@365tipu

TIP#2236: Mám používat notebook se zavřeným víkem?

Běžné používání notebooku (laptopu) je s víkem otevřeným – to proto, že používáte displej, pracujete na něm. Pokud ale máte externí displej, tak ten na notebooku nepotřebujete. Případně možná chcete něco “nechat běžet”, třeba přes noc, a zavřít víko vypadá poněkud praktičtější, než ho nechat otevřené.

Měli byste vědět, že zavřené víko může výrazně zhoršit chlazení (odvod tepla). Což může vést k přehřátí notebooku. Ten na to může zareagovat zpomalením (aby omezil tvorbu tepla), ale také to může znamenat, že dojde k poškození – ohrozit to může displej, protože u toho se nepočítá s tím, že by “zakrýval” klávesnici a ostatní prostor a teplo bude proudit právě na displej. 

TIP: Přehřívající se počítač či notebook? Jaké teploty procesoru či grafické karty jsou bezpečné? A jak to sledovat? se vám možná bude hodit

Komplikace to ale může přinést i dalším komponentům – procesorů, pamětem, disku. 

Pokud má notebook větrák, tak vyšší teplotu poznáte podle zvýšeného otáčení. A pokud máte notebook starší, tak je dost dobře možné, že větrák i cesty pro průchod vzduchu budou méně průchozí, zaneseny prachem. 

Budete-li chtít notebook používat se zavřeným víkem tak pozor. Prostě to zkuste, sledujte zda se nepřehřívá a podle toho pokračujte. 

Přehřívá-li se, zkuste ho vyčistit (Jak řešit přehřívající se počítač či notebook?). Nepomůže-li to, možná pomůže chladící podložka. Nepomůže-li nic z toho, tak notebook nepoužívejte se zavřeným víkem.

Při provozu můžete teplotu sledovat, nástrojů je na to dostatek. Popsané jsou v Jak ve Windows a Linuxu monitorovat teplotu procesoru, grafické karty, disků a dalších komponent

Teplotu hodně ovlivní to co děláte. Pokud budete jen brouzdat po webu či editovat tabulky a dokumenty, tak se nic zásadního dít nebude. Přehrávání videa už bude náročnější. Hraní dnešních her bude extrémně náročné.

TIP: Jak ve Windows nastavit. co se stane po zavření víka notebooku se určitě bude hodit. Pro Mac se mrkněte na Amphetamine 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky