LED pásky jsou taková malá součást chytré domácnosti. Tedy alespoň poslední roky, kdy se svítící proužky staly připojitelné k chytré domácnosti a ovladatelné přes mobilní aplikace a asistenty jako je Alexa. Google či Siri.
LED pásek je pruh se svítícími diodami, které zpravidla mohou měnit barvu. Na jednom konci se pruh zasouvá do napájecí krabičky, která musí být zapojena do 230 V sítě. Pokud je pásek chytrý, tak krabička umí i WiFi nebo jiné formu připojení a pro zprovoznění pásku ji musíte spárovat s mobilní aplikací. Některé pásky mohou navíc mít dálkové ovládání. Variantou jsou pásky napájen z USB (výjimečně na baterie)- ty s hodí, když je chcete připevnit na televizi či k počítači, nebudete potřebovat extra zdroj.
Konektor sloužící k zapojení do napájení bývá jedno ze slabých míst pásku, velmi snadno u něj dojde k poškození (nalomení) pásku. Dávejte si na to pozor – rozhodně nenechávejte tento konec pásku a konektoru volně ležet či dokonce viset.
Pásek si koupíte v určité délce (zpravidla pět metrů) a lze ho zkrátit ustřižením (v místech k tomu určených, na to si dejte pozor. Bývá to rozdílné i s ohledem na typ pásku – 12 V pásky se střihají po třech diodách (minimální vzdálenost), 24 V pásky po šesti. Místo střihu poznáte – bývají tam nůžky, jasná dělící čára nebo řada kontaktů (stříhejte středem).
Některé pásky umožňují stříhat na části potřebné délky a ty poté propojovat pomocí k tomu určených propojek aby bylo možné dosáhnout zahnutí – jiné u zahnutí počítají s tím, že prostě “zatočíte” – tady si dávejte pozor, abyste zatočením pásek nepoškodili, musíte dodržet plynulý/větší oblouček.
Pásky co neumožňují propojky jsou mírně nevýhodné v tom, že část vzniklá zkrácením je už nepoužitelná.
Pásky mají na zadní straně samolepicí vrstvu, pomocí které je můžete uchytit – lepení je různé kvality, takže u levnějších pásku se nedivte, že vám po kratší či delší době prostě odpadnou. A to i přes to, že jste místo přilepení správně a poctivě očistili. Variantou jsou pásky připevnitelné šroubů a plastových klipů i určené k montáží do lišty.
Vyplatí se pořizovat RGB, tedy barevný, pásek místo obyčejného (jednobarevného).
Pokud si chcete vyzkoušet LED pásky, tak napoprvé bývá dobré začít s sadou co obsahuje pásek, napájecí zdroj i ovládací jednotku – až později se můžete vydat do pokročilejších kreací a pořizovat pouze pásky, spojovací prvky a vše dělat podle svého.
TIP: Pásek musíte správně umístit, ohlídejte si aby přívodní kabel byl dostatečně dlouhý a byl kam umístit ovládací jednotku (tu co je na jednom konci pásku). To ostatně při umisťování začněte, pak teprve pokračujte nalepováním pásku.
Až si budete pásky kupovat, tak je dobré řešit i světelnost (liší se typy použitých diod). Pokud byste se obávali životnosti, tak nemusíte, půjde až o desítky tisíc hodin. Nechcete-li komplikace, tak se vyhněte páskům, které vyžadují pájení pro připojení ke zdroji. Pro domácí použití nic moc neřešte, ale budete-li chtít svítit venku, tak je nuté pořídit pásky určené k venkovnímu použití.

Chytré funkce pásku
Aby bylo možné pásek ovládat z aplikace a chytrých asistentů je nutné ho spárovat s aplikací – každý z výrobců má jinou, liší se i různou úrovní podpory chytrých asistentů. Je dobré kupovat takové, které umí Alexu i Google Home. Podporu pro Apple HomeKit najdete málokdy, ale většinou se to dá řešit přes Zkratky/Shortcuts.
Prvotní spárování je většinou snadné a buď vyžaduje připojení k Wi-Fi chytrého pásku nebo půjde přes Bluetooth – aplikace vás navede, nemělo by to být složité, Nezapomeňte si pásek dobře pojmenovat, pokud budete chtít používat hlasové ovládání. “tv strip” funguje s Alexou skvělé jako “tí ví strip”, například.
Wi-Fi pásky budou mít nevýhodu obsazení dalšího slotu na vašem routeru, takže nezapomeňte počítat, pokud máte doma hodně zařízení.
Při spárování zpravidla dostanete možnost aktualizovat firmware – což určitě udělejte.
Většina spárování bude vyžadovat i to, abyste si u výrobce založili účet, pomocí kterého se dostanete do aplikace. U těch lepší aplikací si účty mohou založit i další lidé, které pak pozvete do své aplikace a budou tak moci pásek ovládat. Ohlídejte si předem, že kupovaný pásek toto umí – pokud ne, tak řešení jedině přes přihlášení na váš účet u všech ostatních členů rodiny.
Při párování budete zpravidla moci pásek přidat do určité místnosti. Hodí se to pokud chcete později automatizovat více zařízení v určité místnosti či skupině.
K Alexe či Google musíte pásek v aplikaci připojit – postupem obvyklým, tedy u Alexy přidáním Skill/Schopnosti. Připojení najdete zpravidla přímo v příslušné aplikace od pásku, takže postupujte podle návodu.
Přes asistenty nejde využívat všech možností, které pásek nabízí – zpravidla půjde pouze zapnout/vypnout a zvolit barvu a její intenzitu. Pokročilejší možnosti vždy najdete pouze v příslušné aplikaci.
Většina pásku nevyžaduje Hub, tedy nějakou ovládací jednotku chytré domácnosti.




Co jde dělat s chytrým páskem
Můžete začít tím, že ho zapnete/vypnete. V řadě případů to půjde dělat i na dálku, tedy když nejste doma – samozřejmě je nutné připojení k Internetu a podpora od výrobce právě přes onen účet.
Jde nastavit barva a intenzita svícení. U různých pásku se bude lišit předvýběr a případná možnost si “namíchat” barvu plně vlastní.
Svícení lze animovat (vytvářet efekty), tedy měnit v čase intenzitu zvolenou rychlostí případně střídat více vybraných barev. Efekty mohou být v aplikaci i předdefinované.
Některé pásky umí synchronizaci pásku se zvukem – ten musí poslouchat telefon nebo tablet a toto zařízení musí zároveň zpravidla být na stejné Wi-Fi jako pásek. Zkoušel jsem to, pochopitelně, u zde uváděného pásku od TP-Linku a dojem je z toho trochu rozpačitý.
Aktivity pásku je možné plánovat s pomocí rozvrhu (je to možné i dělat přes chytré asistenty) – umožní vám to pásek pravidelně zapínat a vypínat.
Některé aplikace umožňují i pokročilejší automatizaci (někdy nazýváno chytré akce) – tam nastavíte co se má stát s více připojenými zařízeními současné. Můžete si tak například při příchodu domů jedním kliknutím v mobilu aktivovat více světel či zásuvek, při odchodu zajistit jejich vypnutí.

TP-Link Tapo L900-5 stojí zhruba 600 Kč
TP-Link v Tapo aplikaci má i časovač (po vybrané době se pásek zapne či vypne) a nastavení Away/Pryč (pásek se ve vybrané dny a časové období náhodně zapíná a vypíná, což má pomoci odradit zloděje od temného domu).
Pár poznámek
Běžné LED pásky nebývají drahé – TP-Link Tapo L900-5 stojí zhruba 600 Kč za pětimetrový pásek. Ovládá se přes aplikaci, Wi-Fi připojení, spojovací prvky nejsou k dispozici. Snadno ovladatelný přes Alexu i Google. Při takovéto ceně se nemusíte obávat, že napoprvé něco zkazíte. Až později se můžete vydat do dražších variant.
Budete-li chtít podporu Apple HomeKit, tak to umí třeba Philips Hue LightStrip Plus v4,. Ale tam vás základní sada přijde na 1 835 Kč (a to to mají aktuálně zlevněné z 2 199). Ještě dražší je dvoumetrový Philips Hue Gradient Lightstrip (3 625 Kč). U Philipsu nutno dodat, že mají velmi širokou nabídku chytrého osvětlení.
Kupovat nemusíte pětimetrové kusy, za pár desítek korun se prodávají i pár desítek centimetrů dlouhé pásky s USB napájením (samozřejmě bez ovládání, tohle prostě svítí). S dálkovým ovládáním a USB připojením můžete mít barevný 90 cm dlouhý někde pod 200 Kč. Takže pečlivě vybírejte podle druhu použití.

Dálkový ovladač nepotřebujete až tolik, dnes máme prakticky vždy po ruce mobilní telefon. Bývá to navíc taková dost placatá věc se spoustou knoflíků ve kterých se obtížně orientuje.
Můžete jít i do levnějších variant, ale osobní zkušenost z minulosti je, že se velmi brzy poškodil přechod mezi napájecím konektorem a páskem, takže pásek přestal být funkční. Řešitelné jedině pořízením nového pásku a napájení a případným využitím zbytku starého (měl propojky), ale nepříjemnost.
Wi-FI připojení bývá většinou 2.4 GHz, takže na to nezapomeňte pokud tuhle starší verzi nemáte aktivní.
Výběr v LED pásky na Alza.cz je široký a pokud vám toho bude málo, existují specializované internetové i kamenné obchody.
Sledujete-li spotřebu, tak vám některé (lepší) pásky i řeknou, kolik vás to stojí.
V Alexe se vyplatí si přidat víc možnosti hlasové ovládání (Routines/Rutiny) s alternativními názvy. Můžete pak říkat „Alexa tíví strip on“ či „Alexa tíví on“. Klasicky platí, že nejde ovládat česky, takže pozor na výslovnost.




Další nákupní rádci
Nákupní rádci všeho druhu
-
Nákupní rádce (43): Dost boží XXL sada fixů. Gola sada. Ukázka malé PC sestavy pro NAS. Placatka
Bike Mount pro AirTag. Fototerapie. Visací zámek, chytrý. AUX kazetový adaptér. Mapa světa jako podložka. Chytrý pes Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co si při koupi dát…
-
TIP#2959: Proč si (ne)pořídit HP inkoustovku a obzvlášť (ne) s HP Ink/HP+. Zkušenosti po více než roce
V listopadu 2023 jsem koupil HP DeskJet 2700, včetně “předplatného” s inkoustem, viz První dojmy a postřehy a jak je to s HP Ink/HP+). Jaké jsou praktické zkušenosti po zhruba roce a…
-
Nákupní rádce (42): Sledovátko kde vám pobíhá pes. Atrapa bezpečnostní kamery. Podpora zápěstí. Dubajská čokoláda?
Mega baterka, ehm svítilna. Klonovací stanice. Nintendo Switch je boží. ASUS NUC 12 Pro. OSRAM digital kompresor. Sada šroubováků Související příspěvky TIP#684: Nákupní rádce: Koupit či nekoupit fotorámeček? Na co si při…
-
Nákupní rádce (41): Máte laserové ukazovátko? SwitchBot teplo/vlhkoměr. Nous L5 WiFi Smart IR. M.2 NVME/SATA box s displejem
AlzaGuard Hero SlimTag. UGREEN USB-C M.2 ve slevě a rovnou přidat třeba Samsung 980 1TB M.2. A Netatmo taky. Praktické držátko na kabely. SIM 4v1 adaptér. A jedna malá hádanka. Související příspěvky…
-
TIP#2953: 64 či 16 TB USB klíčenka za pár korun? Jasně že ne. Jak ten podvod ověřit? A jak vypadají uvnitř?
Tak nějak ze zvědavosti jsem nedávno na Aliexpresu koupil dvě USB klíčenky s obrovskou kapacitou a zázračnou cenou (většinou tak 100, max 200 Kč). Podvody šířící se ve velkém. Na Ali, Temu,…
-
Nákupní rádce (40): Chytré věci od TP-Linku. Klasické rádio. Velká podložka pod myš a klávesnici
Ugreen USB-C box. Zámek na kolo. Prošťouchávátko na odpad. Alza má „vlastní“ AppleTag. Vrták Forstnerův. M2. NVME/SATA „stojánek“. Lupa, no vlastně dvě. Google Pixel 9. Suchý zip a ouško Související příspěvky TIP#684:…
-
TIP#2945: Proč je nutné správně propojit domácí síťová zařízení? Není Ethernet jako Ethernet
Občas se setkám s někým, kdo si stěžuje, že má pomalou síť a že přenosy souborů či zálohování trvají věky. A velmi často to skončí u toho, že vlastně vůbec neví, jakou…
-
TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení
Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…
-
TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky. Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)
Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…
-
Nákupní rádce (39): Garmin váha i tipy na další chytré váhy. Plus absolutně cool věc
2TB Kingson XS1000 či AirPods 4 ve slevě. Odžmolkovač. Šikovná zkoušečka napětí. Sponkovačka. iPhone 16e je venku. Ergonomická myš. Držáček na kabely. Oboustranná řezací podložka. A Garmin tlakoměr. Související příspěvky TIP#684: Nákupní…
-
TIP#2929: Praktické pouzdro UGREEN pro M.2 SSD: SATA i NVMe, kompaktní a rychlé řešení
Měl jsem tu jeden starší 1 TB SATA M.2 a potřeboval ho do něčeho dát, takže volba padla na UGREEN M.2 SATA/NVME Hard Drive Enclosure. Ve slevě za 489 Kč byl dostatečný…
-
Nákupní rádce (38): Dvě hádanky. Zázračná čistící růžová pasta! Plastová prkénka. Špunty za šest stovek s ANC. M.2 NVME do PCIe
Levný gamepad. Otevřený kočičí záchod? Háček na radiátor. Ne, dron za 56 Kč nemůžete mít. Myš Marvo Vero. Ventilátor na krb. Podložka Pána prstenů. Pár Ethernet switchů. LED světýlka za bednu. Související…
-
TIP#2911: Varta Wireless Powerbank nabíjí bezdrátově plus až tři zařízení drátově. A umí i rychle
Do třetice něco užitečného od Varty – bezdrátová powerbanka a nabíječka, kterou můžete mít ve 10 000, 15 000 a 20 000 mAh kapacitách (3.7V). V mém případě jsem zkoumal tu nejméně…
-
TIP#2909: K čemu se dá použít UV (ultrafialová) svítilna. Černé světlo
Kupoval jsem na Ali nějaké drobnosti a potřeboval klasicky dorovnat objednávku na dopravu zdarma. Tak jsem za pár desítek korun přihodil mini UV svítilnu. Na jednu tužkovou baterku, nic velkého. A funguje. …
-
TIP#2906: Jaká je bezdrátová nabíječka Varta Wireless Charger Pro
Když jsem tuhle bezdrátovou nabíječku vyndaval z krabičky, nečekal jsem co získám. Příjemně tenkou destičku bezdrátové nabíječky. Širokou tak akorát na větší iPhone či Samsung, čtyři gumové protiskluzové nožičky, kovové tělo a…