Tohle je na Mac OS tak trochu pekelná záležitosti. V horním menu jsou umisťovány ikonky spuštěných aplikaci, většinou takových těch co byste mohli rychle či často potřebovat, či vidět jejich stav. Na počátku používání Macu to bude v pohodě, bude jich tam málo, ale časem to začne být komplikace.

Horní pruh nemá navíc jasnou velikost části pro ikonky – položky menu vlevo se liší podle spuštěné aplikace a může jich být pár, stejně jako hodně přes polovinu horního pruhu. Apple to vyřešilo tak, že prostě ikonky neukazuje a neexistuje žádný způsob jak se k nim dostat (než odejít do nějaké aplikace, kde je málo položek v menu).
Další peklo je to, že jakkoliv můžete na ikonku najet kurzorem, nestane se nic. Neobjeví se název, abyste věděli na co klikáte. Musíte kliknout. Což někdy zobrazí dostatek informací k pochopení, ale někdy rovnou spustí něco, co jste vůbec spustit nechtěli.
Pokud byste chtěli ikonky přesouvat tak to jde pokud podržíte command a pak můžete ikonky přesouvat. Upozornění/Notifikace a Siri přesunout nejde.
Odstranit ikonku můžete “přesunutím” mimo pruh, tedy do desktopu. Některé to ale odmítnout a musíte najít možnost vypnutí/zapnutí v konkrétní aplikaci.
Přidat ikonku (či vrátit zpět) do pruhu musíte v příslušné aplikaci nebo v příslušném nastavování v Předvolby systém/System Preferences. Bohužel žádné centrální místo kde jde zapínat a vypínat ikonky neexistuje.
Příklad – Jak na Mac OS zobrazit stav baterie v procentech v horní liště
Ještě zábavnější je, že v /System/Library/CoreServices/Menu Extras (pozor, v českém MacOS počeštěno na Knihovna) se schovává pár ikonek, které jdou přidat jenom odtamtud
Jak řešit nedostupné ikonky?
Základní řešení je to, že odstraníte ikony co nebudete potřebovat nebo změníte pořadí tak, aby co nejvíc vpravo byly ty potřebné.
Pro aplikace ikonky potřebovat nutně nebudete, můžete je spouštět klasicky (osobně velmi rád přes Spotlight, nalezení přes něj je rychlejší, než když budu zkoumat kde mám kterou aplikaci podle velké ikony).
A poslední možnost je, pořídit si něco lepšího, co vám s ikonami umožní pracovat. Umožní vám to ikonky skrývat bez odstranění (a tím komplikovaného vracení).
TIP: Jak změnit velikost pruhu s menu (řádku nabídek) na Mac OS
Aplikace pro lepší práci s ikonkami
Už v Zprovoznění MacBooku: MacOS a pokročilejší aplikace je tip na Bartender 3 (mezitím mají Bartender 4) coby nejvíce oceňovanou aplikaci právě pro zvládání zmatku na displeji. Má 4 týdenní trial a pak si ji musíte koupit. Za nějakých 420 Kč to samozřejmě není špatný nápad. V App Store nehledejte.
[04.07.24] A pozor, mezitím ne Bartender 5 a rok 2024 přinesl nepříjemnost, změnu vlastníka na společnost Applause a řadu nejistot. Možná je vhodný čas tuto aplikaci opustit.


Zdarma dostupná alternativa je Dozer a přidá jednu jedinou vychytávku – můžete přetáhnout “tečky” Dozeru v menu pruhu tak, aby oddělovaly viditelné a skryté ikonky (včetně možnosti nastavit klávesovou zkratku). Pořídit buď na uvedeném odkaze nebo přes “brew install –cask dozer”. Po instalaci ale pozor, tečky se přidají zcela vlevo, takže pokud už máte moc ikonek (nebo moc položek menu) tak ji neuvidíte. Nevýhoda je, že nepoznáte která tečka dělá co. Při odinstalaci přes homebrew pozo,r. abyste Dozer ukončili ještě před odinstalací.
Hidden Bar na to jde podobně jako Dozer, s trochu lepším GUI. A dostupný je zdarma.
Vanilla je další zdarma dostupná možnost (má Pro verzi s více možnostmi za 10 USD). Přístup opět jako dva předchozí, tedy vytvoření “oddělovače”. Můžete opět instalovat přes Homebrew pokud chcete. A je to stejně komplikovaně použitelné jako předchůdci.
TIP: Tip na téma menu nahoře o pár let později po vznikuj tohoto: Přechod z Windows na Mac: Menu, řádek nabídek nahoře
Přidáno v červenci 2024
Ice je zajímavý tím, že umí přizpůsobit styl menu. A že tvůrci mají plány na řadu zajímavých funkcí. A je zdarma a navíc open source.
Další tipy týkající se Mac OS
TIP#2942: USB disk na Macu? Je nutné ho ručně vysunout (Eject) při uspání počítače? A co zálohovací disk?
Jedna taková menší nedomyšlenost v MacOS a zálohování s TimeMachine. V praxi často řešená na MacBooku. Je totiž nutné připojený USB disk ručně vysunout (Eject), nestane se to automaticky ani se o…
TIP#2939: MacOS neumí přehrávat AVI, MKV, WMV. Co s tím?
Brzy to objevíte, že QuickTime Player v Mac OS má velmi omezené možnosti formátů a kodeků. Takže i tak běžné věci jako AVI či WMV přehrávat neumí. O MKV nemluvě. Související příspěvky…
TIP#2937: Proč MacOS Finder nedokáže udržet nastavený pohled a třídění?
Další fascinující vlastnost Finderu. Nastavíte si potřebné zobrazení i třídění a očekáváte, že když příště otevřete Finder (nebo alespoň tu samou nastavenou složku), tak ono nastavení bude platné. Není, jste zpět na…
TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení
Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…
TIP#2934: Oblíbené/Favorites ve Finderu a tam přidané síťové disky. Proč se odtamtud ztrácí?
Ano, je dost věcí co mě na MacOS vytáčí a práce s disky je obecně jedna z nich. Zcela konkrétně to, že si připojíte síťové disky, uložíte to aby to i fungovalo…
TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky. Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)
Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…
TIP#2930: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 3/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
TIP#2928: Jaké souborové/FTP/síťové manažery pro MacOS si můžete pořídit? A k čemu vlastně?
Zkoumal jsem to už několikrát. Naposledy před pár týdny, kdy jsem se na to i ptal na sociálních sítích, jaké doporučujete a případně proč. Což se hodilo, protože zrovna u těchto aplikací…
TIP#2926: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí 2/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
TIP#2924: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 1/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
TIP#2923: V čem pomohla čistá instalace MacOS na MacBook? A pomohla vůbec?
Mám už skoro pět let MacBook Air, byl to můj první Mac (v době Covidu jste ho pomohli získat sbírkou na Donio, pamatujete?) a sloužil skvělé a také vlastně ještě pořád slouží.…
TIP#2919: To nejlepší na přechodu z Windows na Mac (po třech měsících)
V listopadu jsem vypnul Windows a přešel na Mac Mini M4. Naučil (a přeučil) jsem se spoustu nových věcí, napsal kupu užitečných tipů. Ty Windows jsem od té doby nezapnul ani jednou,…
TIP#2916: Mám na QNAP NAS zapínat podporu AFP pokud se připojuji z Mac počítačů? A proč mi nejde vypnout?
QNAP NAS umí vedle klasického SMB či NFS také AFP, tedy Apple Filing Protocol. Jde ale o starou cestu, jak se Mac počítače spojovaly po síti a v současnosti není důvod tento…
TIP#2913: Jak v Mac OS otestovat mikrofon a zvuk (výstup)?
V Jak otestovat, jestli mi (správně) funguje mikrofon? před pár lety jsou tipy jak tohle udělat ve Windows a případně také na webové služby, které k tomu můžete použít. Ale je dobré…
TIP#2912: Co se síťovými složkami u kterých na Mac OS nejde nic kopírovat, mazat ani měnit?
Taková drobná záhada u síťových složek připojených z QNAP NAS ve kterých nešlo nic měnit, takže ani kopírovat soubory. Při přetahování ve Finderu se místo “+” objevila “stopka”. Související příspěvky TIP#2942: USB…