Řešilo se to tu už pro Windows (Jak ve Windows přesunout okno ztracené mimo obrazovku zpět na plochu) a je nutné se podívat i na tuhle zapeklitost na Mac OS. Je to tam totiž paradoxně ještě horší. Otevíraná okna se běžně zcela náhodně otevřou někde na některé z virtuálních ploch nebo pod již otevřenými okny.
Pokud tedy čekáte běžné chování, tedy že otevřené/aktivované okno se prostě objeví na popředí, tak na to zapomeňte. Ale pro Apple je to nejspíš vlastnost. Ač je to nesmírně otravné.

Nejsnazší (a také nejspolehlivější) jak najít nějaké okno je Mission Control (F3, Control+šipka nahoru, gesto třemi/čtyřmi prsty vzhůru na Trackpadu, dvěma prsty kliknout na Apple myši). Tam najděte okno a nejlepší je přetáhnout ho na plochu.
Pomocí může i Dock – Klikněte na ikonku aplikace, ale jsou situace, kdy to stejně aplikaci na popředí neukáže. Případně použít Option+Command a poté klikněte na ikonku – schovají se všechny ostatní okna a mělo by se objevit to jediné od aplikace. Pomůže i vyvolat menu (Ctrl + kliknutí) kde bývá Zobrazit nebo Zobrazit všechna okna.

Můžete využít i Cmd+Tab přepněte na aplikaci a mělo by ji to zobrazit.
Je-li aktivní menu spuštěné aplikace (poznáte snadno, vedle jablíčka je název aplikace) tak klikněte na (většinou, nemusí totiž existovat) předposlední položku menu – Windows/Okno. Mohlo by tam být Převést vše do popředí/Bring all to front. Případně mohou pomoci i další volby. Háček je, že tam nic použitelného být nemusí. Na tohle ale moc nespoléhejte
Zmatení
Při více displejích (monitorech) se i na Mac OS děje to, že se okno může rozhodnout být na “tom druhém”, respektive i na tom “právě vypnutém“.
Ještě větší komplikace do toho přináší pokud používáte iPad jako další plochu (Co je to Společné ovládání/Universal Control pro Mac/iPad a jak to zapnout a používat) tam totiž paradoxně okna na iPadu vůbec nejsou vidět v Mission Control.a iPad se chová jako další Plocha, která navíc také není vidět v Mission control. Prostě Apple.
Aby toho nebylo málo, tak jakkoliv v Docku můžete vidět běžící aplikace (tečka pod ikonou), tak ta nemusí mít žádná okna a nelze ji tedy aktivovat – typicky třeba otevřete Fotky a po dokončení prohlížení je červeným kolečkem “zavřete”. Fotky stále “běží” (Dock ukazuje), ale už nemají použitelné okno. Případně nezavíratelný Finder.
Pozor i na různé verze MacOS a rozdílné chování oken či klávesových zkratek.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#458: Jak udělat screenshot na Mac počítači?
Jak udělat screenshot (vyfotit obrazovku či okno) je tu probíráno pro Windows v několika případech, extra jak na to na Windows tabletu a v podobě poměrně rozsáhlého tipu Jak na screenshoty ve…