Je to vlastně už docela dlouho, co jsem na všech mých webech zrušil podporu Google AMP. Pak jsem delší dobu chtěl napsat tip tomu věnovaný, ale nějak to zapadlo v záplavě jiných tipů. A je tedy čas to napravit.
Připomeňme si co že to Google AMP je. Proprietární webový framework navržený Google a využívaný hlavně Google. Měl původně sloužit pro vytváření rychle načítajících se mobilních webových stránek.
Google se ho pár let snažil protlačit i tím, že “zvýhodňoval” weby, které AMP nasadily, ale jak se ukazovalo jak nepraktické a zbytečné řešení to je, tak posléze od tohoto nátlaku upustil a AMP tak ztratil jedinou mírně praktickou výhodu – tedy lepší umístění ve výsledcích u Google oproti klasickým (enAMP) stránkám.
TIP: We’re turning off AMP pages at Search Engine Land napsali v Seach Engine Land v listopadu 2021, vlastně někdy v době, kdy jsem vypínal veškeré AMP podpory na mých webech
AMP přinášelo řadu nevýhod, hlavně se odvíjejících od toho, že stránky pro AMP musely být ve speciální verzi HTML a pro weby to tak znamenalo další náklady a komplikace. Včetně omezení v designu i funkcionalitě.
Vedlejší nepříznivý dopad byl i v tom, že AMP stránky měly jinou URL než přirozená podoba a Google tomu nakonec nasadil korunu v podobě kompletních AMP Cache – vytvořil proxy server ukládající kopie AMP stránek. Bohužel ale na kompletní vlastní doménové adrese u Google, vytvářející kopii skutečného webu. Což mimo jiné komplikovalo i optimalizaci pro vyhledávače (SEO).
Smysl AMP ztratil i s tím jak pokročil Internet jako takový – vznikal v době kdy mobilní Internet byl pomalý. s velkou latenci, což dnešní Internet není. V mnoha případech dokáže být i rychlejší než pevný Internet.
Většina přínosu AMPu v podobě zrychlení stránek se navíc už na počátku dala dosáhnout vhodným designem stránek. Což bohužel řada webů nedodržovala a výsledkem jsou a byly nafouknuté weby plné zbytečných prvků a ještě zbytečnější záplavy knihoven. AMP to “řešil” tím, že tvůrce webů přinutil vytvořit “odtučněnou” verzi webu, kterou ale museli udržovat zároveň s klasickou.
TIP: Dobré čtení je ve What happened when we disabled Google AMP at Tribune Publishing? Shockingly little. So you should try it, too. Včetně grafů ukazujících, že vypnutí AMP neznamená dopad na návštěvnost
AMP také přinášelo komplikace při měření návštěvnosti a omezení při monetizaci. Google totiž určoval zda a jaké reklamy na AMP verzích stránek je možné mít. Některé formáty tam ani nebylo možné mít z technických hledisek.
Co tedy s AMP?
Pokud stále máte na webu AMP, tak je nejvyšší čas tuto cestu opustit a zbavit se tak (záměrně vyvolávané) závislosti na Google.
Rychlejší web a tím i lepší umístění ve vyhledávání můžete docílit snadno, vhodným designem stránek a kvalitním backendem. Jde navíc o mobilní podobu, kde tak jako tak by mělo být velmi dbáno na efektivitu, rychlost i použitelnost pro uživatele.
U existujícího webu s AMP si ho můžete případně ponechat, ale jedině pokud to pro vás neznamená další náklady a komplikace. U nově budovaných webu AMP v žádném případě nenasazujte.
Pokud AMP odstraníte, tak nezapomeňte ošetřit případné AMP URL, které nově mohou vracet 404ku. Je snadné provést přesměrování na klasickou adresu. Pro příklad viz Co udělat na WordPressu, pokud vypnete podporu AMP? Důvod proč to udělat je ten, že pokud váš web existoval delší dobu, tak je velmi pravděpodobné, že existuje zpětné odkazy právě na AMP verze stránek.
Další tipy týkající se SEO
-
TIP#084: K čemu je v Google dobrý operátor site: (a jaké další jsou užitečné)
Vždy když potřebuji něco najít na www.lupa.cz, tak místo tamního vyhledávacího políčka raději do prohlížeče napíšu co že to hledám a doplním k tomu „site:lupa.cz„. Dělám to proto, že to prostě funguje…
-
TIP#021: Abeceda v našeptávači prohlížeče! Mrkněte na moji a pochlubte se vaší #naseptavac
Myslím, že si pamatuju dobu, kdy prohlížeče žádné našeptávače neměly. A že se to celé poněkud vyvíjelo, bouřlivě (rok 2010, to je pěkně dávno), až do dnešní doby, kdy bez našeptávače v…