Máte doma ledničku? No, my ano. Kombinovanou chladničku, tedy tu horní velkou věc pro spoustu věcí co se v pátek po nákupu stejně nevejdou. A dole pod tím mrazák. A pro každou z těch částí lze nastavit teplotu. Pro chladničku teplotu nad nulou, pro mrazák hodně pod nulou.
To nastavení teploty můžete na léto chtít změnit, tedy dát na nižší teplotu a v zimě opět vrátit zpět. Čím víc ale bude chtít mít studeno, tím větší spotřebu ledničky mít budou. To jen tak pro pořádek. Nezapomínejte odmrazovat, příliš námrazy a ledu účinnost snižuje.
Jenže, jakou teplotu by tedy lednička měla mít?
Chladnička by měla mít teplotu mezi 3 až 5 stupni Celsia. A neměla by přesahovat osm stupňů.
Mrazák má doporučenou teplotu mínus 18 stupňů. A nemělo by tam být nad mínus patnáct. Tedy míněno nad jako směrem k nule. Pochopitelně.
U chladničky je ale důležité, že různé části mají různé teploty. Logika věci v tom je, že nahoře je tepleji a dole méně (ale pozor, ty spodní šuplíky na ovoce a zeleninu jsou na tom jinak). Stejně tak jako ve dveřích bývá tepleji.
- Horní police – 4 až 5 stupňů.
- Střed lednice – 3 až 4 stupně.
- Dolní police – 1 až 2 stupně
- Zásuvky na ovoce a zeleninu – 5 až 7 stupňů.
- Dveře chladničky – 8 a až 10 stupňů.
Důležité vědět, protože podle toho jak je kde teplo (no, zima), byste měli v lednici skladovat věci.

Jak ale ověřit, že vaše lednice funguje jak má?
Velmi snadno, prostě si do lednice pořídíte teploměr. Můžete mechanický, ale velmi praktické jsou teploměry digitální – na baterii. A bohatě bude stačit “hloupý”, byť by samozřejmě chytrý, napojený na Home Assistant by mohl být velmi dobrý v hlídání, jestli něco není v nepořádku.

Každopádně za pár desítek korun si můžete na Ali či Temu koupit třeba to, co vidíte na obrázku. Měří to teplotu a ukazuje to minimální a maximální (což jde resetnout) – můžete tak sledovat výkyvy teplot.
Teploměr pak v ledničce postavíte kam se vám hodí, můžete i postupně otestovat jednotlivé pozice (a můžete ho dát i do mrazáku).
Má stojánek, má zavěšení a má i dvojici magnetů, pokud by v lednici bylo něco na co to lze přichytit. Na výběr je i černý nebo bílý a baterie je součástí, jen musíte otevřít a vyjmout izolační plast.
Pokud spěcháte tak “lednice teploměr” na Alze je výběr mechanických i digitálních.
Co chytré sledování lednice?
Pokud byste hledali chytrý, tak je to složitější, protože v ledničce je nejen studeno, ale také hodně vlhko. Jedna možná alternativa je Inkbird Wi-Fi Smart Thermometer, ale tam se připravte už na 750 Kč a podobně.
Do chladničky by nicméně mohl jít použít SwitchBot Thermo/Hygrometer Indoor/Outdoor – je i venkovní a od -10 do 65 stupňů, takže do mrazáku sice ne, ale do chladničky ano. Připojení BLE. Tenhle kousek je mimochodem už popsaný v Čím měřit venkovní teplotu (a případně vlhkost)?
PS: Hodně užitečnou věc najdete v Home Assistant: Jak nahlas varovat že se něco děje. Rozšíření pro hlídač ledničky
Tipy týkající se Chytré domácnosti (včetně Home Assistant)
-
TIP#2922: Co když se iRobot/Roomba integrace v Home Assistant rozhodne stávkovat a odpojí se vysavač?
Taková ta otravná maličkost co se stane párkrát do roka. Máte v Home Assistant připojenou Roombu a najednou se odpojí. Nic nepomáhá, aktualizace nic. Restart nic. Reload integrace nic. Související příspěvky TIP#2876:…
-
TIP#2876: Chytré věci pro chytrou domácnost a Home Assistant. Velký přehled
Chytrá domácnost a Home Assistant (HA) dávají postupně vzniknout řadě tipů ve kterých jsou konkrétní produkty. Zásuvky, žárovky, senzory a řada dalších věcí, které lze v rámci chytré domácnosti/HA využití. Napojit, sledovat,…
-
TIP#2849: Co o vás Alexa/Echo ví a jak se na záznamy komunikace i data podívat
Amazon o uživatelích klasicky shromažďuje různorodá data a pokud používáte Alexu/Echo, tak uchovává i záznamy hlasové komunikace. Nepřenáší se pochopitelně cokoliv co Alexa “může” slyšet, ale pouze to co bylo vyvoláno spouštěcím…
-
TIP#2823: TP-Link Tapo C225 – 2K QHD domácí pohyblivá kamera. První zkušenosti
Dorazila Tapo C225, domácí kamera od TP-Linku s vysokým rozlišením, nočním viděním, 360 stupňovým zorným úhlem, mikrofonem/reproduktorem a detekcí pohybu a zvuku. A také slušnými schopnostmi a nastavitelností. Takže nejprve první zkušenosti,…
-
TIP#2810: Co to je Proxy server a k čemu je to dobré
Je to zvláštní, ale tématu Proxy serverů se 365tipů přímo nikdy nevěnovalo. Přitom je to taková hodně užitečná věci. Byť zmínka o nich je v Co je to VPN, k čemu je…
-
TIP#2796: Bluetooth zařízení pro chytrou domácnost? Proč je BLE a Bluetooth takové peklo?
Chcete mít chytrou domácnost s co nejméně problémy? Jděte do ZigBee, pokud ji chcete mít dostatečně “otevřenou”. Nebo volte Wi-Fi zařízení od určitého výrobce, co má větší výběr a slušný ekosystém (TP-Link).…
-
TIP#2790: Home Assistant: Tuya a Home Assistant? Jde to, ale dře to
Home Assistant má integraci pro Tuya. Musíte mít zařízení přidaná do Tuya Smart/Smart Life a přes tuto aplikaci přidat cloudovou Tuya do svého Home Assistant. Ale je to taková dost problematická věc…
-
TIP#2785: ESP32 a Bluetooth Proxy pro Home Assistant
Home Assistant umí skvěle pracovat se zařízeními používajícími Bluetooth/BLE, ale musíte mít odpovídající hardware, které umí oboje. Řešení je snadné s pomocí USB Bluetooth (viz Přímá podpora Bluetooth? Jak na to) ale…
-
TIP#2776: SwitchBot Hub Mini je zároveň infračervený dálkový ovladač (ne)chytrých zařízení
SwitchBot Hub Mini je menší varianta hubu (gateway) pro SwitchBot produkty. Existuje ještě varianta vybavená displejem (a měří i teplotu a vlhkost), ale odpovídá tomu i vyšší cena. Hub potřebujete pokud máte…
-
TIP#2774: SwitchBot Venkovní i vnitřní BLE sensor teploty a vlhkosti použitelný samostatně i v Home Assistant
Narazil jsem na něj při zkoumání Čím měřit venkovní teplotu (a případně vlhkost)? a je to jedna z mála cenově rozumných možnosti pro venkovní (IP65) i vnitřní senzor – SwitchBot Thermo/Hygrometer Indoor/Outdoor…
-
TIP#2772: Mini Universal IR Remote pro ovládání zařízení co mají infračervený dálkový ovladač
Moc šikovná vychytávka v podobě chytrého zařízení co dokáže vysílat infračervené povely a ovládat tak něco co má pouze dálkový ovladač v rámci chytré domácnosti. Funguje to překvapivě dobře, včetně možnosti naučení…
-
TIP#2768: Jakou teplotu mít v chladničce? Co o tom vědět a hlavně, jak zjistit jaká tam je
Máte doma ledničku? No, my ano. Kombinovanou chladničku, tedy tu horní velkou věc pro spoustu věcí co se v pátek po nákupu stejně nevejdou. A dole pod tím mrazák. A pro každou…
-
TIP#2744: Dveřní/okenní ZigBee (ideálně) sensor? K čemu něco takového?
Taková malá hezká vychytávka. Krabička se senzorem, druhá menší krabička s magnetem. Jakmile se vzdálí, tak to indikuje “otevřeno” (open) a jakmile se přiblíží (na několik milimetrů), změní se stav na “zavřeno”…
-
TIP#2731: Chytré vypínače a zásuvky? Pozor na maximální odběr. Ampéry, Volty, Watty …
Chytré vypínače a zásuvky jsou zařízení, která umožňují ovládání elektronických zařízení na dálku nebo automatizaci jejich chodu prostřednictvím aplikací na smartphonech, různými systémy a třeba i hlasovými asistenty. Umožňují uživatelům zapínat a…
-
TIP#2726: Proč mít doma oddělené Wi-Fi sítě? Jednu hlavní, další pro návštěvy a samostatnou pro chytrou domácnost
Možná to víte, ale většina Wi-Fi routerů umí vedle klasické hlavní domácí sítě (2.4 GHz a 5 GHz) zprovoznit síť pro hosty. Ta bude mít jiný název a z hlediska síťování bude…