All In One PC (AiO) je označení pro počítač kde všechno je v “jedné bedýnce”, takový počítač je prostě běžně přímo součástí těla displeje. Má různé výhody i nevýhod, některé se ale časem poměrně dost mění.
Výhody All In One PC | Nevýhody All In One PC |
Úspora prostoru: AiO počítače zabírají méně místa, protože integrují všechny komponenty včetně monitoru do jediného zařízení. Snadná instalace: Nevyžadují složité kabelové propojení mnoha různých zařízení, což usnadňuje nastavení a používání. Estetika: Mívají elegantní design a mohou vypadat lépe na pracovním stole než tradiční stolní počítače s mnoha kabely a externími komponentami. Menší počet kabelů: Díky integraci komponentů potřebujete méně kabelů, což vede k čistější pracovní prostředí. Vše v ceně: Obvykle zahrnují vestavěný monitor, reproduktory, webovou kameru a někdy dokonce i klávesnici a myš, což znamená, že nejsou třeba žádné dodatečné nákupy. | Omezené možnosti upgradu: Komponenty jsou často integrované nebo specificky navržené pro design AiO, což ztěžuje nebo znemožňuje upgradování. Výkon versus cena: AiO počítače mohou nabídnout nižší výkon za stejnou cenu ve srovnání s tradičními stolními počítači, zvláště pokud jde o high-end modely. Opravy a údržba: Jakýkoliv problém vyžadující servis může být komplikovanější a dražší, protože komponenty jsou kompaktně zabudované do jednoho zařízení. Tepelný management: Omezený prostor může ztížit efektivní odvádění tepla, což může vést k vyšším teplotám a potenciálně kratší životnosti komponent. Omezená přizpůsobivost: Možnosti přizpůsobení jsou omezené vzhledem k integrovanému designu, což může být pro některé uživatele omezující. |
Proč si pořídit AiO?
All-in-One (AiO) počítač je ideální volbou pro uživatele hledající elegantní, prostorově úsporné a snadno použitelné řešení pro domácí nebo kancelářské prostředí.
S integrovaným monitorem, menším počtem kabelů a všemi nezbytnými komponenty v jednom zařízení nabízí AiO čisté a organizované pracovní prostředí.
Ačkoliv může být omezen v upgradovatelnosti a přizpůsobivosti ve srovnání s tradičními stolními počítači, jeho jednoduchá instalace a estetický design jsou přesvědčivými argumenty pro ty, kteří chtějí kombinovat funkčnost a styl bez komplikací.
TIP: Nákupní rádce: Na co hledět při koupi počítače (s Windows nebo Linuxem)
Proč si nepořídit AiO?
All-in-One (AiO) počítač může být nevhodný pro uživatele, kteří vyžadují vysoký výkon, rozšiřitelnost nebo specifické konfigurace pro intenzivní výpočetní úkoly, hraní her nebo profesionální práci s grafikou.
Omezené možnosti upgradování a složitější opravy znamenají, že AiO nemusí být nejlepší volbou pro ty, kteří chtějí investovat do systému, který se dá snadno aktualizovat nebo opravit.
Tepelný management v kompaktním designu AiO také může vést k vyšším teplotám, což může ovlivnit výkon a životnost zařízení.
Pro uživatele, kteří prioritizují výkon, upgradovatelnost a hodnotu za peníze, může být tradiční stolní počítač vhodnější volbou.
Není to vlastně tak nějak podobné notebooku?
AIO je vlastně totéž co většina notebooků – také jedno tělo, provedení, také obtížnější možnosti upgrade/rozšíření, výměny komponentů. Bývá tam také méně výkonu, hlavně u grafické karty, stejně jako možné komplikace s odvodem tepla při vysokém výkonu.
Právě i jako u notebooku to bývá komplikované s údržbou a případnou rozšiřitelnosti. Je běžné, že u AiO nelze dát více paměti nebo nový disk, nebo je to komplikované. Co ale rozhodně nejde, že byste si vyměnili grafickou kartu (GPU) za výkonnější.
Jaké jsou nejznámější AiO?

Apple iMac (příklad iMac 24″ M3 CZ Stříbrný): S ikonickým designem a výkonnými procesory je iMac známý svou kvalitou displeje, tenkým profilem a integrovaným ekosystémem softwaru. Apple pravidelně aktualizuje iMac s nejnovějšími technologiemi a hardwarovými komponentami.

Microsoft Surface Studio (příklad Surface Studio 2+): Navržený primárně pro tvůrce, grafické designéry a profesionály v kreativním odvětví, Surface Studio nabízí jedinečný, nastavitelný dotykový displej s vysokým rozlišením a podporou pera Surface Pen.

Dell XPS All-in-One resp. Dell OptiPlex/Inspiron (příklad DELL Optiplex 7410 či DELL Inspiron 24): Řada XPS od Della nabízí vynikající kvalitu obrazu s 4K Ultra HD displeji a výkonné procesory, které uspokojí potřeby jak běžných uživatelů, tak profesionálů.

HP Envy All-in-One (příklad HP ENVY 27-cp0001nc Black): HP Envy AiO počítače jsou známé svým atraktivním designem, silným výkonem a kvalitními reproduktory. Jsou vhodné pro multimediální použití, práci i zábavu.

Lenovo Yoga (příklad Lenovo Yoga AIO 9 32IRH8): Lenovo nabízí AiO řešení zaměřené na kreativce, s podobnými vlastnostmi jako Surface Studio, včetně naklápěcího dotykového displeje, podpory pera a výkonných komponent.
Pro další příklady viz ALL In One PC kategorie na Alze (nebo kdekoliv jinde).
Co říkáte vy sami
Na sociálních sítích jsem nedávno dál toto: Zase nějaký ten zvědavý dotaz. All In One PC koncept znáte? Koupili byste si to? Nebo to snad dokonce máte? A máte s tím tedy nějaké zkušenosti? Příklad je třeba HP cr0902nc White, ale třeba i iMac od Apple (krásné kousky). Alza má i kategorii All In One PC.
Sešlo se dostatek velmi užitečných a skvělých postřehů, takže jak je teď nově zvykem, díky za ně a tady jsou:
- Michal Urban: Pokud by mi nezáleželo na ceně, jednoznačně iMac v nějaké vyšší konfiguraci s TouchID klávesnicí a větším úložištěm a RAMkou. Jsou to nádherná a vymazlená zařízení. (jen opravdu zbytečně drahá). Pro Windows bych ale asi nic nechtěl. Rád si zahraju AAA tituly na které AiO nemají výkon. Mám to tak i doma řešené. Na běžné věci, prohlížení internetu a nákupy Mac a na hraní mám nově výkonné Windows PC. Do kanceláří, na recepce nebo živnostníkům jsou AiO počítače zajímavým a levným řešením.
- Martin Hložek: Rodiče mají už hodně staré Lenovo (IdeaCentre myslím). Za celou dobu jsem v tom jen vyměnil disk za SSD, jinak funguje spolehlivě. Vede od toho jeden kabel, zabírá minimum místa a na „takové to domácí brouzdání“, prohlížení fotek a sem tam něco vytisknout je to plně dostačující.
- Prochaine: To HP jsem před týdnem instaloval u klienta. Jinak mám u zákazníků desítky Lenovo Tiny-In-One řešení, kde se PC a monitor kupuje samostatně a pak vkládají do sebe. Za mě nejlepší řešení, pokud není potřeba grafická karta.
- Martin Pegner: Máme v ordinaci už léta. Bohužel nikoliv od Apple, kvůli lékařskému SW…
- Jihocech: Pro obyčejné nenáročné uživatele, kteří nic moc neřeší a počítají, že to za deset let vymění to není špatná varianta. Obecně si ale myslím, že kvalitní velký monitor plus něco je dlouhodobě udrzitelnější.
- Marek Šesták. Před mnoha lety jsme koupili z druhé ruky jakýsi Dell s (na tu dobu) poměrně výkoným procesorem. Do dneška pro běžnou práci (email/browsing/video/tisk/office/fotky) stačí. Tichý, rychlý, žádné kabely a krabice. Ideální. Až odejde do křemíkového nebe, bude to zase AIl in One PC.
- Marian Kramarik: Mám 12 let iMac, 2x byl v servisu, v zásadě bezproblémový stroj, na moji kancelářskou práci či jako multimediální centrum famózní, neměnil bych. Doma máme ještě HP All In One, asi rok, ale při zatížení rychle slábne, to z Maca neznám….
- MaReK Olšavský: Nekoupil. Nebývá to rozšiřitelné (naximálně RAM a SSD), ale především mi monitor přežije několik PC. Proč kupovat s novým počítačem i nový display?
- czesnack: Máma má už 5 let Lenovo IdeaCentre, zvládne tam i úpravu fotek, takže dostačující, akorát začal bzučet větráček, snad půjde lehce vyměnit.
- Honza Skýpala: Asi ne. Jediné, co mi all-in-1 dá, je design. Nedá mi to ani výkon jako desktop, ani přenositelnost jako laptop, ani široké možnosti konfigurace jako komponenty, ani jednoduché ovládání jako iPad. Na firemní recepci kvůli designu budiž, ale fakt tam kromě designu není benefit.
- Josef Jílek: Před mnoha lety jsem pořizoval rodičům a po upgradu SSD slouží doteď. Takže pro domácí nenáročné použití super… Ale v jedné škole jsem se staral o IVT učebnu z AiO a tam bych to teda už nikdy nechtěl vidět. Jakákoli závada/poškrábaný LCD velký problém na opravu…
- dwbmb: Kupoval jsem do rodiny jedno takové HP. 3patná zkušenost. Aby vůbec stál, musí být trochu zakloněný dozadu. Takže webkamera míří do stropu. Odlepuje se ten „hezký“ panel pod LCD. Porty a tlačítka jsou různě ze stran nebo zespoda, o existenci USB slotu třeba pro flashku vím jen z paměti, tlačítka hledám hmatem, správné tlačítko pak metodou pokus/omyl.
- Šalom: Dříve to v kanceláři dávalo smysl jako úspora místa. V dobách mini PC to smysl moc nedává.
- Jan Sobotka:Potom co jsem několik all-in-onů „servisoval“ různě známým, (jednalo se zajména o kousky od Lenova, které samo o sobě nemusím) bych do all-in-onu s Windows nešel. Do iMacu bych se ale jít nebál, pokud bych na něj našel dobrý use-case. Zejména proto, že Macy mají z mé zkušenosti daleko delší „morální životnost“.
- pel_va_e: Rodiče potřebovali nové PC. Do teď hučící bedna ve skříni. Rozhodování mezi AiO, míní PC. Začal jsem s tím proč vlastně do výběru nezapojíme i Mac. iMac byl mimo budget. Ne z důvodu nedostatku financí ale proto, že to opravdu nevyužijí. Nakonec objednán Mac Mini.
- lukymu: Nebal bych se toho.Dneska uz je HW mene poruchovy nez software. Rekl bych,ze to maji odladene po HW strance….
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#2829: Kupujete či chcete použít HDMI kabel? Tak pozor, aby to byl ten správný
Taková malá drobnost, na kterou se často zapomíná. Máte-li například Apple TV 4K a chcete aby obraz a vše fungovalo jak má, tak potřebujete HDMI kabel pro HDMI 2.1 nebo alespoň 2.0.…
-
TIP#2827: Vodafone GigaCube 5G “věžička” s 5G Internetem (recenze)
Vodafone GigaCube 5G je povedený 5G modem pro domácí i menší/střední firemní síť za 6001 Kč. Budete pochopitelně potřebovat SIM kartu (Nano SIM) ś mobilním datovým tarifem, ať už vlastním nebo si…
-
Hlouposti z Aliexpressu (3): Stahovák olejového filtru. Hadicové konektory. Spirálový chránič kabelů
Kryt na batoh proti dešti. Šprcka na Dálkové ovládání. Kravinka pro kočku. Koncovky na šipky. Držák otevřeného okna. Sucháč na kabely. Čistící nástroje na sluchátka a pár záhad. Související příspěvky TIP#684: Nákupní…
-
TIP#2823: TP-Link Tapo C225 – 2K QHD domácí pohyblivá kamera. První zkušenosti
Dorazila Tapo C225, domácí kamera od TP-Linku s vysokým rozlišením, nočním viděním, 360 stupňovým zorným úhlem, mikrofonem/reproduktorem a detekcí pohybu a zvuku. A také slušnými schopnostmi a nastavitelností. Takže nejprve první zkušenosti,…
-
Nákupní rádce (29): QOOBE NUC. Ethernet přes elektrické rozvody. Brčka plastová nevymřela. PlayStation 5 Pro
Pouzdro na pevný disk. Stelivo pro kočky. BT USB udělátko do staršího auta. USB-C/Thunderbolt měřák. „Pigi čaj“ v podobě kávy. Meteostanice Solight. Brašny na notebooky, Ali nebo v Česku? Související příspěvky TIP#684:…
-
TIP#2812: Jaký je O2 Tag? “Lokalizační čip” použitelný v Apple Find My, ale za podstatně méně peněz
Jak funguje Apple AirTag jsme tu už probírali, dokonce v několika tipech. Začít můžete třeba v Jak na Apple AirTag: K čemu je to použitelné (a platí i pro Tile a další)…
-
Nákupní rádce (28): Pohybové senzory. Lepidlo na svařování kovů za studena. Alza dny (opět)
Tesla má chytrý teplo-vlhkoměr. Kalkulačku? Máte? Jaký inkoust kupovat do tiskárny? Pouzdro na lahev použitelné i na leccos jiného. Digitální ladička. Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co…
-
TIP#2809: Nákupní rádce: Jaké powerbanky smějí/nesmějí na palubu letadla? A proč tomu tak je?
Na palubu letadla lze vzít pouze powerbanky splňující určitá pravidla stanovená mezinárodními předpisy pro leteckou přepravu, zejména kvůli rizikům spojeným s lithium-iontovými /Li-Ion) bateriemi, které jsou v nich použity. Související příspěvky TIP#467:…
-
TIP#2800: Tester USB portu/nabíječky za pár desítek korun z Aliexpressu. Užitečná vychytávka. K čemu je to dobré? A jaké jsou lepší?
Stálo to 96 Kč na Temu a je to USB stick. Zapojíte do USB, poté do toho zapojíte nějaké další USB zařízení. Má to displej, na kterém uvidíte informace o tom, jaké…
-
TIP#2798: Co je to šuplera. K čemu slouží? A víte, že ji můžete mít i digitální?
Šuplera (ale i šupléra), delším názvem posuvné měřítko/měřidlo, je základní vybavení dílny. Jak delší pojmenování napovídá, jde o pomůcku pro měření – vnějších i vnitřních rozměrů – délky, průměru, hloubky. Hodí se…
-
TIP#2797: Jaký inkoust kupovat do tiskárny? Originál? Předplatné? Nebo alternativy?
Bude to brzy rok, co jsme domů pořídili HP Deskjet 2700. Povídání k tomu je v První dojmy a postřehy a jak je to s HP Ink/HP+ a prozatím zůstáváme u měsíčního…
-
Nákupní rádce (27): Nalepovací hřebík. Francovka. Jo! USB Hub 9-in-1. Závěsné vaku vaky
Sixtol Organizér do kufru auta. Taková blbost a vono to stojí 450 korun!! AlzaErgo stoly. HP 250 G9 Dark Ash. Creative OUTLIER PRO sluchátka. ASUS Zenbook 14 OLED. M.2 SSD. Rowenta RO3786EA.…
-
TIP#2792: Kde nakupovat na Internetu v zahraničí (tedy hlavně “v Číně”)? A čím to může být rizikové
Teď to tak nějak frčí. S nástupem Temu či Shein se svět diví, jak je možné zaplavit trh vetešnictvím za minimální ceny, s nulovým dopravným a v balíčku skoro kamkoliv do (většinou)…
-
TIP#2789: M.2? NVMe nebo SATA? Jak je to s těmi klíči? A jaké délky nesou které označení
SSD. Skvělá věc. Solid State Disk (Drive) plným názvem, což je taky důvod, proč nedává smysl psát “SSD Disk”, Ale to je vedlejší, dnes bude řeč o rozhraní označeném jako M.2 a…
-
Hlouposti z Aliexpressu (2): Brýle všeho druhu. Další silné neodymové magnety. Parakordový provázek
Vidličko-lžíce. Navigace pro motorkáře. Cyklo oblečení. Fascinující ty „SEO popisky“. Nabíječka, lampička, hodiny, reproduktor. GPS Tracker z Ali Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co si při koupi…