@365tipu

TIP#412: Co je to hardware a co je to software?

Před pár desítkami let byla doba, kdy v časopisech vycházely články na téma co je to hardware a co je to software. Pak už přestaly vycházet, nějak se tak mělo za to, že tyhle dvě slova zná už každý. Pak se navíc ještě původní snaha nějak to hardware důkladněji znát a řešit postupně změnila. Dnes něco takového řeší jen fajnšmekři a obyčejní lidé si prostě kupují mobily a tablety (což je taky hardware) a do toho dávají aplikace (což je taky software). Ale moc se o to původní dělení vlastnosti nezajímají.

Hardware je prosím pěkně železo. Což je lidovější české označení. Jde o všechno hmatatelné, co se vyskytuje okolo (a uvnitř) počítačů – klávesnice, monitory (což už taky postupně moc neznáme), displeje, myši, tiskárny, modemy, routery, síťové prvky, počítače jako takové. Ale dnes samozřejmě hlavně mobily a tablety, čtečky e-knih, ale také třeba herní konzole, notebooky, laptopy, fotoaparáty, kamery, zálohovací zařízení, externí disky. Nemluvě o tom, že sem patří i USB klíčenky, napájecí zdroje, nabíječky a prostě všechno co obsahuje nějakou tu elektroniku, plast a kov.

Hardware pochází z angličtiny (stejně jako ono druhé slovo), kde má ale řadu možných významů, zde je řeč hlavně o tom počítačovém (computer hardware), protože to druhé hardware známe v češtině spíše jako železářství, domácí potřeby, nářadí a další tomu podobné věci.

600-pexels-computer-motherboard-pc-wires.jpg

Na hardware může být zajímavé ještě to, že jeden kus hardware (třeba počítač) se skládá z řady dalších jednotlivých kousků hardware. Najdete v něm zpravidla základní desku, pevný disk, paměť RAM, CD/DVD mechaniku, napájecí zdroj, grafickou kartu a řadu dalších věcí.

Software je pak všechno to, co se uvnitř hardware skrývá a stará se o to, aby to fungovalo. „Soft“ (měkké vs. tvrdé) je to proto, že to není nic hmatatelného a hmotného. Dnes nám zůstává klasické software (měl bych psát klasický software, ale je to těžké, viz vysvětlení v jazykovém okénku), tedy to co běží ve Windows, Linuxu či MAC OS. Ale také nepřeberné množství aplikací, které si pořizujete do Androidů, iPhone/iPadů a dalších mobilních zařízení. Nakonec i ten telefon či tablet pohání nějaké software, operační systém od Google (Android), Apple (iOS) nebo Microsoftu (Windows Phone nebo Windows 10, atd).

Zatímco hardware se na @365tipů věnujeme jenom málo, tak pro software je tu celý speciál v podobě tipů na nepostradatelné software. Je také docela zábavné si uvědomit, že krádež mobilu či notebooku bereme běžně jako skutečnou krádež, ale krádež software je taková nějaká jiná. O tom je zde taky řeč v Mohu si z Internetu stáhnout nějaké software, které se normálně prodává?

O software je možná dobré vědět ještě to, že v zásadě není možné vzít něco co běží na Windows a pustit to na Mac OS (a opačně), stejně jako to nejde mezi Androidem a iOSem. Nehledě na to, že hardware je většinou také poměrně úzce svázáno s operačním systémem. Prostě celý ten počítačový svět je takový trochu komplikovaný.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky