třeba vlak či autobus). Případně vždy, když chcete mít internetové připojení dostupné pro jiné potřeby. Ostatně viz Zapněte si ve Windows 10 WiFi připojení jako „metered“ (účtované) i když není. Bude se to hodně hodit

2017-04-29 13_32_38-Nastavení.png

Wi-Fi připojení nastavíte jako účtované snadno, přejdete do Nastavení -> Síť & Internet -> Wi-Fi a sítě kam sjte právě připojení si můžete nastavit, že je účtovaná (zapnout volbu Připojení účtované podle objemu dat). Windows si to budou pamatovat, takže při příštím připojení už nemusíte nastavovat znova.

2017-04-29 13_33_01-Nastavení.png

Ethernetové připojení si můžete nastavit stejně, přejít do Síť & Internet -> Ethernet  a tam u konkrétní sítě nastavit, že je účtovaná. Stejně jako u Wi-Fi není možné to nastavit „pro všechny sítě ke kterým se kdy připojíte“, je to nutné udělat pro každou konkrétní.

Připojení přes mobilní telefon se nastavuje a chová jako účtované automaticky, tam stále nemusíte nic řešit.