Určitě jste to už někdy potkali. Vyvoláte si připojení Bluetooth zařízení (nebo seznam okolních Wi-Fi pro připojení k nějaké) a tam jsou vidět divné věci. Zejména u Bluetooth tam budou věci jako 02:EA:38:6F:15:95.
Mezi konspirátory a v anti-očkovací scéně je nepochopitelně masově rozšířené, že tahle šestnáctková čísla, jsou očkovaní lidé. Ano, myslí si, že každý očkovaný člověk se stává vysílačem a přijímačem 5G (či něčeho jiného), protože to způsobují “nanočástice” ve vakcíně.
Stejně tak jsou schopni slepě věřit v to, že když se mezi Wi-Fi objeví něco jako Pfizer0578AE, tak že je to další očkovaný člověk. A v obou případech, že je možné takové lidi ovládat právě pomocí 5G sítí. Ty totiž považují za nekonečné zlo a příčínu všeho možné i nemožného.
Lidská hloupost prostě JE nekonečná, ale asi se vám nikdy nepodaří takovým lidem vysvětlit, jak hloupí jsou. Každopádně. můžete to zkusit.
Bluetooth (Bluetooth LE)
U Bluetooth má každé zařízení Bluetooth adresu (BD_ADDR) v podobě 48 bitového unikátního identifikátor. Ten zařízení přiděluje výrobce a vlastně je to něco, jako MAC adresa síťové karty/zařízení.
Pro potřeby zobrazení se používá dvanáct (protože 6 krát 8 bitů = 48 bitů) hexadecimálních/šestnáctkových číslic, jednotlivých bajtů ze kterých se adresa skládá. Dvanáct čislo je rozdělených po bajtech, takže vždy dvě číslice společně a odděleny dvojtečkou.
Za normálních okolností se v přehledu nedalekých Bluetooth zařízení nic takového ukazovat nebude – každé má zpravidla vlastní jméno, které mu dal jeho vlastník. Pokud ale jméno nedostalo, tak se ukazuje jeho identifikátor.


Na některých mobilech se můžete podívat na oba údaje, tedy jak na nastavené jméno, tak bluetooth adresu. Nebývá to ale běžné, nebo si musíte pořídit nějakou aplikaci, která umí tyto informace zobrazovat. Třeba Bluetooth Finder, scanner Pair pro Android



Bluetooth Inspector pro iPhone/iPad (mimochodem hodně povedená aplikace).
Ve Windows také nemůžete běžně vidět víc než jména zařízení, ale i tady si můžete pořídit něco, co vám to umožní. Třeba starý známý Bluetooth view. Pokud máte v oblibě Python, tak viz How to Make a Simple Bluetooth Scanner on Windows with Python.
Pro Mac OS budete muset také opatřit něco navíc, od Apple vstřícnost nečekejte. Snadno to napravíte s výše zmíněným Bluetooth Inspector, který má i Mac OS verzi.
TIP: Fact check: No, the Oxford-AstraZeneca vaccine will not make your body Bluetooth connectable
Wi-FI
Wi-Fi se jako hexadecimální adresa neukazuje, ale každé Wi-Fi má MAC adresu, tedy také hexa/šestnáctkově vyjádřenou identifikaci. Šestnáctkově se také může využít síťové heslo.
S ohledem na anti-vaxx a konspirátory je tady ale fantastická příležitost jak si z nich dělat šprťouchlata. Vlastní Wi-Fi, ať už je to router nebo mobilní telefon či tablet, si můžete pojmenovat jak chcete. Ostatně stejně jako u Bluetooth.
Takže pokud mezi WiFi (či Bluetooth) vidíte něco jako AstraZeneca_ChAdOx1-S tak je to někdo, kdo si zařízení (síť) takto pojmenoval. A baví se nad hloupostí těch, kteří věří v nesmysly.
Možnosti pojmenovat si Wi-Fi jakkoliv chcete využívají mimochodem i hackeři k chytání lidí, kteří se důvěřivě připojí na “známou” Wi-Fi – zejména ve spojení s nastavením připojovat automaticky to je zásadní bezpečnostní problém.
Pro zkoumání Wi-Fi jsou také k dispozici spousty různých užitečných pomůcek, tady viz Jak ve Windows 10 zjistit sílu Wi-Fi signálu a ještě lépe v Co je to WiFi/Packet Sniffer a kde si ho můžu opatřit a co bych o tom měl vědět?
PS: Další vlastně docela související ukázka hlouposti konspirátorů je v Co je to EAN? A jakou to má spojitost s 666 a kontaminací potravin?