Brzy to objevíte, že QuickTime Player v Mac OS má velmi omezené možnosti formátů a kodeků. Takže i tak běžné věci jako AVI či WMV přehrávat neumí. O MKV nemluvě.
Řešení je klasické, musíte si pořídit něco co to umí, takže například osvědčené open source řešení v podobě VLC Media Player.

Stylovější Mac OS přehrávač pak třeba IINA (GitHUB) co bude víc odpovídat tomu, že máte Mac. A také nic nestojí.

Samozřejmě nepočítejte s tím, že Mac OS ochotně po instalaci bude otevírat soubory (co sám neumí) v (například) IINA. Musíte to nastavit, takže v okamžiku kdy budete chtít otevřít třeba AVI, tak vyvolejte menu, jděte do Informace a pokračujte do Otevřít v programu – najděte IINA (nebo jděte přes Jiné) a zvolte Vždy otevřít tímto programem a Změnit vše.
A ne, skutečně to není možné někde nastavit lépe či pro více typů souborů přímo v systému. V IINA nicméně jděte do Nastavení -> Utilities a tam najdete Default Application. Tím dojde ke změně pro audio, video i playlisty (můžete si vybrat).
Co bohužel ale nezískate, že by začaly fungovat náhledy ani možnost stisknout mezerník – soubory musíte klasicky otevřít. Existují cesty jak to řešit, ale žádnáí z nich není moc uživatelsky přívětivé a mnohdy ani není moc spolehlivá.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#2413: Co dělat s iCloudem na Mac OS když se odmítá synchronizovat?
Jedna z typických věcí o kterých jablíčkáři nechtějí mluvit. iCloud na Mac OS (ale nejenom tam) se běžně prostě sekne a odmítá synchronizovat. Zpravidla odmítá odesílat a příjem funguje (na Windows přesně…
-
TIP#2399: Proč se u Bluetooth či Wi-Fi ukazují divné číslice a věci? Jsou to očkovaní lidé? A jak zkoumat zařízení okolo vás?
Určitě jste to už někdy potkali. Vyvoláte si připojení Bluetooth zařízení (nebo seznam okolních Wi-Fi pro připojení k nějaké) a tam jsou vidět divné věci. Zejména u Bluetooth tam budou věci jako…
-
TIP#2363: Používat Desktop (plochu) pro soubory či nepoužívat?
Určitě jste to už někdy potkali. Někoho kdo má na pracovní ploše stovky ikonek a používá ji nejenom ke spouštění aplikací, ale také tam ukládá soubory. A pak přesný opak, někoho kdo…
-
TIP#2361: Jak na iPhone/iPadu/Mac OS/Apple Watch pouštět Zkratky (Shortcuts)
Zkratky (Shortcuts) jsou extrémně užitečná pomůcka. V aplikaci stejného jména můžete vytvářet základní až středně složité “aplikace” (bylo by lépe řečeno napsat rutiny, postupy) automatizující mnoho různorodých věcí. Můžete je tvořit sami…
-
TIP#2348: Používat Mac jako uživatel nebo s účtem správce?
Jedna z maličkostí, co u Windows (a i leckde) byla jedno ze zásadních bezpečnostních pravidel – nepoužívat počítač/zařízení pod účtem správce, ale pod uživatelským účtem, co správcovská práva nemá. Platí to ostatně…
-
TIP#2307: Chrome nově umí šetřit baterii notebooků. Stačí si to zapnout
Od Chrome 108 (prosinec 2022) je možné zapnout Energy Saver režim pro ty, kdo chtějí prodloužit výdrž baterie notebooku. Související příspěvky TIP#1969: Jak stáhnout a nainstalovat Google Chrome TIP#1925: Co je to…
-
TIP#2294: Mac OS Ventura: Předvolby systému jsou nově Nastavení systému
Vypadá to jako maličkost, tedy to, že Mac OS místo Předvolby systému/System Preferences má Nastavení systému/System Settings (aplikace samotné prostě Settings/Nastavení). A to po mnoha letech, kdy se Apple důsledně drželo poněkud…
-
TIP#2288: Mac OS umožňuje využít iPhone s iOS 16 jako kameru a/či mikrofon
Pokud máte iPhone s iOS 16 můžete jeho zadní kameru použít jako Webcam /mikrofon na Mac OS. Funkčnost spadá pod Continuity (Camera). Pro bezdrátové propojení bude fungovat od iPhone XR výše, drátové…
-
TIP#2283: Stage Manager na Mac OS Ventura (Mac OS 13)
Stage Manager je dlouho očekávané nové rozhraní na iPad OS (přistálo tam ve verzi 16.1 a je to hodně zásadní nedodělek) rozšiřující možnosti iPadu o “okna” a funkčnost jménem Stage – něco…
-
TIP#2263: Využití (starší) Synology pro zálohování (hlavně) počítače či notebooku
Původní Synology jsem po přesunu všeho na nový QNAP NAS využil právě pro zálohování nového NASU – V Synology jsem původní RAID 1 (2x 3 TB disky) změnil na RAID 0, takže…
-
TIP#2258: Jak z Linuxu prověřit web s WordPressem? Použijte WPscan
WPScan je CLI pomůcka pro Linux, open source, snadno použitelné pro kontrolu webu s WordPressem zvenčí. Prozradí vám verzi WordPressu, http serveru, jaké pluginy jsou instalované, podívá se na uživatelská jméno, umí…
-
TIP#2239: Logitech MX myš a klávesnice na Mac Booku
Pořídil jsem si bezdrátovou myš od Logitechu a bezdrátovou klávesnici od Logitechu. Obě umí tři profily, takže je možné je připojit k počítači s Windows i notebooku s Mac OS. Umí vlastní…
-
TIP#2229: Jak získat zpět peníze za (nejen) aplikaci koupenou v App Store?
Před pár dny jsem (opět) hledal nějakou tu aplikaci co by Připomínky/Reminders dokázala doplnit o lidské, použitelné a opravdu funkční rozhraní. Po zkoumání řady recenzi jsem našel Memento. Placená hned na první…
-
TIP#2226: Logitech MX Keys Mechanical? Jednoznačně koupit (recenze)
Chtěl jsem se stát bezdrátovým. Z Logitech USB myši a Microsoft USB klávesnice jsem chtěl přejít na obé bezdrátové. Nakonec jsem to risknul a šel do Logitech MX Master 3 myši (bez…