@365tipu

TIP#2014: Co dělat když je Time Machine plná? 

Time Machine slouží k zálohování Mac/Mac Booku. Většinou na nějaký externí disk připojený přes USB/Thunderbolt či na síťový disk. Velmi snadno se může stát, že se po určité době Time Machine ozve, že nemůže zálohovat, protože cílové místo je plné.

Snadno se to může stát i když Time Machine na disku ukládá jenom první plnou zálohu disku a pak jen to co se změnilo od poslední zálohy. Pokud dochází ke změně příliš velkých souborů, tak může i docela rychle dojít k zaplnění disku. 

Za normálních okolnosti Time Machine z disku odstraní starší zálohy a místo tak uvolní, ale právě ve zmíněném příkladu, tedy zálohování příliš velkých souborů, to už nemusí být možné a disk je tak skutečně plný. 

Nejlepší řešení pro plný disk pro Time Machine je připojení nového disku a nechat zálohovat na něj – na původním disku vám zůstanou starší zálohy, novější budou pokračovat na novém. Není to ale ideální řešení (třeba s ohledem na cenu). 

Další možné řešení je, že ze zálohování vynecháte velké soubory – stačí otevřít Předvolby Systému/System Preference -> Time Machine -> Volby a zde můžete přidávat a odebírat co se nemá zálohovat – ať už jednotlivé soubory nebo kompletní složky. 

Třetí možnost je promazat zálohovací disk – můžete to udělat ručně tak, že si připojíte disk, otevřete ho a poté bude procházet složky – jednotlivé zálohy (v názvech je vidět datum) a můžete je umazávat. 

TIP: Co dělat, když na Mac OS dojde místo na disku. Jak vyčistit disk na Mac/MacBook-u  je trochu související. A vhodné dodat je, že v Other se vám na disku načítají neuskutečněné zálohy do Time Machine. Proto je dobré zálohovat pravidelně a často. 

Možná lepší varianta je ale otevřít Time Machine zálohu – tím se vám zobrazí celá historie záloh a stačí postupně jednu po druhé (od nejstarších) mazávat – pod “…” (dříve ozubené kolečko)  najdete Delete All Backups. Můžete tímto způsobem ze záloh odstraňovat i jednotlivé soubory či složky, nemusí to být celá konkrétní záloha z určitého dne. 

Proč váš Mac/Mac Book volbu pro smazání nemá? Na to se mi nepovedlo přijít, ale vypadá to, že od Mac OS Big Sur už to není možné, v předchozích verzích ano.. 

Pokud se vám někdy nějak podaří externí zálohovací disk zmást natolik, že to přestane fungovat, nebo ho budete prostě chtít rovnou celý vymazat, tak je na to také jednoduché řešení. Připojte ho, spusťte si Disková utilita/Disc utility a tam vlevo klikněte na připojený disk a před control+kliknutí vyvolejte menu a zvolte Smazat/Erase (nebo to udělejte v horním pruhu).

Pokud by Mac OS protestoval, že je disk v užívání, tak se ujistěte, že neběží Time Machine, Neběží-li, tak disk nejspíš používá Finder – stačí ho zabít a pak můžete disk vymazat. O zabíjení Finderu je mimochodem řeč už v Co na Mac OS dělat když nejde vysunout (eject) externí disk z důvodu používání

Vymazaný disk pak znovu připojte k Time Machine jako zálohovací. Řeč o tom (ale i o dalších věcech) je v Jak zálohovat Mac OS pomoci Time Machine

TIP: Další tipy a triky pro Mac/Mac Book najdete v  Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky