RDP (Remote Desktop Protocol) je věc známá více ve Windows než v Linuxovém světě – používá se pro vzdálený přístup na stroje s Windows, ale vcelku nic nebrání stejný nástroj (Připojení ke vzdálené ploše/Remote Desktop Connection) použít i pro přístup na Raspberry Pi, Ubuntu a další.
Na Raspberry Pi používající Xorg to je snadné, prostě si přidáte xrdp
sudo apt install -y xrdp
A pak se stačí v Připojení ke vzdálené ploše prostě připojit na vaše RPi – bude se nutné přihlásít (může to chtít dvakrát) a poté se vám objeví plocha a můžete pracovat.

Novější Raspberry používají místo Xorg Wayland, takže pokud chcete používat RDP, tak musíte v raspi-config změnit z Wayland -> X11. Případně, což je o dost jednodušší, využijte VNC – stačí ho zapnout v raspi-config a používat (třeba) RealVNC klienta.
Raspberry Pi 5 má s RDP ale problémy, objevující se typicky v Chromium či jinde v podobě artefaktů.
Nutno dodat, že RDP není nejrychlejší způsob, pokud vysloveně nemusíte jít touto cestou, vyberte si spíš VNC.
Přestanete-li RDP potřebovat, tak odstranění xrdp nic nebrání:
sudo apt-get remove xrdp
Tipy týkající se Raspberry Pi
-
TIP#2730: Jak na Raspberry Pi (a Linuxu vůbec) sledovat teplotu CPU, GPU a dalších částí počítače. Zkuste Psensor
Na i něčem tak základním jako Raspberry Pi můžete sledovat (nejen) teplotu a dá se pro to použít velmi nenáročný Psensor. Související příspěvky TIP#2933: Jak RaspBerry Pi spouštět z USB externího disku?…
-
TIP#2724: Raspberry Pi Connect nic nestojí a můžete mít na dálku přístup k vašemu RPi doma či v kanceláři
Raspberry Pi Connect umožní připojit se na vaše Raspberry z Internetu (no prostě vzdáleně) – Můžete ho ale využít jenom u Raspberry Pi 4/400/5 (a musíte mít 64 bitovou verzi) a pokud…
-
TIP#2723: Original case pro Raspberry Pi5 přímo od Raspberry
Je řada možností do čeho Raspberry “zavřít”, ale zrovna Raspberry Pi Case for Raspberry Pi 5 přímo od Raspberry je dobrá alternativa na začátek. Související příspěvky TIP#2779: Potřebuji pro Raspberry Pi chlazení?…
-
TIP#2720: Zprovoznění RaspBerry Pi5. Co koupit abyste měli vše potřebné
Už to bude docela dost let co jsem zprovozňoval první RaspBerry Pi – to co posloužilo pro celou sérií tipů (začínají v Jak na Raspberry Pi? Co si k samotnému Raspberry koupit?…
-
TIP#2642: Domácí síť, používat názvy zařízení jako “synology” nebo “synology.local”, tedy včetně “domény”?
V domácí síti (ale může to být i interní firemní) je vhodné používat DNS (viz Co je to DNS) a počítače a zařízení mít pojmenované. Přeci jen je snazší napsat synology.local než…
-
TIP#2632: Home Assistant: Home Assistant Green železo a jiné možnosti jak provozovat
Už dlouho jsem to chtěl začít zkoumat. A tak jsem si v březnu 2024 pořídil Home Assistant Green. Solidní krabičku s počítačem a software pro ovládání chytré domácnosti lokálně, tedy bez nutností…
-
TIP#2454: Jaké jsou (nejlepší) terminálové aplikace pro Linux?
V každém Linuxu budete mít “terminál”. Nakonec ho budete mít i v MacOS, ne zcela “terminál” najdete i ve Windows – příkazovou řádku, ať už klasické cmd.exe nebo novější PowerShell. Související příspěvky…
-
TIP#2368: Jak na Raspberry Pi zakázat Wi-Fi a ponechat si klasické Ethernet připojení
Mám (už dlouho) Raspberry Pi (nakonec je tu i seriál, který vznikl v době, kdy jsem si ho pořídil, viz konec tipu). Je připojené Ethernet kabelem, ale protože má také Wi-Fi, tak…
-
TIP#1463: Co je to Wine
Wine najdete na www.winehq.org a zajímat se o toto software má smysl pouze pokud používáte Linux. Umožňuje totiž v Linuxu přímo spouštět programy/aplikace z Windows. Přímo v tom významu, že není nutné…
-
Chcete ušetřit místo na Raspberry Pi? Vyhoďte Wolfram a možná i LibreOffice. Update bude podstatně rychlejší
Až někdy budete aktualizovat vaše Raspberry Pi, tak možná narazíte na roky starý zvláštní problém – wolfram-egine co má asi 300MB se bude stahovat dvě hodiny. Přitom zrovna Wolfram je něco, co…
-
Jak bootovat Raspberry Pi ze sítě (bez microSD)
Tohle se vám bude líbit, tady za předpokladu, že máte k dispozici nějak síťový server – vaše Raspbery Pi (to novější, Raspberry Pi 3 B+) můžete bootovat z něj. Pomocí klasické podpory…
-
Jak na Raspberry Pi? Jak s pomocí Kodi a Raspberry Pi vytvořit mediální centrum (19)
Kodi už jste na @365tipu možná potkali, patří mezi zdejší oblíbené řešení jak z běžné televize udělat chytrou. Nebo prostě jak si pouštět filmy. Prozatím hlavně s pomocí boxů s Androidem. Řeč…
-
Jak na Raspberry Pi? Jak na Raspbian spouštět Windows/Linux a další aplikace (co nejsou ARM). Emulátory a virtualizace (18)
Jeden z mírných nedostatků Raspberry Pi je procesor – ARM místo Intelu, takže pokud jde o virtualizaci a tomu podobné věci, tak jsou velmi omezené možnosti – x86 věci na ARM prostě…
-
Jak na Raspberry Pi? Spořič obrazovky a vypínání displeje (17)
PIXEL, tedy grafické rozhraní, nemá v Raspbianu žádný spořič obrazovky – pořídit si spořič můžete jakýkoliv, který funguje pro X Windows („sudo apt-get install xscreensaver„). Po instalaci najdete klasicky v Preferences v…
-
Jak na Raspberry Pi? Použijte Raspbian jako WiFi přístupový bod (Wireless Access Point) (16)
Raspberry Pi můžete používat pro vytvoření WiFi sítě či rozšíření vaší bezdrátové sítě. Tady je ale důležité znovu upozornit, že samotné Raspberry Pi nemá WiFi anténu a chcete-li ho tedy využít pro…