@365tipu

TIP#096: Jak agregovat příspěvky z různých sociálních sítí do jednoho místa?

Přes zdejší Vy se zeptáte. My zkusíme poradit. Nebo najít někoho kdo poradí dorazil od Miloše Kutílka dotaz (viz níže) se kterým se čas od času setkávám. Bohužel, také dotaz, který nemá moc jednoduché řešení. Takže si vlastně vůbec nejsem jist, jestli dnešní tip k něčemu opravdu bude.

Dotaz: Hledam nastroj na agregovani novych prispevku z oblibenych FB stranek a G+. Ovsem ne na tvoreni (jako treba Hootsuite), ale jen pasivni sledovani. Prosim o pomoc. Porad googluji a nachazim pouze ty,kde to mohu tvorit

DODATEK [12.07.21] – Tento tip vznikl v roce 2015 a v července 2021, když přišla řada na oživení, prošel mohutným škrtáním – je na něm vidět jaká je životnost služeb na Internetu. Počet těch zaniklých je v tomto případě dost enormní. Samozřejmě od té doby zanikl i Google+, kterého se původní dotaz týkal 🙂

O co vlastně jde? O poměrně jednoduchou věc, dost podobnou tomu, jakým způsobem můžete přes RSS číst různé weby. Někde si vytvoříte seznam toho co chcete sledovat a ono vám to bude na jednom místě ukazovat všechny příspěvky, které ze sledovaných míst pochází. Obejdete tak problematické omezení Facebooku co se rýče týče. Stejně tak obejdete neochotu Google+ ukazovat příspěvky ze Stránek.

Na co to vždy narazí? U Google+ to narazí na chybějící API (Stránky ho sice mají, ale není veřejně a volně dostupné) a to je dost zásadní problém. Obecně by to bylo snadno řešitelné, kdyby každý ze zdrojů měl RSS feed. Facebook Stránka ho mimochodem má, ale musíte umět zjistit číslo Stránky a to není zdaleka triviální. Jenže Google+ ani Twitter ho nemá.

Vlastně opravdu nevím, jestli se mi dotaz podaří vyřešit. Pokoušel jsem se o to v uplynulých měsících již několikrát, ale bezúspěšně. To jestli bude dané řešitelné záleží na tom, jestli některé z následujících služeb, bude fungovat jak má a hlavně, tak jak si představuje tázající se. Většina  z nich totiž „nějak“ umožňuje agregovat informace. Otázkou je jak. A podstatnou otázkou je, jestli výsledek bude použitelný.

Mimochodem, problém většiny níže uvedených služeb je, že jsou orientovány na agregaci vašich profilů a nikoliv „cizích“ Stránek či profilů. Pak to zpravidla narazí na to, že v neplacené podobě většina těchto služeb umožňuje připojit pouze omezené množství zdrojů.

Flavors.me www.flavors.me – vytvoří váš profil, s vlastní webovou adresou. Připojíte si sem své sociální profily a velmi brzy narazíte na to, že jich můžete bez placení připojit maximálně pět. Takže je otázka, zda vůbec má smysl se něčím takovým zabývat. Principiálně podobná všem dalším službám, ale abych pravdu řekl, nevypadá to, že řeší problém popsaný otázkou na začátku.

TIP: Mentionwww.mention.com – je sice trochu něco jiného, tedy služba na sledování zmínek, takže konkrétní adresy Stránek/profilů zde zadat nemůžete. Ale můžete sledovat zmínky o konkrétní firmě, produktu či jméně. Proto se snad nebude nikdo zlobit, že to zde ponechám.

TIP: Rebel Mousewww.rebelmouse.com – je trochu podobná Flavors.me, ale daleko více jde o vytváření něčeho na způsob internetového magazínu složeného z mnoha různorodých zdrojů (ne nesprávně sami sebe označují za „Social CMS“). To jak to vypadá ve výsledku můžete vidět na www.rebelmouse.com/medvidekpu ale má to pořád stejnou vadu, nevypadá to, že by se tam daly přidávat volně jakékoliv Stránky z Facebooku, ale můžete tam přidávat Stránky z Google+ podle URI, ale i účty z Twitteru.

rebelmouse-medvidekpu-2

Cyfewww.cyfe.com – je daleko více, než jenom pouhý agregátor. Popravdě, pokud si chcete z dnešního tipu odnést něco zajímavého, tak tohle a předchozí Rebelmouse stojí za prozkoumání. Do Cyfe si můžete přidat spoust věci a vytvořit si tak místo, kde sledujete vše podstatné. Desítky věcí jsou podporované přímo, další můžete přidat přes RSS či jiné formy exportu. Jenže, Facebook Stránku se opět musíte přidat z těch co spravujete (nebo jít cestou jejího RSS), stejně tak jako přidání Stránky z G+ vyžaduje přihlášení. A hlavně, tohle je monitorovací a grafovací nástroj, takže agregace tam moc dostupná není.

Ming.lywww.ming.ly – by mělo umět agregovat věci z Gmailu, Facebooku, Linkedin a Twitteru, ale obávám se, že opět nepůjde o obsahový agregátor a hlavně nebude umět obecné adresy Stránek. Tahle služba je zajímavá tím, že je to vlastně rozšíření kontaktů.

Postanowww.postano.com – agreguje, monitoruje a dělá čert ví co všechno, ale bohužel postrádá trial, takže si to ani nevyzkoušíte. Ale soudě podle popisu možná opravdu dokáže to, co hledáme. Možná.

Dají  se Google+ a Facebook Stránky sledovat jinak? Dost podstatná otázka, protože to zatím vypadá, že se nepodaří najít nic, co by umožnilo agregaci. A odpověď není až tak snadná, protože i když budete ony Stránky sledovat, tak vám Facebook i Google+ budou důsledně skrývat příspěvky. Takže co bych doporučil? Udělejte si v prohlížeč složku v oblíbených, přidejte si tam přímo adresy všech Stránek a jednou za čas si je prostě všechny otevřete v nových záložkách. Jo, je vážně.

Stacklawww.stackla.com – je podle všeho dost podobné tomu předchozímu. A hlavně je podobné v tom, že není zadarmo, nemá trial. A jediné na co se můžete podívat jsou vcelku všeobecné popisy.

Alternion www.alternion.com – vypadá zajímavě, kombinuje sociální sítě a e-mail. Umí toho opravdu hodně, ale bohužel, ani zde není k nalezení přidání obecné Stránky. Vše je založené na tom, že si přidat své účty v sociálních sítích a dalších službách.

Jyst – www.jyst.us – sice také nesplní přání tazatele, ale jde o další agregační službu, která ale podporuje pouze váš účet na Facebooku a na Twitteru.

TIP: Hootsuitewww.hootsuite.com – je samozřejmě kompletní nástroj na správu účtů na sociálních sítích, ale agregovat umí také. Nutno dodat, že jde v zásadě o nástroj placený, takže má omezení na počty připojených věcí.  Umí zdroje v podobě RSS, ale ani tady vlastně nakonec nenajdeme to co hledá původní tazatel.

Dialogfeed www.dialogeed.com – sice vypadá pěkně, zajímavě, má trial a sice asi slouží pro trochu něco jiného (sociální „zeď“ pro váš web či událost), ale nedaří se mi vyzkoušet. Snaha o založení zkušebního účtu končí chybou.

Stream od Tradable bitstradablebits.com/stream – by měl umět vytvořit „stream“, tedy tok informací, ze sociálních sítí. Jinak je to platforma pro řadu dalších věcí. Bohužel právě „stream“ funkčnost zdarma dostupná není.

Dáme si malou přestávku ve které připomenu, že původní požadavek, tedy agregovat libovolné Stránky z Google+ a Facebooku je opravdu problém. Většina služeb pro agregaci umí zpracovat vaše profily a Stránky. Co navíc, Google+ nemá volně dostupné API, takže Stránky jsou poněkud mimo hru.  Takže obávám se, univerzální a jednoduché řešení prostě není.

TIP: Tweetdeckwww.tweetdeck.com – připomenu také, ale je nutné vědět, že dnes už je použitelný pouze pro Twitter. Ale snadno  umožňuje v jednom okně sledovat cokoliv se vám zlíbí.

TIP: Zoomspherewww.zoomsphere.com –  je česká sociální platforma, která umožňuje monitorovat prakticky cokoliv. Jediná vada na kráse tady bude, že toto je placená služba – ale na druhou stranu, můžete sem připojit bez problémů jak Facebook, tak Google+ Stránky. Nehledě na to, že toho opravdu umí mnohem, mnohem více.

zoomsphere-dashboard

TIP: Netvibeswww.netvibes.com – je ozvěna dávných časů a historicky jeden z těch nejstarších vytvářečů vlastních domovských stránek plných informací. Můžete sem přidávat leccos, ale opět zde platí, že Google+ Stránku sem prostě nepřidáte a celé je to v sociálních sítích opět orientováno jen na vaše účty. Ale jinak, tohle se vám může dost hodně hodit.

Yaoonowww.yooono.com – je spíš rozšíření pro prohlížeč, ale také desktopová aplikace – oboje určené pro práci s vašimi sociálními účty v jednom místě. Ale jak už to tak chodí, stále jsme nenašli nic skutečně vyhovujícího.

Paper.liwww.paper.li – je sice asi primárně něco na vytváření vašich „online novin“, ale možností přidávat různé věci se možná dá alespoň trochu využít k účelu monitorování a agregaci, Problém opět bude, že nejde přidávat Stránky z Google+. A celé je to dost zmatené.

Co třeba Feedly?

Ano, dalo by se použít třeba i Feedlywww.feedly.com – o kterém je řeč v K čemu vám může být RSS a Feedly aneb jak mít stále co číst, jenže to neumí přímo číst Google+ Stánky a vlastně ani Stránky na Facebooku. Ty Facebookové tam dostanete přes jejich RSS feed, takže Google+ Stránku nakonec taky – což samozřejmě je trochu problém, protože Google pro Stránky RSS nenabízí.

Což je ale nakonec řešitelné třeba přes službu Google+ to RSSPokud se vám podaří zjistit ID Stránky z Facebooku, tak je dobré vědět, že tamní RSS mají tuto podobu: https://www.facebook.com/feeds/page.php?format=rss20&id=zjištěné_IDJde číst Stránku z Facebooku přes RSS?

A co teprve IFTT?

Pro pokročile jsem si nechal jednu věc nakonec. IFTT – www.ifttt.com – můžete použít pro agregaci, byť to bude trochu náročnější. Tam kde nebude IFTT přímo podporovat zdroj informací, tak se vydáte k zdroji v podobě RSS (pokud je to samozřejmě možné). A pak už je jenom na vás, kam vlastně bude IFTT příchozí informace vkládat.

A můžete agregovat prakticky skoro cokoliv, kamkoliv.

No, a raději toho už necháme

Abych pravdu řekl, nakonec se mi podařilo najít jedinou věc, která umí snadno vytvořit agregaci obsahu z požadovaného – bohužel je to placená věc, byť je opravdu hodně dobrá. Zoomsphere  ale slouží hlavně k správě velkého množství sociálních sítí, byť původní požadavek asi nakonec jako jediná splňuje.

Ale třeba vy sami o něčem víte, dejte vědět, klasicky doplníme. A dát vědět můžete na 365tipu@gmail.com, na @365tipu na Twitteru i Facebooku.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky