Napište do vyhledávacího políčka Google „five minutes timer“ a získáte pětiminutové odpočítávání. Funguje to i jako „timer for six minutes“ ale třeba i „set timer for an hour and half“. Ale nejvíc co můžete chtít je „timer 23 hours 59 min 59 sec“. Samotné „timer“ či „set timer“ je pětiminutové. Fungovat to bude jenom na počítači a pokud chcete, můžete si odpočítávání dát i na celou obrazovku.
A klasicky pozor. Řada z níže uvedených věci nebude fungovat v CZ podobě Google, musíte si změnit hledání na „EN“ (angličtina) nebo použít anglický/americký Google natvrdo. Fungovat bez problémů bude ale určitě kalkulačka a konverze měn.
TIP: Poměrně nedávno ještě Google doplňoval některé další vychytávka, které jsou ale napojené na mobilní telefon/tablet a Google Now. Jejich popis najdete v Napište „find my phone“ do Google a najde váš telefon. Ale umí toho víc
Potřebujete vědět jak v angličtině vyslovit dlouhé číslo? Napište do vyhledávacího políčka a doplňte „=english“. Třeba jako 3124589=English. A ne, „=czech“ ani „=česky“ to neumí. [funguje v CZ]
To, že do vyhledávacího políčka můžete psát věci jako do kalkulačky, to snad víte. Ale víte, že tam můžete psát i složité matematické výrazy a Google vám ukáže výsledný graf. Umí funkce, umí mocniny, umí prostě na co si vzpomenete. Zkuste třeba cos(x^2) – sin(x^2) coby něco snadného. Ale co třeba (x^2 + y^2 -1)^3 – x^2*y^2 (abyste si tohle mohli zkusit, musí váš prohlížeč podporovat WebGL). [funguje v CZ]
Jestli chcete zjistit jaká je vaše IP adresa? To je jednoduché, napište do google „whatsmyip“ a Gooogle vám to řekne.
Kurzovní lístek? Zkuste opět Google, 100 usd to CZK vám prostě převede dolary na koruny a přidá i graf vývoje kurzu. [funguje v CZ]
Podobné konverze umí vyhledávací políčko u měr. Potřebujete vědět co je 15 palců v centimetrech? Zkuste 15 inches in cm. Umí to i jako 15 inches to cm. Samozřejmě umí délkové, váhové i další míry, včetně všeechny těch kilo/mega/peta bajtů a bitů. [funguje v CZ]
TIP: V K čemu je v Google dobrý operátor site: (a jaké další jsou užitečné) najdete řadu dalších „triků“, které můžete použít ve vyhledávacím políčko. Jde ale o „operátory“, tj. parametry vyhledávacího dotazu, které ho nějak ovlivňují.
Nevíte kolik hodin je v New Yorku? Zkuste se zeptat „time in new york„. Fungovat by to mělo i jako „what time is it hong kong„
Políčko umí i překládat, tedy např. „translate bramory to english“. Možná je ale podstatně lepší používat přímo Google Translate. [funguje v CZ]
Pokud do vyhledávacího pole napíšete číslo (označení) letu, tak se objeví karta s detaily k tomuto letu. Kdy odlétá, zda má zpoždění a tak podobně. Zkuste třeba „OK 0630„. Podobně umí reagovat na zadání čísla zásilky u USPS? UPS či FedExu.
Co dál? „movies“ či „films“ vám prozradí, co ve vašem místě hrají v kinech. [funguje v CZ]
„prague forecast“ zobrazí předpověď počasí i aktuální stav. Můžete samozřejmě jméno města doplnit jakékoliv jiné. Stejně tak zafunguje „temperature Brno“ [funguje v CZ]
Můžete tam psát i některé věci, které produkují něco co sice není užitečné, ale zato pobaví. Třeba „do a barrel roll„. Do Google Images můžete napsat „Atari Breakout“ (ale pozor, musí to být opravdu do Google Images). [funguje v CZ]
TIP: Užitečné odkazy týkající se Google. O některých jste ani možná nevěděli jsou další sbírkou užitečnosti v Google, ale v tomto případě jde o řadu konkrétních služeb či webů.
NOVÉ V ZÁŘÍ 2015: Vygooglete si „I’m feeling curious“ a nebudete se stačit divit. A možná budete ještě více zvědaví a proto vám tam dali velké modré abyste se mohli dozvědět nějakou další zajímavost. Jinak je to ale další příklad toho, jak Google využívá Knowledge Graph a „volně“ dostupné informace na Internetu. Otázka je, kdy se objeví první chybně vytažené informace a skandál.
NOVÉ V PROSINCI 2015: Na mobilním telefonu nebo tabletu můžete přes Google vyhledat „bubble level“ či „spirit level“ a dostanete přímo vodováhu. Není moc rychlá a ideální, ale posloužit umí. V českém vyhledávání to tradičně nefunguje (a „vodováha“ taky ne).
NOVÉ V BŘEZNU 2016: Zkuste hledat „metronome“ a získáte nejenom výsledky, ale metronom. Můžete si i nastavit jak často se má ozývat.
Šimon Leitgeb na Twitteru poslal tip na použití sunset a sunrise – stačí k tomu přidat jméno města, takže třeba „sunset brno“ a „sunrise brno„. A jak to vypadá, můžete vidět na obrázku níže.
Nové v srpnu 2016: Chcete vědět jak rychlý máte Internet? Napište do vyhledávacího políčka „internet speed“ a buď můžete vyrazit na další služby poskytující tuto funkčnost (vit též Jak ověřím rychlost mého Internetu?). Nebo si rovnou v Google rychlost změřit.
NOVÉ 2016/08: Přímo v Google si můžete zahrát tic-tac-toe a solitaire. Stačí „najít“ příslušnou hru a nad výsledky hledání se vám objeví přímo ona hra.
NOVÉ 2016/10: Pomocí „rgb to hex“ můžete vybrat konverzi barev (RGB) na hexadecimální hodnoty. Včetně výběru barvy přímo myší a zobrazení dalších možností jak se udávají barvy (HEX, RGB, HSV, HSL a CMYK). Totéž se objeví, pokud zadáte do vyhledávacího políčka hexa kód barvy (například #CEDECE) či RGB vyjádření (například rgb(206, 222, 206))
[16.10.20] Broukáte si písničku a chcete o ní vědět víc? Zabroukejte ji do Google – klikněte na mikrofon ve vyhledávání, řekněte „what’s this song“ (nebo klikněte na Search a Song na mobilním zařízení) nebo můžete použít Google Assistant (Hey Google, what’s this song?).
[10.05.21] Další z těch maličkostí co pobaví. „hod minci“ („hoď minci“).
Znáte ještě nějaká další? Pomozte je přidat, stačí napsat na 365tipu@gmail.com, poslat přes @365tipu na Twitteru nebo využít Stránku na Facebooku.