TIP#1959: Jak se na Google Earth podívat na vlastní dům

Google Earth je fantastické software pro počítače či prohlížeč (můžete bez problémů v Chrome a dalších prohlížečích). Existuje i jako mobilní aplikace. Jde o 3D virtuální zeměkouli (zatímco Google Mapy jsou klasické 2D mapy určené pro navigování a další vychytávky). V Google Earth jsou ale navíc satelitní záběry umožňující právě onen 3D pohled.

Najít na Google Earth cokoliv je velmi snadné – stačí spustit (aplikace v počítači či na mobilu) nebo otevřít v prohlížeči na earth.google.com/web a do vyhledávání (lupa) napsat adresu. Našeptávač vám nabídne možnosti, vyberete tu správnou a chvíli počkat – objeví se přibližující se animace a posléze 3D pohled na vybrané místo (bude se točit). 

Pak už jen stačí použít ovládací prvky a přiblížit si váš dům. Kolečkem myši přiblížit/oddálit, uchopením a posuvem myši se posouvat a držením shiftu a pomocí myši otáčet. Držení shiftu a kolečko myši mění výšku kamery. 

TIP: Jaké alternativy jsou pro Mapy Google (Google Maps)?

Můžete i přesunout Street View panáčka (je vpravo dole) na určité konkrétní místo a přepnout se tak do Street View, které znáte z Map Google. Pochopitelně pouze tam, kde je Street View k dispozici. 

2D/3D vpravo dole přepíná mezi mapovým 2D pohledem a 3D pohledem – u 3D pohledu nezapomeňte, že řada věci je počítačové dotvořena a ne všude jsou k dispozici potřebné 3D snímky a výsledky mohou být poněkud komické. 

V některých místech (městech) narazíte i na kombinaci dostupného i nedostupného 3D pohledu.

Počítačová podoba Google Earth toho umí víc než webová. Včetně například historických záznamů. 

Ve všech verzích můžete ale například měřit plochu, obvody i vzdálenost – označováním přímo na mapě. Václavské náměstí tak například má plochu okolo 37 tisíc metrů čtverečních a obvod 1.5 kilometru (ve skutečnost 42 255 metrů čtverečních, ale včetně dolní i horní části a přilehlé magistrály).

TIP: Pokud byste hledali částečnou alternativu pro Google Earth tak zkuste zoom.earth – neumí ale vyložené 3D pohled, musíte si vystačit s leteckými snímky