@365tipu

TIP#121: Emoji, emotikony, smajlíci? Jak je psát, kde je vzít a k čemu je to dobré?

Emoji? Tušíte odkud pochází tohle slovo? Wikipedia vám napoví, že z japonštiny a v češtiny navrhují emodži vedle původního emoji. Říká se jim také ideogram, ale pro nás bude asi srozumitelnější lidové smajlíky či emotikony. Dnes se s nimi setkáváme hlavně na sociálních sítích a v mobilních telefonech. A trochu se stírá rozdíl mezi skutečnými emoji a nálepky (stickers), které například najdete v chatu na Facebooku.

Měli byste vědět, že s emoji je to trochu komplikované. Nejlépe to je čerstvě vidět na nejnovější verzi iOSu, kde se objevily smajlíky/emoji nové. A které, pochopitelně, neuvidí nikdo, kdo má iOS starší. Stejně jako je neuvidí nikdo, kdo nemá iOS, případně u koho se nevyskytuje odpovídající (Unicode) znaková sada (font), která nové smajlíky obsahuje.

TIP: Předchůdci emoji, textová klasika zvaná emotikony, smajlící stále funguje, viz Emotikony? Smajlíci? Znáte co všechny ty 🙂 😉 🙂 či 😀 znamenají?

Měli byste tedy vědět, než se případně rozhodnete emoji používat, že příjemce vaší zprávy (chatové, tweetu, na Facebooku, v e-mailu, atd) místo vámi viděného emoji dostat nic neříkající čtvereček. A než se rozhodnete emoji použít, tak je dobré si ověřit, jak funguje či nefunguje.

Je dobré vědět, že stovky znaků z emoji se staly součástí Unicode. Což v praxi znamená, že řada z nich je poměrně univerzálně použitelná. Řada dalších je dostupná v některých jiných rozšířených fontech (Webdings, Wingdings). Každopádně již zmíněné heslo Emoji ve Wikipedii poskytuje poměrně dost informací o tom, jak a kde jsou emoji použitelné.

emoji-priklady

Kde je vzít má odpověď snadnou

Třeba getemoji.com, tedy pokud je nepoužijete třeba přímo ve Facebook Messengeru nebo nějaké jiné aplikaci, která všechny ty smajlíky a ksichtíky a symboly podporuje.

Další možností je Emoji Chat Sheet, kde navíc najdete „slovní“ vyjádření jednotlivých smajlíků. Takové, které je používáno v řadě programů a služeb.

A do třetice, třeba www.iemoji.com, kde si můžete například i sestavit tweet a odeslat ho na svůj Twitter.

K čemu to může být dobré

Emoji se dají dobře použít pro doplnění smajlíků, symbolů vyjadřujících nějakou emoci nebo nějak doplňujících psaný text. Jejich použití zpravidla vyvolá pozornost, zvýrazní text s nimi vůči textům, které emoji neobsahují.

Můžete se tedy setkat s emoji například ve výsledcích vyhledávání, katalozích či seznamech. Dost často jsou poměrně dost zneužívány či nadužívány, podobně jako je tomu u hashtagů.

TIP: S emoji narazíte na lecjaké zajímavosti, třeba když se někdo bude ptát co znamená 💦. Vysvětlení patří mezi věci sdělované spíše po desáté večerní.

Emoji můžete poměrně úspěšně použít pro vytvoření jednoduchého loga. Stejně jako nadpisů vyvolávajících pozornost. Jsou dobrou náhradou ekvivalentního obrázku, zabírají totiž daleko méně místa a lze je, klasicky, velmi dobře stylovat (přes CSS i další obvyklé možnosti HTML).

POZOR: Nepřehánějte to s emotikony u příspěvků na sociálních sítích, zejména na firemních účtech a ač se vám to možná nezdá, je k tomu několik dobrých důvodů. Stejně tak v e-mailech, o čemž je řeč v Používat v e-mailech emotikony (smajliky)? Kdy ano, kdy ne

Jejich použití ve správné podobě je ale prospěšné, viz Analýza užívání emotikonů ukazuje, že jejich použití přináší vyšší zapojení a další výhody😂

V Používáte emotikon pro kalendář 🗓📆📅? Pozor na to jak vypadají u příjemce najdete dost důležitou informací týkající se použití kalendářeových emoji pro oznamování akcí.

Emoji klávesnice

2018-11-17 18_31_46-Window.png

Dobré vědět – Win + středník (i Win+tečka) – Klávesová zkratka pro otevření Emoji panelu ve Windows 10 umožní psát emoji kdekoliv, nemusíte nutně vyvolávat on-screen klávesnici. Od dubnové (2018) aktualizace Windows 10 je emoji picker dostupný i ve Windows nastavených na češtinu.

Ty naposledy používané se vám budou navíc objevovat v jednom z panelů. Dostupné je i ve vyhledávání.

Na Mac OS je to Control + Command + Mezerník a více najdete v Jak na Mac OS psát emotikony, smajlíky a nezvyklé znaky. A jak se dostat do Prohlížení znaků

Na mobilních zařízeních je možné přepnout na emoji znaky stiskem klávesy k tomu určené – většinou napovídající, že jde o smajlíky.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky