Jedna z věcí, na které upozorňují na školení bezpečnosti, je ta, že na neznámý USB kabel se nikdy telefon (a další zařízení) nevyplatí připojit. Nakonec už o tom byla řeč před pár lety v tipu Je bezpečné připojit se na veřejně přístupný nabíjecí či USB kabel?
Je tam zmíněno základní běžné riziko v tom, že nevíte v jakém technickém stavu ona nabíječka (kabel, ale i USB zdířka) je. A to že tam klidně mohou být stovky voltů, které vám prostě usmaží vaše zařízení.
Existuje ale i další poměrně podstatné riziko, pojmenované juice jacking. Cokoliv co připojíte k vašemu zařízení přes USB totiž může být navržené tak, aby se snažilo na zařízení zaútočit – nasadit malware, krást data.
Je to možné proto, že USB konektor pro vaše zařízení není určen pouze k nabíjení, ale hlavně k přenosům dat. V praxi to nakonec můžete sami vidět – kdykoliv připojíte “něco” co umožňuje přenášet data, tak se objeví dotaz, zda to chcete udělat. Což je také obranný mechanismus proti tomu, aby se to dělo bez vašeho vědomí .
Zároveň je to riziko, protože hodně uživatelů prostě odklikne jakýkoliv dotaz, aniž by zkoumalo co v něm jen, případně jaké to může mít následky. A vždy je zde možnost, že zrovna v tom vašem zařízení je bezpečnostní chyba, která umožní více než by mělo být umožněno.
Připojení přes USB umožňuje přístup k datům v telefonu – na iPhone/iPadu v základní podobě minimální, ale i fotografie a videa ve vašem zařízení mohou být pro někoho zajímavá. Na jiných systémech to ale už tak hodně omezené není.
V ještě méně příznivém případě může připojené USB na zařízení dostat malware – keylogger zachycující co píšete, sledování polohy vašeho telefonu, kompletní sledování veškeré komunikace, přístup k mikrofonu či kameře, ovládat váš telefon.
Jak se vyvarovat juice jackingu?
Překvapivě snadno. Nikdy nepřipojujte zařízení k neznámému kabelu či USB konektoru – pokud chcete nabíjet, tak vždy pouze z vlastní nabíječky a vlastního kabelu.
Ještě bezpečnější může být, když si pořídíte kabel, který je pouze nabíjecí – věc kterou dnes málokdo tuší, ale USB kabely jsou datové a nabíjecí, přičemž ty druhé nejde použít pro nic jiného než nabíjení. Pokud budete mít takovýto kabel, tak se juice jackingu po připojení do veřejně poskytnuté USB zdířky bát nemusíte. Stále je tam ale riziko elektrického poškození.
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#2895: 8 důvodů proč byste měli používat VPN. Ve Windows, Macu, na Linuxu, atd.
VPN, virtuální privátní síť, má mnoho způsobu využití (viz Co je to VPN, k čemu je to dobré a co byste měli všechno vědět kde se to řeší poněkud zeširoka, včetně nevýhod…
-
TIP#2836: VPN pro (nejen) Android/iOS zdarma i placené. Co pořídit a pár praktických postřehů
Je taková doba, kdy je vhodní mít pro ruce VPN. Zejména pro nápady EU, které vedou k nedostupnosti některých věcí z USA (jako třeba Advanced Voice Mode od ChatGPT donedávna). Nebo pro…
-
TIP#2819: Máte podezření, že váš iPhone byl hacknut? Dá se to nějak poznat? A hlavně, co se dá dělat?
Hacknutý iPhone (či iPad) je poměrně méně obvyklá situace, ale i přes veškerá tvrzení to možné je. Různé bezpečnostní chyby, ale i nepozornost uživatelů, může vést k tomu, že se útočníkům podaří…
-
TIP#2784: Co je to shovelware?
Člověk se stále učí nová zajímavá slovíčka a také nové podivuhodné taktiky. V tomto případě, jak -ware napovídá, týkající se software. Související příspěvky TIP#2845: Jak ve WhatsApp automaticky blokovat spam TIP#2841: Jak…
-
TIP#2640: Co se stane s mým dvoufaktorovým ověřením, když přijdu o telefon?
Nějak tak není měsíc, aby se někdo neozval s tím, že přišel o telefon (krádež, ztráta, prostě odešel, skončil v práci a přišel o firemní) a teď se nemůže přihlásit tam, kam…
-
TIP#2516: Nakupovat na “marketplace” jako tom od Kauflandu, Allegro či AliExpress? Co vám hrozí
Marketplace je chytré zaklínadlo pro online tržiště (obchod), které zprostředkovává prodej mezi kupujícím a prodávajícím – tím není samotné tržiště, takže i když zdánlivě kupujete něco od (například) Kauflandu či Allegro, tak…
-
TIP#2513: Od kolika let by mělo (mohlo) mít dítě mobilní telefon? A jaký?
Někdy před pár lety, když vznikla knížka Dítě v sítí, se to tu určitě někde objevilo, ale ne jako samostatný tip. Přitom jde o poměrně časté dilema, které mají rodiče. Dilema, na…
-
TIP#2486: Jak rizikové je někomu sdělovat sériové číslo, IMEI a IMEI2 mého telefonu?
Sdělení sériového čísla, IMEI a IMEI2 vašeho iPhone někomu může představovat riziko, zejména pokud nemáte důvěru v danou osobu nebo organizaci, které tyto informace poskytujete. Zde jsou hlavní obavy: Související příspěvky TIP#2513:…