@365tipu

TIP#012: Klaboseni.cz a Obrazeni.cz byly cesta jak vědět víc o českém Twitteru a Instagramu. RIP

Kdysi dávno dal Josef Šlerka (to ještě existovalo Ataxo a je to opravdu hrozně dávno) dohromady www.klaboseni.cz. O něco později této službě pořídil parťáka v podobě www.obrazeni.cz. Někdy v roce 2016 přestaly být udržované a řada věcí přestala fungovat a na počátku roku 2018 zaniklo Obrazeni.cz

2017-07-22 10_45_27-Klábosení - vyhledávání v archivu českého a slovenského Twitteru.png
Dvě žlutě označené věci už pár let nefungují. Škoda.

www.klaboseni.cz se vám bude hodit, pokud chcete vědět něco více specificky o českém Twitteru. Třeba v tom, že umí vyhledávat tweety od českých účtů – naučilo se je totiž vyhledávat, byť v tom občas trochu kulhá, stále je to jedna z těch velmi užitečných pomůcek. Můžete ho také použít pro zjištění „žebříčku vlivných uživatelů“, pokud tedy samozřejmě přijmete, že služba www.klout.com určuje, kdo je vlivný. Což, pokud děláte do marketingu, je věc, která se vám bude velmi hodit – ať už pro hledání inspirace, nebo pro hledání lidí, se kterými byste se mohli dát dohromady.

2017-07-22 10_50_23-Obrazení_ Czech and Slovak Instagram Search Engine.png
Bohužel Obrazeni.cz je ještě méně funkční.

www.obrazeni.cz funguje (v roce 2017 je nutné dodat, že fungovalo) podobně, ale týká se českého Instagramu. Což se může hodit ještě víc, protože o Instagramu toho moc nevíme, zejména pokud jde o ten český. A protože i zde můžete najít žebříčky, tak je to velmi vhodná pomůcka markeťáka. Ale nakonec, stejně jako v předchozím případě, třeba i novináře.

POZNÁMKA: Jak to tak v létě 2017 vypadá, Obrazeni.cz už nefunguje vůbec.  Pokud ale třeba hledáte žebříček českých účtů, tak skočte do  Nejsledovanější české účty na Instagramu. V únoru 2018 už obrazeni.cz vrací delší dobu jenom 404.

Starší text co dnes už občas neplatí

Obě služby vám navíc prozradí, kolik  uživatelů bylo nalezeno. Není to samozřejmě nic přesného (protože najít české uživatele někde kde nikdo nevyplňuje odkud je není snadné), ale je to prakticky jediná možnost. Twitter ani Instagram totiž čísla pro jednotlivé země nedávají.

Proto si dnes můžeme říct, že na českém Twitteru je určitě více než 200 tisíc uživatelů. Což mimochodem v zásadě platí i v roce 2017, ale spíše by bylo vhodné napsat, že jich bude více než 600 000. Ale je to jenom odhad. Co se počtů uživatelů týče, tak viz Přehled sociálních sítí, médií a služeb včetně počtu uživatelů celosvětově i v Česku

A kdyby na Klábosení.cz nezamrzl graf v roce 2013, tak byste mohli vidět i aktuální graf. Není ale tak těžké ho vytvořit.

Vývoj počtu uživatelů českého Twitteru podle Klaboseni.cz
Vývoj počtu uživatelů českého Twitteru podle Klaboseni.cz

A co se českého Instagramu týče?

Tady je dobré vědět, že vám spíše pomůže tento tip: Kolik uživatelů má český Instagram a jak je to s věkovým složením uživatelů?. Instagram patří Facebooku, dá se na něm prodávat reklama, takže čísla o Instagramu je možné zjistit právě v reklamním systému.

Co další žebříčky?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky