Od příchodu Guttenbergu je možné na WordPressu využívat různé “aktivní” bloky – vedle základního formátování umí například i zobrazovat přehledy článků (a dalších prvků) či řešit jiné věci. Většinou to funguje bez komplikací, ale některé věci byste vědět měli. Navíc se i widgety již nové chovají jako bloky.
Ne každá šablona funguje správně s každým blokem – může chybět nastylování. Něco co můžete řešit doplněním vlastních stylů.
Nestává se to často, ale “konfigurace” bloků se může poškodit. Nejčastěji pokud třeba změníte jeden typ bloku na jiný (mezi těmi co to umožňují). Poškodit se může tak, že blok se chová chaoticky nebo dokonce vyhazuje PHP chyby. V takovém případě moc nepátrejte a blok ze stránky/příspěvku prostě smažte a vytvořte znovu.
Dost zásadní je i mít možnost podmíněné určovat, zda se blok/widget zobrazuje nebo ne – poslouží na to pluginy, které tuto funkčnost doplní. Ne všechno chcete mít všude. Jak na to najdete v Podmíněné widgety (bloky) na WordPressu? Jak řídit kde je mít a nemít
TIP: Powerkit je šikovná sada (nejen) widgetů. Postavená navíc modulárně, takže můžete zapínat a vypínat dle potřeby. Je toho tam ale opravdu mnohem více než jen widgety/bloky.
U bloků a widgetů narazíte na to, že WordPress stále nevyřešil žádnou možnost jak zjistit co je vlastně k dispozici v jiné podobě než “při přidávání” – tady může pomoci Jak zjistím jaké Bloky jsou k dispozici na mém WordPressu?
Podobně nedotažené je to i s reusable blocks, tedy znovu použitelnými bloky, které si můžete samo vytvářet. Užitečný tip v Reusable blocks/Znovu použitelné bloky na WordPressu. Jak se dostat k výpisu a exportu


Dejte si pozor i na možné zatížení serveru. Překotné vytváření bloků a widgetů může u různorodých autorů mít nepříjemný vedlejší efekt v podobě chybějící optimalizace či dokonce zcela špatně napsaných SQL dotazů.
Nevýhoda bloků/widgetů přes pluginy je pochopitelně tak, že pokud se aktualizace pokazí, tak se vám pokazí i zobrazování příslušných prvků. Ale to tak nějak platí pro všechny pluginy i samotné šablony. S tím spojené je i riziko, že zapomenete co máte za bloky/widgety kdesi ve starých příspěvcích/stránkách a odstraníte zdánlivě “nepotřebný” plugin.
Bloky/widgety je často možné vsouvat pomoci shortcode konstrukcí, což se velmi hodí pokud si budujete vlastní rozvržení (zejména přes child theme na úrovni PHP). U zápisu pomocí shortcode velký pozor na psaní parametrů – musí tam být uvozovky a ne to co vám občas některé editory (a sám wordpress) z uvozovek udělá protože „typografie“.
Panuje stále trochu zmatek mezi tím co funguje jen ve starém ne-Guttenberg editoru a co v Guttenberg. Stejně tak jako něco může fungovat jenom v oblastech pro widgety a něco i v příspěvcích/stránkách.
Pokud narazíte na název „Starý widget“ tak jsou to trochu zmatky WordPressu ve vyrovnávání se různými staršími verzemi. Ale také to může znamenat, že právě tenhle widget postrádá plugin.
„Správné“ widgety mají parametry v pravém sloupci (co se vytahuje ozubeným kolečkem).
A musíte se pochopitelně naučit správně klikat. Podle toho kam kliknete se aktivuje buď celý blok/widget nebo jeho prvky.
Případně si aktivovat Přehledný seznam (nahoře) pro zobrazení struktury.
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#2918: Jak z WordPressu smazat všechna média?
V rámci úklidu na rychlofky (#tyden) to nebylo jenom o smazání záplavy příspěvků, ale také prakticky všech médií (attachments), které ty příspěvky měly. Související příspěvky TIP#774: Má smysl si na WordPress.com zapínat…
-
TIP#2907: Jak ve WordPressu smazat velké množství příspěvků? Ideálně všechny?
V době kdy #tyden měl webovou verzi se na rychlofky.cz nashromáždilo dobrých 12 tisíc (velmi krátkých) příspěvků. Roky starých a také nenavštěvovaných, Google (vyhledávače) nemají rády krátké příspěvky a neumístí je do…
-
TIP#2871: WordPress a jak docílit toho, aby obrázky v příspěvcích měly stín?
Chcete trochu vylepšit příliš plochý design článků a svého webu na WordPressu? Můžete to udělat tak, že obrázky opatříte stínem. Budou vystupovat z jinak plochého článku a vylepší jeho čitelnost. Související příspěvky…
-
TIP#2807: Bit.ly zavádí reklamu a splash screen? Co s tím? Jak na vlastní zkracovač?
Bit.ly, jeden z mála původních a široce rozšířených zkracovačů adres (URI) za pár měsíců zavede zobrazování reklamy pro ty, kdo kliknou na bit-ly odkaz. Doposud to fungovalo aniž by kliknutí bylo jakkoliv…
-
TIP#2799: Sdílíte nějaký odkaz? Měli byste ho vyčistit od věcí, které tam nemají zůstat
Zapeklitá záležitost, něco jste si otevřeli na Internetu nebo v aplikaci a chcete to nasdílet pomocí odkazu (link). V mnoha případech se k odkazu samotnému přidá řada dalších zbytečných věcí. Někde, třeba…
-
TIP#2791: Mám na webu WordPress v “anglické” verzi, je bezpečné přeinstalovat (změnit) na cs_CZ (či opačně)?
Může se vám to stát velmi lehce a možná si toho ani nevšimnete. Máte českou verzi WordPressu a při některé z aktualizaci si nevšimnete, že vám vlastně nenabízí českou, ale anglickou. To…
-
TIP#2753: Proč mi aktualizace WordPressu cs_CZ (českého) nabízí aktualizace na en_US?
Právě teď je to aktuální. Objevil se WordPress 6.6 a pro všechny weby s cs_CZ to nabízí (a vlastně i dost vnucuje) aktualizaci na tuto verzi, jenže en_US. Související příspěvky TIP#2554: Potřebujete…
-
TIP#2733: Vývojová prostředí pro lokální vývoj pro WordPress (a webdesign vůbec)
Lokální vývojové prostředí vám umožní na vašem lokálním stroji mít vše co potřebujete pro provozování webu (s WordPressem, ale může to být i cokoliv jiného) – tedy web server (Apache, například), SQL…
-
TIP#2592: Ještě stále máte na webu Google AMP? Je to zlo, rychle s tím pryč
Je to vlastně už docela dlouho, co jsem na všech mých webech zrušil podporu Google AMP. Pak jsem delší dobu chtěl napsat tip tomu věnovaný, ale nějak to zapadlo v záplavě jiných…
-
TIP#2554: Potřebujete vyměnit obrázek v médiích na vašem WordPressu? Je nutné mít plugin
Jedna z věcí, kterou (neznámo proč) WordPress neumí přímo. Můžete nahrát média (obrázek, fotku, atd) ale když chcete nahrát upravenou verzi, tak to není možné. Přitom je to dost zásadní věc, kterou…
-
TIP#2548: Jak synchronizovat (zálohovat) web přístupný přes FTP na disk ve Windows?
Taková ta úplně klasická věc. Máte někde webový server (třeba právě jako 365tipu.cz) a je dostupný jen přes FTP (SFTP). Chcete si ho zálohovat na disk ve Windows (ať už lokální nebo…
-
TIP#2533: Jak získat štítky z WordPressu pomocí vlastního PHP
Když už byla řeč o tom jak analyzovat duplicitní štítky, tak je vhodné ještě přidat možnost jak exportovat štítky z WordPressu pomocí PHP. Předpokládá to, že máte přístup k vašemu hostingu a…
-
TIP#2514: Jak ve WordPressu deaktivovat plugin bez přístupu k WP-Admin
Tohle je snadné, ale musíte mít přístup k vašemu hostingu, tedy většinou FTP/SFTP přístup, ale může to být SSH. Prostě tak, abyste se dostali k souborům. Související příspěvky TIP#2495: Mohu z mého…