Máte doma ledničku? No, my ano. Kombinovanou chladničku, tedy tu horní velkou věc pro spoustu věcí co se v pátek po nákupu stejně nevejdou. A dole pod tím mrazák. A pro každou z těch částí lze nastavit teplotu. Pro chladničku teplotu nad nulou, pro mrazák hodně pod nulou.
To nastavení teploty můžete na léto chtít změnit, tedy dát na nižší teplotu a v zimě opět vrátit zpět. Čím víc ale bude chtít mít studeno, tím větší spotřebu ledničky mít budou. To jen tak pro pořádek. Nezapomínejte odmrazovat, příliš námrazy a ledu účinnost snižuje.
Jenže, jakou teplotu by tedy lednička měla mít?
Chladnička by měla mít teplotu mezi 3 až 5 stupni Celsia. A neměla by přesahovat osm stupňů.
Mrazák má doporučenou teplotu mínus 18 stupňů. A nemělo by tam být nad mínus patnáct. Tedy míněno nad jako směrem k nule. Pochopitelně.
U chladničky je ale důležité, že různé části mají různé teploty. Logika věci v tom je, že nahoře je tepleji a dole méně (ale pozor, ty spodní šuplíky na ovoce a zeleninu jsou na tom jinak). Stejně tak jako ve dveřích bývá tepleji.
- Horní police – 4 až 5 stupňů.
- Střed lednice – 3 až 4 stupně.
- Dolní police – 1 až 2 stupně
- Zásuvky na ovoce a zeleninu – 5 až 7 stupňů.
- Dveře chladničky – 8 a až 10 stupňů.
Důležité vědět, protože podle toho jak je kde teplo (no, zima), byste měli v lednici skladovat věci.

Jak ale ověřit, že vaše lednice funguje jak má?
Velmi snadno, prostě si do lednice pořídíte teploměr. Můžete mechanický, ale velmi praktické jsou teploměry digitální – na baterii. A bohatě bude stačit “hloupý”, byť by samozřejmě chytrý, napojený na Home Assistant by mohl být velmi dobrý v hlídání, jestli něco není v nepořádku.

Každopádně za pár desítek korun si můžete na Ali či Temu koupit třeba to, co vidíte na obrázku. Měří to teplotu a ukazuje to minimální a maximální (což jde resetnout) – můžete tak sledovat výkyvy teplot.
Teploměr pak v ledničce postavíte kam se vám hodí, můžete i postupně otestovat jednotlivé pozice (a můžete ho dát i do mrazáku).
Má stojánek, má zavěšení a má i dvojici magnetů, pokud by v lednici bylo něco na co to lze přichytit. Na výběr je i černý nebo bílý a baterie je součástí, jen musíte otevřít a vyjmout izolační plast.
Pokud spěcháte tak “lednice teploměr” na Alze je výběr mechanických i digitálních.
Co chytré sledování lednice?
Pokud byste hledali chytrý, tak je to složitější, protože v ledničce je nejen studeno, ale také hodně vlhko. Jedna možná alternativa je Inkbird Wi-Fi Smart Thermometer, ale tam se připravte už na 750 Kč a podobně.
Do chladničky by nicméně mohl jít použít SwitchBot Thermo/Hygrometer Indoor/Outdoor – je i venkovní a od -10 do 65 stupňů, takže do mrazáku sice ne, ale do chladničky ano. Připojení BLE. Tenhle kousek je mimochodem už popsaný v Čím měřit venkovní teplotu (a případně vlhkost)?
PS: Hodně užitečnou věc najdete v Home Assistant: Jak nahlas varovat že se něco děje. Rozšíření pro hlídač ledničky
Tipy týkající se Chytré domácnosti (včetně Home Assistant)
-
TIP#2691: Nákupní rádce: Kamera na doma i na ven?
Jsem tu zase s dotazy. Jaké používáte IP kamery, tedy pokud je vůbec používáte. A sešla se, jak už to tak bývá, řada velmi užitečných odpovědi. Související příspěvky TIP#2823: TP-Link Tapo C225…
-
TIP#2689: Home Assistant: Jak je to s aktuálností údaje ze Zigbee (Bluetooth/BLE) senzorů? Co stav baterie?
Jednu věc byste měli vědět a přijdete na ni nejspíš stejně sami. Jen vám to nebude moc jasné. Pořídíte-li si si nějaký ten (nenapájený ze sítě) Zigbee senzor teploty a vlhkosti, tak…
-
TIP#2688: Home Assistant. Samba share add-on pro přístup k souborům na HA
Samba share najdete mezi add-ony a slouží k otevření přístupu k souborům s pomoc Samby, tedy pomocí síťového přístupu ve Windows (a samozřejmě i MacOS či Linuxu). Primárně pro HA provozovaný na Green…
-
TIP#2687: Home Assistant: Předpověď počasí
Ty roky co máme Netatmo jsem si velmi zvykl na to, že se mohu podívat na přehlednou předpověď počasí na týden dopředu (v březnu 2024 se to změnilo, nové rozhraní pro prohlížeč…
-
TIP#2685: Menší Tuya/MOES Bluetooth senzor pro vaše květinky
Na Aliexpress najdete MOES Smart Bluetooth Soil Tester. Malý, nemá tři trny, ale placatou delší věc pro zasunutí do hlíny. Horní část je obalená sundavací gumou – pod ní je kryt pro…
-
TIP#2683: Home Assistant: Jak na opravy configuration.yaml
V HA Green (OS, Supervices) si z add-ons přidejte File Editor. To vám umožní získat přístup k editaci configuration.yaml. Případně můžete jít i do VSCOde addon nebo do Samba add on (získáte…
-
TIP#2682: Home Assistant: Pomůže USB prodlužovací kabel s kvalitou Bluetooth signálu?
Je to s tím Bluetooth potíž. USB stick s Bluetooth/BLE můžete dát přímo do USB portu (třeba v HA Green krabičce), ale velmi brzy zjistíte, že dosah je bídný a věci na…
-
TIP#2679: Malý chytrý Bluetooth/BLE teplo/vlhkoměr s displejem od Xiaomi. A jde i v Home Assistant
Stálo to na Ali 138 korun, XIAOMI Mijia LYWSD03MMC, takže jsem to chtěl vidět a zkoumat. Popis je tradičně “Xiaomi Mijia Thermometer 2 Bluetooth Temperature Humidity Sensor Moisture Meter Smart LCD Screen…
-
TIP#2678: Home Assistant: Jak přidat do HA telefon/tablet/hodinky od Apple. A k čemu je to dobré
Podobně jako u Androidu je přidání iPhone či iPadu do HA věcí instalace mobilní aplikace z App Store a přihlášení se k vašemu HA. Je to ale trochu komplikované ještě tím, že…
-
TIP#2677: Home Assistant: Přímá podpora Bluetooth? Jak na to
Tohle je trochu komplikované a to i když máte Green krabičku. Ta neumí Bluetooth, takže musíte do USB portu (máte je tam dva, takže možná jeden zbyl poté co jeden zabralo ZigBee)…
-
TIP#2676: Home Assistant: Co přesně si koupit, abyste mohli okamžitě začít a na kolik vás to vyjde
Chcete začít používat Home Assistant pro ovládání a sledování chytré domácnosti? Je to překvapivě snadné, začátky nebudou ani moc bolestivé a vlastně to není ani příliš nákladné. Tedy co se základního vybavení…
-
TIP#2675: Home Assistant: Labels/Štítky pro lepší uspořádání, hledání i automatizaci
Labels najdete tam co (tedy v Settings -> Nastavení ->) Oblasti a Zóny a poté ve vlastnostech zařízení a dalších prvků HA. Je to nová (dorazila tuším někdy v dubnu 2024) forma…
-
TIP#2674: ZigBee a dosah? Budu potřebovat repeater?
ZigBee je bezdrátová Mesh síť, kde jednotlivá aktivně napájená zařízení umí předávat signál mezi sebou a tím posilovat dosah (fungují jako ZigBee Repeater). Nenapájená (typicky senzory s bateriemi) ale tohle neumí, takže…
-
TIP#2670: Chytrý venkovní (i vnitřní) ZigBee senzor pro vaše plantáže. Pardon. Květinky
Tohle mě vlastně aktuálně zajímá nejvíc – chytré senzory co umí sledovat stav u rostlinek – vlhkost, teplotu, některé i pH, slunce. A dokáží varovat, že byste měli zalévat a tak podobně.…
-
TIP#2669: Je nějaký rozdíl mezi aplikacemi Tuya App a Smart Life App?
Takové trochu matoucí, ale Smart Life App je tatáž aplikace jako Tuya App jenom tam chybí označení i loga Tuya. Je třeba to zmínit, protože to hodně lidí mate a budete se…