Tohle bude tak trochu úvod pro tip co bude brzy následovat a bude řešit něco jako Jak získat volné místo na SSD. Respektive ono se to v zásadě týká jakéhokoliv disku v počítači, ale také třeba i tabletu s Windows, kde to s místem na disku je běžně hodně kritické. Ale protože SSD nemívají tak velkou kapacitu, jejich majitelé to řeší dost často.
Celé je to dlouhé povídání, ale dost tam mohou pomoci některé programy/utility. Potřebujete totiž mít možnost se nějak dobře podívat, co z vašeho disku zabírá nejvíce místa. Což za normálních okolnosti v Průzkumníkovi ani běžném souborovém manažeru neuděláte. Pomohou vám v tomu některé programy, které projedou celý disk, spočítají kolik zabírají jednotlivé složky a poté vám to umí ukázat. Ať jako koláčový nebo jiný graf. A vy pak můžete od těch největších flákot začít a postupně čistit (mazat, komprimovat, přesouvat na jiný disk, odinstalovat, lépe nastavit, atd).
Ale teď několik tipů na užitečné pomůcky pro Windows
Předem se omlouvám, bude to hlavně pro Windows. MAC nemám a pro Linux nemám o téhle věci opravdu dobrý přehled – takže můžete případně pomoci tím, že pošlete tipy na totéž pro další platformy, máte-li něco víc než je uvedeno dále). Samozřejmě pokud máte i něco dobrého jiného pro Windows, tak pošlete taky.
TreeSize Free – jam-software.de/treesize_free – mají ještě TreeSize Professional, placené. Všobecně je to jedna z hodně doporučovaných pomůcek.
Folder Size – www.mindgems.com/products/Folder-Size/Folder-Size-Download.htm – zdarma a mají i portable verzi, tedy co nepotřebuje instalovat.
Duplicate Cleaner – http://www.digitalvolcano.co.uk/dcdownloads.html – je z trochu jiného soudku, slouží k nalezení duplicitních souborů.
WinDirStat – windirstat.info – vás možná zaujme tím, jak prezentuje zjištěné ifnormace, ale jinak funguje velmi podobně jako ostatní.
SpaceSniffer – www.uderzo.it/main_products/space_sniffer – zdarma, portable
WizTree od Antibody Software (NOVĚ 06/2016)
POZOR: Nezapomeňte tyto pomůcky spouštět jako správce (administrátor), protože jinak nebudou moci vstoupit do řady složek, zejména na systémovém disku. A nezapomeňte, výše slíbený „návod“ na uvolnění místa na SSD (vyjde brzy) vám pomůže velmi konkrétně v tom jak postupovat.
TIP: Jak získat volné místo na SSD (ale i prostě na disku) ve Windows? je případné vhodné pokračování po tomto tipu. Hodně konkrétně dává tipy na to, kde začít s šetřením místa. Jak ve Windows 10 ušetřit místo na disku pomoci Compact OS je další užitečná možnost jak si pořídit další volné místo na disku.
Co s Linuxem a MAC?
Jak už bylo výše naznačeno, můžete pomoci tím, že pošlete tipy na vámi používané/vyzkoušené. Na začátek doplním jenom pár kousků
Linux:
Tady je asi vhodné připomenout, že v základu vám může pomoci klasický příkaz du (pokud se nepletu tak třeba coby du -ah a případně k tomu přidat ještě –max-depth aby to nebylo moc košaté), ale můžete zkusit třeba ještě
- Baobab
- treesize shell script
- durep (měl by být klasicky instalovatelný přes repozitáře)
- gdmap
- Duc
- Xdiskusage
- Qdirstat
- filelight
- JDiskReport
- NCurses Disk Usage (ncdu)
MAC:
Samozřejmě i tady by mělo platit, že můžete zkusit jak vám poslouží výše uvedené du. A taky co z nich půjde pořídit přes homebrew. Řadu dalších najdete v Jak na Mac OS zjistit, co mi zabírá místo na disku

Co iOS nebo Android?
V iOSu (iPhone, iPad) se musíte spolehnout jenom na informaci o tom co zabírá jeho „disk“ (což víme, že je paměť, ale budiž) a tam uváděné informace. Bohužel tady nic na „souborové“ úrovni není. Možná něco bude po jailbreaku, ale tady mám zcela nulové zkušenosti.
Pro Android je k dispozici několik podobných programů jako ty výše uvedené – osobně jsem zatím potkal (a používal) tyto MemoryMap a DiskUsage. Přítmo v v Nastavení je v (novějších) Androidech k dispozici systémová pomůcka, která vám také může trochu pomoci.