Mám už dlouho doma Raspberry Pi 3 v kovové skříňce bez chlazení a funguje ty roky stále stejně dobře. Jenže to je stařičké Pi 3 a není použito pro nic intenzivního. Novější Pi 5 už má výkonnější procesor i GPU a dokáže toho mnohem více. Na chlazení už to chce myslet. U předchůdce, 4B je to ještě jakž takže i bez.
TIP: Jak je to s provozní teplotou u Raspberry Pi? a Jak na Raspberry Pi (a Linuxu vůbec) sledovat teplotu CPU, GPU a dalších částí počítače. Zkuste Psensor
1. Pasivní chlazení

Pasivní chlazení je nejjednodušší způsob chlazení. Používá se k tomu chladiče (heatsinky), které jsou malé kovové desky, jež se připevňují přímo na čipy na Raspberry Pi. Odvádějí teplo a bývají různě tvarované aby byla zvětšena plocha a odvod byl větší.
- Kupte sadu chladičů pro Raspberry Pi.
- Odstraňte ochrannou fólii z lepicí strany chladiče.
- Přilepte chladiče na procesor a další hlavní čipy, většinou alespoň na dva
Je nutné jen dávat pozor na to jakou skříňku použijete, zda na Pi připevňujete nějaký HAT, atd. Prostě aby byl dostatek místa pro desku s připevněným chladičem.
Příklady řešení
2. Aktivní chlazení
Aktivní chlazení zahrnuje použití ventilátorů, které zajišťují lepší proudění vzduchu kolem komponentů. Raspberry má pro tento účel malý konektor, který umožňuje ventilátor napájet i ovládat.
- Pořiďte malý ventilátor kompatibilní s Raspberry Pi.
- Připojte ventilátor k GPIO pinu (obvykle 5V a GND) nebo k tomu určeném konektoru
- Namontujte ventilátor tak, aby foukal vzduch přímo na procesor nebo skrz skříň.
Zde zejména si ohlídejte, ať kupujete aktivní chlazení co je pro vaši verzi Raspberry.
Příklady řešení
- JOY-IT chladič pro Raspberry Pi 5
- Raspberry Pi 5 Active Cooler
- ICE Tower Chladicí ventilátor pro Raspberry Pi 5, nízký profil
- ICE Tower Chladicí ventilátor pro Raspberry Pi 5, vysoký profil
- ICE Tower Plus Chladicí ventilátor pro Raspberry Pi 5
- ICE Pump Chladicí systém pro Raspberry Pi 5
- Smart Fan HAT – Nejlepší řešení chlazení pro Raspberry Pi
- Fan SHIM pro Raspberry Pi
3. Chlazení skříní
Existují skříně (case) s integrovaným chlazením, které poskytují kombinaci pasivního a aktivního chlazení. Viz například Original case pro Raspberry Pi5 přímo od Raspberry kde je součástí ventilátor co napojíte na k tomu určený konektor.
- Vyberte skříň s integrovanými chladiči a/nebo ventilátory.
- Namontujte Raspberry Pi do této skříně podle přiloženého návodu.
Teplotu Raspberry můžete monitorovat, viz například Jak na Raspberry Pi (a Linuxu vůbec) sledovat teplotu CPU, GPU a dalších částí počítače. Zkuste Psensor nebo pokud si chcete vyhrát, tak viz Vcgencmd, knihovna pro Python umožňující přístup k interním senzorům v Pi
Tady pozor, skříně se liší pro jednotlivé modely. Poslední verze mají jinak rozmístěné konektory, některé jsou i jiného typu.
Příklady řešení
- Cooler Master PI CASE 40 V2 (Pi 4)
- JOY-IT Case pro RASPBERRY Pi 4 – Armor Fan černá (Pi 4)
- JOY-IT case Alu-09 pro Raspberry Pi 5 (pasivní chlazení)
- Inter-Tech ODS-721 pro Raspberry Pi 4 B Blue (Pi 4)
- Argon ONE V3 M.2 NVME PCIE Case (Pi 5)
- 52Pi – Transparentní akrylová krabička s chladiči pro Raspberry Pi 5
- 52Pi Mini Tower Kit Černé pouzdro pro Raspberry Pi 5 s Ice Tower chladičem
Kdy určitě dbejte na chlazení
Pokud používáte Raspberry Pi pro náročné úkoly, jako je hraní her, zpracování videa nebo provoz serverů, aktivní chlazení je vysoce doporučeno. Pro méně náročné úkoly může být pasivní chlazení dostatečné.
Tipy týkající se Raspberry Pi
-
TIP#2745: Jak na iPhone/iPadu na vzdálený přístup k Linuxovým strojům. VNC, SSH …
Máte někde nějaké ty “Linuxové” stroje (virtuály, skutečně, Raspberry Pi, atd) a chcete mít možnost na ně přistupovat z iPadu či iPhone? Vlastně to není až tak složité, fungují klasické cesty a…
-
TIP#2730: Jak na Raspberry Pi (a Linuxu vůbec) sledovat teplotu CPU, GPU a dalších částí počítače. Zkuste Psensor
Na i něčem tak základním jako Raspberry Pi můžete sledovat (nejen) teplotu a dá se pro to použít velmi nenáročný Psensor. Související příspěvky TIP#2933: Jak RaspBerry Pi spouštět z USB externího disku?…
-
TIP#2724: Raspberry Pi Connect nic nestojí a můžete mít na dálku přístup k vašemu RPi doma či v kanceláři
Raspberry Pi Connect umožní připojit se na vaše Raspberry z Internetu (no prostě vzdáleně) – Můžete ho ale využít jenom u Raspberry Pi 4/400/5 (a musíte mít 64 bitovou verzi) a pokud…
-
TIP#2723: Original case pro Raspberry Pi5 přímo od Raspberry
Je řada možností do čeho Raspberry “zavřít”, ale zrovna Raspberry Pi Case for Raspberry Pi 5 přímo od Raspberry je dobrá alternativa na začátek. Související příspěvky TIP#2779: Potřebuji pro Raspberry Pi chlazení?…
-
TIP#2720: Zprovoznění RaspBerry Pi5. Co koupit abyste měli vše potřebné
Už to bude docela dost let co jsem zprovozňoval první RaspBerry Pi – to co posloužilo pro celou sérií tipů (začínají v Jak na Raspberry Pi? Co si k samotnému Raspberry koupit?…
-
TIP#2642: Domácí síť, používat názvy zařízení jako “synology” nebo “synology.local”, tedy včetně “domény”?
V domácí síti (ale může to být i interní firemní) je vhodné používat DNS (viz Co je to DNS) a počítače a zařízení mít pojmenované. Přeci jen je snazší napsat synology.local než…
-
TIP#2632: Home Assistant: Home Assistant Green železo a jiné možnosti jak provozovat
Už dlouho jsem to chtěl začít zkoumat. A tak jsem si v březnu 2024 pořídil Home Assistant Green. Solidní krabičku s počítačem a software pro ovládání chytré domácnosti lokálně, tedy bez nutností…
-
TIP#2454: Jaké jsou (nejlepší) terminálové aplikace pro Linux?
V každém Linuxu budete mít “terminál”. Nakonec ho budete mít i v MacOS, ne zcela “terminál” najdete i ve Windows – příkazovou řádku, ať už klasické cmd.exe nebo novější PowerShell. Související příspěvky…
-
TIP#2368: Jak na Raspberry Pi zakázat Wi-Fi a ponechat si klasické Ethernet připojení
Mám (už dlouho) Raspberry Pi (nakonec je tu i seriál, který vznikl v době, kdy jsem si ho pořídil, viz konec tipu). Je připojené Ethernet kabelem, ale protože má také Wi-Fi, tak…
-
TIP#1463: Co je to Wine
Wine najdete na www.winehq.org a zajímat se o toto software má smysl pouze pokud používáte Linux. Umožňuje totiž v Linuxu přímo spouštět programy/aplikace z Windows. Přímo v tom významu, že není nutné…
-
Chcete ušetřit místo na Raspberry Pi? Vyhoďte Wolfram a možná i LibreOffice. Update bude podstatně rychlejší
Až někdy budete aktualizovat vaše Raspberry Pi, tak možná narazíte na roky starý zvláštní problém – wolfram-egine co má asi 300MB se bude stahovat dvě hodiny. Přitom zrovna Wolfram je něco, co…
-
Jak bootovat Raspberry Pi ze sítě (bez microSD)
Tohle se vám bude líbit, tady za předpokladu, že máte k dispozici nějak síťový server – vaše Raspbery Pi (to novější, Raspberry Pi 3 B+) můžete bootovat z něj. Pomocí klasické podpory…
-
Jak na Raspberry Pi? Jak s pomocí Kodi a Raspberry Pi vytvořit mediální centrum (19)
Kodi už jste na @365tipu možná potkali, patří mezi zdejší oblíbené řešení jak z běžné televize udělat chytrou. Nebo prostě jak si pouštět filmy. Prozatím hlavně s pomocí boxů s Androidem. Řeč…
-
Jak na Raspberry Pi? Jak na Raspbian spouštět Windows/Linux a další aplikace (co nejsou ARM). Emulátory a virtualizace (18)
Jeden z mírných nedostatků Raspberry Pi je procesor – ARM místo Intelu, takže pokud jde o virtualizaci a tomu podobné věci, tak jsou velmi omezené možnosti – x86 věci na ARM prostě…
-
Jak na Raspberry Pi? Spořič obrazovky a vypínání displeje (17)
PIXEL, tedy grafické rozhraní, nemá v Raspbianu žádný spořič obrazovky – pořídit si spořič můžete jakýkoliv, který funguje pro X Windows („sudo apt-get install xscreensaver„). Po instalaci najdete klasicky v Preferences v…