TIP#333: Kde ve Windows 10 vypnout či zapnout zobrazení data a času v panelu nástrojů?

V panelu nástrojů (viz Proč mám hlavní panel (lištu nástrojů) ve Windows nahoře. A co s panely ve Windows 10) je na pravé straně zobrazen čas a případně i datum. Je možné to vypnout a můžete i ovlivnit, jestli tam bude jenom čas, nebo čas a datum.

Začněme od konce, pokud chcete aby tam byl vidět čas i datum, tak špatná zpráva je, že musíte mít panel nástrojů vysoký „na dva prsty“ (pardon, na dva řádky). Pokud šetříte prostorem jako já a máte panel nástrojů s malými ikonkami, tak vpravo uvidíte pouze čas. Datum se objeví, pokud na čas najedete kurzorem.

TIP: Jeden z „hacků“ ještě je ten, že nastavíte jiné dpi pro displej, takže si Windows budou myslet, že je tam přeci jen víc místa. 

Zapnout a vypnout zobrazení času/data je snadné v okamžiku, kdy víte kde tuhle věc máte hledat. Jak už to tak ve Windows 10 chodí, je to dobře schované a rozhodně to nehledejte dostupné třeba přímo přes pravé kliknutí právě na čas/datum. Byť pravé kliknutí použít můžete – vyberete si Upravit ikonky oznamovací oblasti (čímž se dostanete do nového ovládacího panelu System -> Oznámení a akce). Tam budete ale pokračovat do Vypnout nebo zapnout systémové ikony.

2015-11-26 18_37_01-Nastavení.png

Logiku v tom nehledejte, důležité je, že zde můžete vypnout hodiny (což je přesně to co hledáte).

TIP: Jak ve Windows 10 vidět všechny ikonky v panelu nástrojů? Jak skrýt nechtěné?

Ale také zde můžete vypnout a zapnout ukazatel hlasitosti, ukazatel sítě, ukazatel napájení (u notebooků a tabletů vhodné mít zapnuto), věc jménem „indikátor zadávání znaků“ (což nic moc nedělá, než ukazuje stav klavesnice), Polohu (nepůjde zapnout, pokud zařízení polohu neumí) a Centrum akcí (to si můžete vypnout pokud máte tablet, protože Centrum akci snadno vytáhnete smýknutím po displeji zprava).

TIP: To jak vypadá datum i čas v pravé části panelu nástrojů můžete ovlivnit, ale můžete si tím také zařídit problémy s některými aplikacemi – to co se tam zobrazuje je totiž tzv. „krátké datum“ (short data) a „krátký čas“ (short time). Ty jsou nastavitelné v klasickém ovládacím panelu Region.

POZOR: Pokud máte počítač/tablet a přepnuli jste plochu do tabletového režimu tak pravý klik na čas/datum funguje jinak. A jakkoliv je tento tip psán pro Windows 10, funguje i pro Windows 8. A podobně pro předchozí okna, jen se tam nedostanete do „nových“ ovládacích panelů.