@365tipu

TIP#2186: Jak na Apple Pencil 2. Druhou generaci pera pro iPady 

Novější iPady Air a iPady Pro podporují druhou generaci pera od Apple – Apple Pencil 2. To je charakteristické tím, že je bezdrátově nabíjené (takže už nemá nabíjecí konektor) a nabíjí se po přichycení k magnetickému “držáku” na horní (širší) hraně iPadu. 

Spárování s iPadem je automatické – prostě dejte pero do magnetického úchytu. Objeví se miniaturní kouzelník a pero máte připojené. V Nastavení/Settings -> Apple Pencil najdete možnosti nastavení – můžete vybrat co dělá poklepání (lze i vypnout), vynutit kreslení pouze s perem (nebude to fungovat prstem) a nastavit chování přejetí z dvou dolních rohu – výchozí je vlevo screenshot a vpravo Rychlá poznámka. Můžete prohodit nebo vypnout, nic dalšího k dispozici není.

Nepočítejte s tím, že by perem šlo dělat všechno – budete hodně potřebovat prsty. Včetně toho, že většina gest jde dělat jenom prsty. Tedy, abyste tomu rozuměli správně, perem nejde například ani vytáhnout ovládací panel. Dokonce ani Dock. Pero prostě není ovládací nástroj ale hlavně jde o kreslící nástroj.  

Na stejném místě je vidět i na kolik máte nabito, což je krátce vidět i při přiložení pera. Dejte si pozor, že s některými pouzdry se vám pero nebude nabíjet. Musí být opravdu blízko a jakýkoliv plast/materiál mezi iPadem a perem znemožňuje nabíjení. 

Apple udává, že Pencil 2 má fungovat až 12 hodin na plné nabití. Nepoužívané pero ztratí zhruba 1-2 procenta denně. Pencil 2 jde nabíjet jenom bezdrátově ale ne tak, že ho dáte na nějakou běžnou bezdrátovou nabíječku, ty se neumí s perem “povídat” a hrozí poškození. Co navíc, dlouhodobě vybité pero může vést k poškození baterií (a ty nelze vyměnit).

Rychlost nabití Pencil 2 je solidní, během pár minut můžete být na 30 procentech, za zhruba 20 minut kompletně nabito. 

Na jednu věc si dejte pozor – nedávejte pero na kovový podklad – vede to k velmi rychlému vybíjení, zhruba tak po týdnu jste komplet na nule. 

K čemu je to vlastně dobré a kde to koupit

Pero je od toho, abyste s ním kreslili a psát – můžete s ním (částečně) i ovládat iPad. Má výměnný hrot, který budete po určité době (dle intenzity používání) koupit. Cena 579 Kč (589 Kč na Alze).  Jak dlouho může hrot vydržet? Při několika hodinách užívání denně čtyři až pět měsíců. Nechcete-li originál od Apple tak na Internetu najdete alternativy – levnější, ale také třeba s jinými vlastnostmi. 

Samotné Apple Pencil 2. generace vyjde na 3 490 Kč (cena u Apple), na Alze ho ale mají, kupodivu, levnější, aktuálně 3 159 Kč. Budete-li chtít kupovat tak pozor, na starší iPady druhá generace pera použít nejde (nemají bezdrátové nabíjení mimo jiné).

Pro ovládání iPadu nepočítejte s tím, že to půjde jen perem – neumí některá gesta (logické, třeba proto že řada z nich vyžaduje víc prstů). 

Na Apple Pencil 2 je “tlačítko” – dvojí poklepání na spodní části. Jde si nastavit co má dělat a případně to může mít i různé funkce v různých aplikacích. 

Pokud se perem dotknete zamčené obrazovky otevře se možnost psát Rychlou poznámku. Nemusíte tedy odemykat. Zapnutí/vypnutí najdete  Nastavení/Settings -> Poznámky/Notes -> Přístup ze zamknuté obrazovky/Lock Screen and Control Center

Pero skvěle funguje se Scribble funkčnosti (od iPadOS 14). Řeč je o tom už v Proč mi nefunguje psaní s Apple Pencil na iPadu? Jak aktivovat Scribble a využití i pro kreslení obrazců/tvarů. Jsou tam i nějaké další vychytávka – mazání textu přeškrtnutím, výběr textu namalování kolečka okolo a další. 

Při kreslení nezapomeňte, že Apple Pencil je citlivé na tlak – můžete tak, stejně jako s klasickou tužkou, stínovat. 

Pero je skvělé, když se potřebujete podepsat. Což jde například snadno udělat v PDF souboru – stačí kliknout na ikonku pera, pak na “+” a vybrat Podpis/Signature. 

Potřebujete zjistit stav nabití? Přiložte Pencil 2 na nabíjecí místo, nahoře na obrazovce krátce vyjede žádaná informace. Můžete jít i do Nastavení/Settings -> Apple Pencil (pero ani nemusí být přichycené). 

V Nastavení/Settings -> Apple Pencil navíc najdete některé další užitečné věci – vedle nastavení co dělá poklepání na pero si můžete aktivovat Kreslit jen pomocí Apple Pencil – usnadníte si tím život, protože vaše prsty nebudou zbytečně kreslit. Chcete-li, můžete si přidat bateriový Widget – bude tam vidět i pero.

Pero je velmi užitečné pro Rychlé poznámky (viz Jak na Rychlé poznámky/Quick Notes na iPadu) či prostě pro Poznámky vůbec. Stejně tak se bude hodit pro anotace na obrázcích, PDF a dalších formátech, která lze anotovat.

Pro Pencil fungují dvě specifická gesta – pravý dolní roh pro vyvolání Rychlé poznámky (to funguje i prstem) a levý dolní roh pro Screenshot (což prstem nefunguje). Nastavitelné (respektive vypnutelné a prohoditelné) v Nastavení/Settings -> Apple Pencil

Potřebujete namalovat rovnou čáru? Vyberte si kreslící pomůcku a pak aktivujte pravítko – umístěte ho podle potřeby. Perem pak kreslete na hraně pravítka. 

Chcete-kreslit tvary? Čtverce, obdélníky, kružnice, elipsy, srdíčka? Mrkněte do výše uvedeného tipu o Scribble, je tam o tom řeč. 

Chcete obkreslit něco z papíru? Nic složitého, prostě ho položte na displej a perem můžete začít obkreslovat. Jen tedy nesmí papír být příliš tlustý. Můžete se tak i lépe naučit kreslit a držet a ovládat pero. 

Pokud se vám pero špatně drží, tak pátrejte po Internetu a najdete řadu nasazovacích “držátek”. 

Až vás přestane bavit používání Poznámek a Anotací, tak pero můžete využít v množství kreslících programů. Procreate, Illustrator, Photoshop, Inspire Pro, Adobe Fresco, Affinity Designer, iPastels, Zen Brush 2, Concepts, Artstudio Pro, Comic Draw, Autodesk Sketchbook, SketchClub. Leccos budou umět bez placení, ale pro profi použití si připravte peníze.  A tady třeba viz Jaké jsou alternativy pro Adobe Illustrator, v čem vytvářet vektorové malůvky?

Pokud máte něco jako Duet Display nebo Astropad Studio, tak je možné zrcadlit displej z Mac/Windows na iPad a můžete používat Pencil. Tady je užitečné čtení v Jak použít iPad či Android tablet coby další obrazovku (druhý displej) pro váš počítač a Jak pro Mac použít iPad jako druhý displej – funguje to i bez extra aplikací tam, kde můžete použít Sidecar

Se Společné ovládání  (viz Co je to Společné ovládání/Universal Control pro Mac/iPad a jak to zapnout a používat) Apple Pencil nijak nesouvisí – na iPadu funguje, na Mac samozřejmě ne. 

Poslední maličkost. Apple Pencil 2 nemůžete použít na iPhone. 

TIP: Další tipy a triky pro iPad či iPhone najdete v  Jak na iPhone/iPad

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky