Tohle je na Mac OS tak trochu pekelná záležitosti. V horním menu jsou umisťovány ikonky spuštěných aplikaci, většinou takových těch co byste mohli rychle či často potřebovat, či vidět jejich stav. Na počátku používání Macu to bude v pohodě, bude jich tam málo, ale časem to začne být komplikace.
Horní pruh nemá navíc jasnou velikost části pro ikonky – položky menu vlevo se liší podle spuštěné aplikace a může jich být pár, stejně jako hodně přes polovinu horního pruhu. Apple to vyřešilo tak, že prostě ikonky neukazuje a neexistuje žádný způsob jak se k nim dostat (než odejít do nějaké aplikace, kde je málo položek v menu).
Další peklo je to, že jakkoliv můžete na ikonku najet kurzorem, nestane se nic. Neobjeví se název, abyste věděli na co klikáte. Musíte kliknout. Což někdy zobrazí dostatek informací k pochopení, ale někdy rovnou spustí něco, co jste vůbec spustit nechtěli.
Pokud byste chtěli ikonky přesouvat tak to jde pokud podržíte command a pak můžete ikonky přesouvat. Upozornění/Notifikace a Siri přesunout nejde.
Odstranit ikonku můžete “přesunutím” mimo pruh, tedy do desktopu. Některé to ale odmítnout a musíte najít možnost vypnutí/zapnutí v konkrétní aplikaci.
Přidat ikonku (či vrátit zpět) do pruhu musíte v příslušné aplikaci nebo v příslušném nastavování v Předvolby systém/System Preferences. Bohužel žádné centrální místo kde jde zapínat a vypínat ikonky neexistuje.
Příklad – Jak na Mac OS zobrazit stav baterie v procentech v horní liště
Ještě zábavnější je, že v /System/Library/CoreServices/Menu Extras (pozor, v českém MacOS počeštěno na Knihovna) se schovává pár ikonek, které jdou přidat jenom odtamtud
Jak řešit nedostupné ikonky?
Základní řešení je to, že odstraníte ikony co nebudete potřebovat nebo změníte pořadí tak, aby co nejvíc vpravo byly ty potřebné.
Pro aplikace ikonky potřebovat nutně nebudete, můžete je spouštět klasicky (osobně velmi rád přes Spotlight, nalezení přes něj je rychlejší, než když budu zkoumat kde mám kterou aplikaci podle velké ikony).
A poslední možnost je, pořídit si něco lepšího, co vám s ikonami umožní pracovat. Umožní vám to ikonky skrývat bez odstranění (a tím komplikovaného vracení).
TIP: Jak změnit velikost pruhu s menu (řádku nabídek) na Mac OS
Aplikace pro lepší práci s ikonkami
Už v Zprovoznění MacBooku: MacOS a pokročilejší aplikace je tip na Bartender 3 (mezitím mají Bartender 4) coby nejvíce oceňovanou aplikaci právě pro zvládání zmatku na displeji. Má 4 týdenní trial a pak si ji musíte koupit. Za nějakých 420 Kč to samozřejmě není špatný nápad. V App Store nehledejte.
[04.07.24] A pozor, mezitím ne Bartender 5 a rok 2024 přinesl nepříjemnost, změnu vlastníka na společnost Applause a řadu nejistot. Možná je vhodný čas tuto aplikaci opustit.
Zdarma dostupná alternativa je Dozer a přidá jednu jedinou vychytávku – můžete přetáhnout “tečky” Dozeru v menu pruhu tak, aby oddělovaly viditelné a skryté ikonky (včetně možnosti nastavit klávesovou zkratku). Pořídit buď na uvedeném odkaze nebo přes “brew install –cask dozer”. Po instalaci ale pozor, tečky se přidají zcela vlevo, takže pokud už máte moc ikonek (nebo moc položek menu) tak ji neuvidíte. Nevýhoda je, že nepoznáte která tečka dělá co. Při odinstalaci přes homebrew pozo,r. abyste Dozer ukončili ještě před odinstalací.
Hidden Bar na to jde podobně jako Dozer, s trochu lepším GUI. A dostupný je zdarma.
Vanilla je další zdarma dostupná možnost (má Pro verzi s více možnostmi za 10 USD). Přístup opět jako dva předchozí, tedy vytvoření “oddělovače”. Můžete opět instalovat přes Homebrew pokud chcete. A je to stejně komplikovaně použitelné jako předchůdci.
TIP: Tip na téma menu nahoře o pár let později po vznikuj tohoto: Přechod z Windows na Mac: Menu, řádek nabídek nahoře
Přidáno v červenci 2024
Ice je zajímavý tím, že umí přizpůsobit styl menu. A že tvůrci mají plány na řadu zajímavých funkcí. A je zdarma a navíc open source.
Další tipy týkající se Mac OS
TIP#2870: Jak mít iPhone/iPad aplikace na Mac OS?
Tohle platí jen pro Apple Silicon Macy, ale je to šikovná vychytávka. Můžete na notebooku i počítači spouštět aplikace pro iPhone/iPad.
TIP#2868: Jak zprovoznit Mac (Mini)? Základní zprovoznění (po funkční stroj)
Zapojit Ethernet, zapojit napájení, zapojit HDMI a zapnout. Pokud jste nezapojili drátovou klávesnici a myš, tak spárovat bezdrátové (viz extra tip a jen trpělivost). Pokud jste přišli z Windows, tak pozor, rolovací…
TIP#2867: Jak k Mac Mini poprvé připojit bezdrátovou myš a bezdrátovou klávesnici?
Tohle je taková ta věc, u které budete přemýšlet jak to asi bude fungovat. Pořídíte si nový Mac (Mini) a máte jenom bezdrátovou myš a bezdrátovou klávesnici. Jak připojit?
TIP#2863: Přechod z Windows na Mac: Okna a Dock
Další díl seriálu vznikajícího od listopadu 2024 poté, co jsem jednoho dne vypnul hlavní stroj s Windows a začal fungovat jenom na Mac Mini M4. Je i dost možné, že do jednotlivých…
TIP#2860: Jak na MacOS přidat stín k obrázkům (pokračování řešení pro Windows)
Před mnoha měsíci jsem využil ChatGPT k vytvoření .cmd skriptu pro Windows, který k obrázku přidá stín pomocí imagemagick. Ušetřil mi záplavu času, protože to používám prakticky neustále pro sociální sítě i…
TIP#2857: Přechod z Windows na Mac: Menu, řádek nabídek nahoře
Menu nahoře (řádek nabídek, tak se tomu opravdu říká) je hezký koncept, ale co tam fatálne selhává jsou ikonky vpravo. Tak jako tak musíte pořídit něco pro jejich schovávání, ale co zásadně…
TIP#2855: Přechod z Windows na Mac: Displej a rozlišení. A více displejů
Rozlišení a scaling je v pojetí Apple peklo, prostě pokud nemáte monitor od Apple s Retinou, tak cokoliv většího bude problém. Ale jde to vylepšit jednou aplikací, takže nakonec konec dobrý, všechno dobré.
TIP#2852: Jaké příslušenství k Mac Mini M4? Co je nutné a co je vhodné?
Mac Mini M4 má dvojici USB-C (na čelní straně. USB 3) a na zadní straně tři Thunderbolt 4 porty (což znamená i podporu USB 3). Takže máte v zásadě k dispozici pět…
TIP#2848: Nový nebo přeinstalovaný Mac/MacBook: Klíčová nastavení a tipy pro optimální start
Po čtyřech letech (Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1)) se MacBook dostal do stavu, kdy bylo vhodnější ho “resetnout” a nainstalovat Mac OS znovu (vrátí se k tomu samostatný…
TIP#2846: Jak reinstalovat macOS na Mac/MacBook? A proč to může být užitečné.
Může se stát, že budete chtít reinstalovat Mac OS, tedy operační systém, na svém Macu či MacBooku. V novějších modelech je to už poměrně snadné, stačí se dostat do Recovery. U těch…
TIP#2842: Espanso coby náhrada AutoHotKey (AHK) a proč je to nejlepší text-expander pro Mac, Windows i Linux
Čistá instalace MacBooku pomohla zbavit se kupy aplikací, které jsem tam měl a nepoužíval. A také najít případně jiné lepší, než používané doposud. Velmi dobrý příklad je Espanso, open source pro automatické…
TIP#2824: NoMachine znáte? Pro vzdálený přístup na plochu skvělá možnost
Vzdálený přístup má mnoho různorodých podob – terminálový (příkazová řádka) i graficky, tedy na plochu na vzdáleném počítači, který to umožňuje. Je to trochu roztříštěná džungle a je s tím spojena řada…
TIP#2805: Historie schránky? K čemu se to hodí a jak na to ve Windows, Mac OS, iPhone/iPadu, Androidu, Linuxu, Chrome OS
Musím se přiznat, že mi docela dlouho trvalo, než jsem naučil hlavu používat historii schránky. Tedy ve Windows vědět, že stačí zmáčknout Win+V a objeví se několik desítek posledních obsahů co jsem…
TIP#2770: Jak dostat na jedno místo (ideálně do Windows) fotografie z iPhone a Samsungu (Androidu). A jak s nimi dál pracovat?
Ptal se na to před pár dny Jindra. Má iPhone i Samsung (stejně jako já) a řešil jak na jedno místo dodat fotky z obou a pak s nimi moci pracovat. Dokonce…
TIP#2764: Jak na Apple Watch vidět stav nabití baterie na iPhone i iPadu?
Tohle je takové trochu zábavné téma, protože když budete na Internetu hledat řešení, tak najdete spoustu článků, které budou tvrdit, že je to možné přímo na Watch.