Máte doma ledničku? No, my ano. Kombinovanou chladničku, tedy tu horní velkou věc pro spoustu věcí co se v pátek po nákupu stejně nevejdou. A dole pod tím mrazák. A pro každou z těch částí lze nastavit teplotu. Pro chladničku teplotu nad nulou, pro mrazák hodně pod nulou.
To nastavení teploty můžete na léto chtít změnit, tedy dát na nižší teplotu a v zimě opět vrátit zpět. Čím víc ale bude chtít mít studeno, tím větší spotřebu ledničky mít budou. To jen tak pro pořádek. Nezapomínejte odmrazovat, příliš námrazy a ledu účinnost snižuje.
Jenže, jakou teplotu by tedy lednička měla mít?
Chladnička by měla mít teplotu mezi 3 až 5 stupni Celsia. A neměla by přesahovat osm stupňů.
Mrazák má doporučenou teplotu mínus 18 stupňů. A nemělo by tam být nad mínus patnáct. Tedy míněno nad jako směrem k nule. Pochopitelně.
U chladničky je ale důležité, že různé části mají různé teploty. Logika věci v tom je, že nahoře je tepleji a dole méně (ale pozor, ty spodní šuplíky na ovoce a zeleninu jsou na tom jinak). Stejně tak jako ve dveřích bývá tepleji.
- Horní police – 4 až 5 stupňů.
- Střed lednice – 3 až 4 stupně.
- Dolní police – 1 až 2 stupně
- Zásuvky na ovoce a zeleninu – 5 až 7 stupňů.
- Dveře chladničky – 8 a až 10 stupňů.
Důležité vědět, protože podle toho jak je kde teplo (no, zima), byste měli v lednici skladovat věci.

Jak ale ověřit, že vaše lednice funguje jak má?
Velmi snadno, prostě si do lednice pořídíte teploměr. Můžete mechanický, ale velmi praktické jsou teploměry digitální – na baterii. A bohatě bude stačit “hloupý”, byť by samozřejmě chytrý, napojený na Home Assistant by mohl být velmi dobrý v hlídání, jestli něco není v nepořádku.

Každopádně za pár desítek korun si můžete na Ali či Temu koupit třeba to, co vidíte na obrázku. Měří to teplotu a ukazuje to minimální a maximální (což jde resetnout) – můžete tak sledovat výkyvy teplot.
Teploměr pak v ledničce postavíte kam se vám hodí, můžete i postupně otestovat jednotlivé pozice (a můžete ho dát i do mrazáku).
Má stojánek, má zavěšení a má i dvojici magnetů, pokud by v lednici bylo něco na co to lze přichytit. Na výběr je i černý nebo bílý a baterie je součástí, jen musíte otevřít a vyjmout izolační plast.
Pokud spěcháte tak “lednice teploměr” na Alze je výběr mechanických i digitálních.
Co chytré sledování lednice?
Pokud byste hledali chytrý, tak je to složitější, protože v ledničce je nejen studeno, ale také hodně vlhko. Jedna možná alternativa je Inkbird Wi-Fi Smart Thermometer, ale tam se připravte už na 750 Kč a podobně.
Do chladničky by nicméně mohl jít použít SwitchBot Thermo/Hygrometer Indoor/Outdoor – je i venkovní a od -10 do 65 stupňů, takže do mrazáku sice ne, ale do chladničky ano. Připojení BLE. Tenhle kousek je mimochodem už popsaný v Čím měřit venkovní teplotu (a případně vlhkost)?
PS: Hodně užitečnou věc najdete v Home Assistant: Jak nahlas varovat že se něco děje. Rozšíření pro hlídač ledničky
Tipy týkající se Chytré domácnosti (včetně Home Assistant)
-
TIP#2725: Chytrá Wi-Fi žárovka IMMAX NEO LITE SMART LED (E14 a GU10). Home Assistant, Alexa, Google Home
Další kousek od IMMAXu, žárovka (v tomto případě s E14 paticí) – IMMAX NEO LITE SMART LED žárovka E14 6W barevná a bílá WiFi a GU10 paticí IMMAX NEO LITE SMART LED…
-
TIP#2718: Home Assistant: Jak nahlas varovat že se něco děje. Rozšíření pro hlídač ledničky
Hlídač dveří ledničky pomoci senzoru je skvělá věc (Dveřní senzor co upozorní na dveře otevřené déle jak dvě minuty. Použití pro hlídání ledničky), už několikrát na mobilu dorazilo oznámení, že byly dveře…
-
TIP#2715: Home Assistant: Jak si snadno vytvořit plán vašeho bytu/kanceláře?
Pro Home Assistant se pro schématický “mapový” pohled může dost hodně hodit “floor plan”, tedy plán vašeho bytu, kanceláře či celého domu. Málokdo ví, že když máte iPhone vybavený LiDarem (12 Pro…
-
TIP#2714: Jak na dálku ovládat věci s infračerveným/RF ovladačem?
Původně to bylo v jednom z nákupních rádců, ale je to natolik užitečné, že se vyplatí tomu věnovat samotný tip. Udělátka pro chytrou domácnost, pomocí kterých můžete přes infračervené ovládání ovládat věci…
-
TIP#2709: Home Assistant: K čemu je Home Assistant Cloud?
Home Assistant Cloud je placená služba za 75 Eur ročně. S její pomocí můžete domácí Home Assistant “otevřít” pro přístup a ovládání z Internetu (aniž byste reálně řešili přístup dovnitř vaší domácí…
-
TIP#2706: Home Assistant: Plant Card. Praktičtější zobrazení stavu rostlinek (půdních senzorů)
Pokud máte chytré senzory pro kytky, tak je můžete zobrazovat v extra k tomu určené kartě Plant. Na jednom místě shrnuje všechny hodnoty a zároveň můžete nadefinovat povolený rozsah hodnot, takže ty…
-
TIP#2705: Čím měřit venkovní teplotu (a případně vlhkost)?
Většina senzorů (čidel) pro měření teploty a vlhkosti jsou “indoor”, tedy určené pro použití uvnitř a ne pro venkovní využití – nejsou voděodolné, takže je ven nemůžete použít. Související příspěvky TIP#991: Xiaomi…
-
TIP#2703: Jak je to s těmi (chytrými) prodlužovačkami co mají USB? Pozor na Ampéry, Watty a přetížení
Je to docela šikovná věc, chytré (ale klidně i nechytré) prodlužovačky, kde je několik 230 V pozic a k tomu (většinou) čtyři USB-C (nebo 3xUSB-C a 1xUSB-A). V chytré podobě bývají 230…
-
TIP#2702: Moes ZigBee Repeater (ZZJ-JM) pro rozšíření sítě
Potřebujete-li prodloužit dosah ZigBee, tak potřebujete buď aktivní (napájená) zařízení nebo samostatný repeater. Což už víme z předchozího tipu ZigBee a dosah? Budu potřebovat repeater? Související příspěvky TIP#2679: Malý chytrý Bluetooth/BLE teplo/vlhkoměr…
-
TIP#2700: Home Assistant: Dveřní senzor co upozorní na dveře otevřené déle jak dvě minuty. Použití pro hlídání ledničky
Čerstvě popsaný Dveřní/okenní ZigBee sensor Sonoff SNZB-04 má jedno nesmírně praktické využití. Hlídá nedovření dveří ledničky. Ona sama sice bučí když jsou dveře otevřené, ale to musí být poněkud víc. A běžně…
-
TIP#2699: Dveřní/okenní ZigBee sensor Sonoff SNZB-04
Sonoff SNZB-04 ZigBee Wireless Door/Window Sensor není nejlevnější, ale stále cenově rozumný (nezapomeňte si k němu koupit CR2023 baterii!). Je to klasický magnetický senzor, použitelný na cokoliv kde chcete hlídat otevření/zavření –…
-
TIP#2697: Chytrá prodlužovačka IMMAX NEO LITE. 4 zásuvky a 4 USB. Tuya, Wi-Fi a Home Assistant
Celým názvem IMMAX NEO LITE Smart Prodlužovací přívod 4AC+4USB, WiFi napovídajícím to, že jde o 4x 230 V a 4 x USB-A (2.4 A každý). V chytré podobě. A jde o Tuya,…
-
TIP#2695: Home Assistant: Android TV
HA automaticky objeví Android TV a pro přidání musíte jen opsat kód, který se objeví na televizi. Získáte tak možnost dálkového ovládání, ale má to nějaké ty mouchy. Související příspěvky TIP#2790: Home…
-
TIP#2693: Bluetooth USB s anténou (nejen) pro Home Assistant – EDUP EP-B3536Plus BT5.1. A co se stane, když nahradí USB Bluetooth dongle
Když jsem doma začal přidávat Bluetooth/BLE zařízení (hlavně půdní senzory v květináčích, ale i jeden teplotní senzor v dětském pokoji), tak jsem velmi rychle zjistil, že ty vzdálenější se čas od času…
-
TIP#2692: Xiaomi Mi Flora/Mi Plant/HHCC Flora Monitor. Další Bluetooth půdní senzor
Xiaomi Flora je poněkud dražší ale zajímavější varianta – v klasické podobě je pro MiHome, ale existuje i provedení pro Tuya. Najdete na Ali jako HHCC Flora Monitor v různo-barevných provedeních. Kusově…