Od příchodu Guttenbergu je možné na WordPressu využívat různé “aktivní” bloky – vedle základního formátování umí například i zobrazovat přehledy článků (a dalších prvků) či řešit jiné věci. Většinou to funguje bez komplikací, ale některé věci byste vědět měli. Navíc se i widgety již nové chovají jako bloky.
Ne každá šablona funguje správně s každým blokem – může chybět nastylování. Něco co můžete řešit doplněním vlastních stylů.
Nestává se to často, ale “konfigurace” bloků se může poškodit. Nejčastěji pokud třeba změníte jeden typ bloku na jiný (mezi těmi co to umožňují). Poškodit se může tak, že blok se chová chaoticky nebo dokonce vyhazuje PHP chyby. V takovém případě moc nepátrejte a blok ze stránky/příspěvku prostě smažte a vytvořte znovu.
Dost zásadní je i mít možnost podmíněné určovat, zda se blok/widget zobrazuje nebo ne – poslouží na to pluginy, které tuto funkčnost doplní. Ne všechno chcete mít všude. Jak na to najdete v Podmíněné widgety (bloky) na WordPressu? Jak řídit kde je mít a nemít
TIP: Powerkit je šikovná sada (nejen) widgetů. Postavená navíc modulárně, takže můžete zapínat a vypínat dle potřeby. Je toho tam ale opravdu mnohem více než jen widgety/bloky.
U bloků a widgetů narazíte na to, že WordPress stále nevyřešil žádnou možnost jak zjistit co je vlastně k dispozici v jiné podobě než “při přidávání” – tady může pomoci Jak zjistím jaké Bloky jsou k dispozici na mém WordPressu?
Podobně nedotažené je to i s reusable blocks, tedy znovu použitelnými bloky, které si můžete samo vytvářet. Užitečný tip v Reusable blocks/Znovu použitelné bloky na WordPressu. Jak se dostat k výpisu a exportu


Dejte si pozor i na možné zatížení serveru. Překotné vytváření bloků a widgetů může u různorodých autorů mít nepříjemný vedlejší efekt v podobě chybějící optimalizace či dokonce zcela špatně napsaných SQL dotazů.
Nevýhoda bloků/widgetů přes pluginy je pochopitelně tak, že pokud se aktualizace pokazí, tak se vám pokazí i zobrazování příslušných prvků. Ale to tak nějak platí pro všechny pluginy i samotné šablony. S tím spojené je i riziko, že zapomenete co máte za bloky/widgety kdesi ve starých příspěvcích/stránkách a odstraníte zdánlivě “nepotřebný” plugin.
Bloky/widgety je často možné vsouvat pomoci shortcode konstrukcí, což se velmi hodí pokud si budujete vlastní rozvržení (zejména přes child theme na úrovni PHP). U zápisu pomocí shortcode velký pozor na psaní parametrů – musí tam být uvozovky a ne to co vám občas některé editory (a sám wordpress) z uvozovek udělá protože „typografie“.
Panuje stále trochu zmatek mezi tím co funguje jen ve starém ne-Guttenberg editoru a co v Guttenberg. Stejně tak jako něco může fungovat jenom v oblastech pro widgety a něco i v příspěvcích/stránkách.
Pokud narazíte na název „Starý widget“ tak jsou to trochu zmatky WordPressu ve vyrovnávání se různými staršími verzemi. Ale také to může znamenat, že právě tenhle widget postrádá plugin.
„Správné“ widgety mají parametry v pravém sloupci (co se vytahuje ozubeným kolečkem).
A musíte se pochopitelně naučit správně klikat. Podle toho kam kliknete se aktivuje buď celý blok/widget nebo jeho prvky.
Případně si aktivovat Přehledný seznam (nahoře) pro zobrazení struktury.
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#2505: Uklízíte v databázi ve vašem WordPressu? Co dělat s oEmbed Cache In Post Meta
Jedna maličkost, kterou nejspíš neznáte – kdykoliv do příspěvků umístíte nějaký ten “embedovaný” obsah, tedy například video na YouTube, tak editor stáhne potřebný kód pro embed a uloží do “oEmbed Cache” pro…
-
TIP#2500: Otevírat odkazy v novém okně (záložce) či neotevírat?
Otevření odkazu v novém okně či záložce je běžná praxe na mnoha webových stránkách. Ale je to vždy správný krok? Jaká jsou rizika a výhody obou přístupů? Související příspěvky TIP#835: Co se…
-
TIP#2497: Uklízíte v databázi ve vašem WordPressu? Kolik revizí příspěvků tam máte schovaných?
Typická věc vhodná k úklidu jsou revize. Každá změna v příspěvku/stránce totiž uchovává předchozí verzi. A pokud hodně opravujete, ale třeba i postupně píšete, tak těch revizí může být docela dost a…
-
TIP#2495: Mohu z mého WordPressu odstranit plugin tak, že smažu složku s pluginem?
Rychlá odpověď je, ano, můžete. Zafunguje to, ale dobrá cesta to není. U řady pluginů totiž takto zůstanou data pluginu v databázi – nedojde totiž k úklidu. A v databází těch tabulek…
-
TIP#2492: Máte web? Tak si ohlídejte přesměrování http na https a www na bez www (nebo opačně)
Stále se s tím setkávám, takže je čas tomu věnovat menší samostatný tip. Týká se provozu webu na https – což je dnes normální, běžné a nutné. To co bylo popisování v…
-
TIP#2478: Je WordPress pluginy nutné instalovat, nebo je stačí jen nakopírovat kam patří?
Odpověď je vlastně snadná, ale trochu zapeklitá. Můžete totiž vzít ZIP s pluginem, rozbalit si složku co v něm je a tu složku nahrát do wp-content/plugins a poté můžete ve WP-Admin otevřít/obnovit…
-
TIP#2443: Jak na QNAP NAS provozovat webový server (Apache). Základní cesta. A jak tam dostat WordPress
Součástí QNAP NAS je možnost mít Apache. Instalace v Control Panel -> Applications kde najdete Web Server. Tam pak už stačí zaškrtnout Enable Web Server. Vytvoří se tím i network share Web…
-
TIP#2431: Jak migrovat WordPress: Přenesení nastavení šablony
Migrace webu na WordPressu je takový prazvláštní úkon. Některé věci se dají, některé drhnou, některé jsou skoro “next to impossible”. Přitom by to mělo být snadné. Vzít váš existující web – soubory/média,…
-
TIP#2408: Jak zjistit kolik diskového místa mi zabírá WordPress web?
Načaté je to už v Co dělat, když vašemu WordPressu dochází diskový prostor? ale není tam nijak extra řešeno jak vlastně zjišťovat stav volného prostoru (zaplnění disku). Související příspěvky TIP#792: Jak migrovat…
-
TIP#2398: Software pro management WordPressů
Proč si pořídit něco lepšího na správu vašich WordPressů? Protože když jich máte víc, tak budete trávit kupu času přebíháním z jednoho do druhého a spouštěním aktualizací a řadou dalších věcí. Související…
-
TIP#2393: Jak zvětšit omezení velikosti souborů nahrávatelných na WordPress?
Jedna z věcí na které narazíte při (například) používání QNAP MARS zálohování pro WordPress je nemožnost obnovit velké weby. Platí to ale i pro jiná zálohovací zařízení – většina hostingu má omezenou…
-
TIP#2388: Jak ve WordPressu získat možnost duplikovat (kopírovat) příspěvky
Jedna dost často potřebná a přesto chybějící věc ve WordPressu je vytvořit kopii (duplikát) nějakého příspěvku či stránky. Můžete to řešit pomoci copy/paste, ale to je poněkud otravné a zdlouhavé. Související příspěvky…
-
TIP#2380: Jak najít ve WordPressu příspěvky/stránky/opakovaně použitelné bloky kde používáte konkrétní prvek? Jak kopírovat a měnit konkrétní blok?
Tohle je taková trochu nedotažená věc ve WordPressu. Můžete používat nějaké stavební prvky – jako třeba /blog z Wodpress.com Editing Toolkit pro výpis příspěvků z určitého štítku/rubriky. Jenže v okamžiku kdy ho…
-
TIP#2375: Jak na WordPressu na výpisy článků podle štítku nebo rubriky?
Na WordPress.com je součástí instalace blok /blog pro výpis článků – podporuje podle štítku a rubriky (dost důležité, že oboje a zejména podle štítůu), různé velikost písma i náhledových obrázků (také dost…
-
TIP#2372: Lepší menu pro WordPress se vyplatí. Jak na to?
WordPress umí přímo vytvářet menu a vaše šablona s nimi bude umět pracovat – zobrazovat je svisle či vodorovně, umístit podle potřeby, podporovat úrovně položek, umět jich případně i více. Vy sami…